Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 16:54
Reklama KD Market

MSW: Ponad 150 ewakuowanych z Donbasu wystąpiło o pobyt stały

Wnioski o zezwolenie na pobyt stały w Polsce złożyło już ponad 150 osób, spośród 178 ewakuowanych do Polski ze wschodniej Ukrainy - poinformowało MSW. Pobyt stały daje im możliwość nie tylko zamieszkania w Polsce, ale także legalnej pracy i korzystania ze świadczeń.

We wtorek odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. realizacji programu adaptacyjnego dla osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy.

"Szefowa MSW Teresa Piotrowska poprosiła uczestników spotkania, aby wszelkie formy pomocy dotyczące zatrudnienia i mieszkania dla osób ze wschodniej Ukrainy były przekazywane do kierowanego przez nią resortu, w celu dotarcia do indywidualnych potrzeb" - powiedziała PAP po spotkaniu rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Osoby polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu przyleciały do Polski w ubiegły wtorek. Ulokowano je w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim - w Rybakach i Łańsku. Oba ośrodki przygotowane są na półroczny pobyt.

W obu ośrodkach przebywa grupa pracowników Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz przedstawiciele wojewody. Zaraz po przylocie ewakuowanych rozpoczęli oni realizację procedur prawnych związanych z zalegalizowaniem pobytu tych osób. "Zezwolenie na pobyt stały pozwoli im nie tylko na zamieszkanie w Polsce na stałe, ale także umożliwi legalną pracę i korzystanie ze świadczeń. Do tej pory wnioski o zezwolenie na pobyt stały złożyło ponad 150 osób" - poinformowała Woźniak.

Jak dodała, urzędnicy zbierali np. informacje, jaka jest sytuacja formalno-prawna poszczególnych osób, jakie dokumenty posiadają. W ośrodkach był również fotograf, który na miejscu robił zdjęcia do dokumentów.

Woźniak poinformowała również, że osoby, które zostały ewakuowane z Donbasu i posiadają Kartę Polaka, mogły od razu aplikować o zezwolenie na pobyt stały. Wniosek taki jest składany u wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu w Polsce, w tym przypadku u wojewody warmińsko-mazurskiego. "Zezwolenie na pobyt stały udzielane jest na czas nieoznaczony. Część osób, które przyjechały do Polski, nie posiada jednak Karty Polaka. Te osoby aplikują więc o udzielenie zezwolenia na pobyt stały z uwagi na polskie pochodzenie" - wyjaśniła rzeczniczka MSW.

Przypomniała, że za osobę polskiego pochodzenia uznaje się osobę, która deklaruje narodowość polską i której co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej.

"Za osobę polskiego pochodzenia uznaje się również osobę deklarującą narodowość polską, która posiadała w przeszłości obywatelstwo polskie lub co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków, albo dwoje pradziadków posiadało obywatelstwo polskie. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku osoby posiadającej Kartę Polaka, z tą różnicą, że osoba deklarująca polskie pochodzenie musi to udokumentować, czyli przedstawić stosowne dokumenty - na przykład akty stanu cywilnego. Podobnie jak w przypadku osób z Kartą Polaka, zezwolenie udzielane jest na czas nieoznaczony" - poinformowała Woźniak.

MSW już w ubiegłym tygodniu uruchomiło bank ofert dla osób polskiego pochodzenia ze Wschodniej Ukrainy. Gromadzone są w nim, informacje o proponowanych przez samorządy, firmy czy instytucje formach pomocy dla ewakuowanych osób i tych, które przyjechały do Polski z Ukrainy na własną rękę. Chodzi m.in. o pomoc w znalezieniu mieszkania czy pracy.

"Aktualnie w banku ofert znajduje się około 40 propozycji dotyczących zatrudnienia i zamieszkania. Swoje oferty złożyły m.in. firmy transportowe oraz przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Trwa weryfikacja napływających propozycji" - powiedziała Woźniak.

Wyjaśniła, że firmy transportowe zainteresowane są zatrudnieniem kierowców, a firmy produkcyjne z branży spożywczej gotowe są zatrudnić pracowników. Propozycje pracy napływają także z placówek ochrony zdrowia.

"Chcemy, aby w pierwszej kolejności z tych ofert mogły skorzystać osoby polskiego pochodzenia, które 13 stycznia zostały ewakuowane z Donbasu, a następnie te, które wcześniej przyjechały do Polski na własną rękę" - dodał Woźniak.

Bank ofert prowadzi Departament Obywatelstwa i Repatriacji MSW. Dzwonić można na numer telefonu: (22) 60 139 35; (22) 60 174 33 lub kierować zgłoszenia na maila: [email protected].

Pomoc rzeczową zbiera także Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do tej formy pomocy mogą dzwonić pod numer telefonu: (89) 523 64 02 lub 603 200 211 i korzystać z adresu internetowego: [email protected].

Powodem ubiegłotygodniowej ewakuacji osób polskiego pochodzenia z wschodu Ukrainy jest trwający tam konflikt z prorosyjskimi separatystami. Większość ewakuowanych to rodziny z dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi, jest też grupa starszych osób. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie: oprócz lekarzy i pielęgniarek do Polski przyjechali nauczyciele, księgowi, ekonomiści.(PAP)

Na zdjęciu: Jedna z rodzin ewakuowanych z Ukrainy w ośrodku Caritas w Rybkach fot.Tomasz Waszczuk/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama