Środowa ostatnia sesja na Wall Street w tym roku przyniosła spadki głównych indeksów, cały rok amerykański rynek akcji kończy jednak na solidnym plusie.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 160 pkt. (0,89 proc.)do 17.823,07 pkt. W całym 2014 roku indeks ten zyskał 7,5 proc.
S&P 500 stracił 21,45 pkt. (1,03 proc.) i wyniósł 2.058,90 pkt.
Nasdaq Composite osłabił się o 41,39 pkt. (0,87 proc.) i wyniósł 4.736,05 pkt.
Po słabym początku miesiąca i korekcie, która sprowadziła indeks S&P 500 w dół o 5 proc., druga połowa grudnia na Wall Street była już znacznie lepsza. Indeks odrobił z nawiązką cały stracony dystans i pod koniec grudnia wyszedł na nowe historyczne maksima.
Notowania amerykańskich akcji wspierały dane z gospodarki USA, które wskazały w trzecim kwartale na najsilniejszy wzrost PKB od ponad dekady oraz zapewnienia Rezerwy Federalnej, że bez zmian w pierwszym kwartale przyszłego roku będą pozostawały stopy proc. w USA.
Cały 2014 r. indeks S&P 500 kończy wzrostem o prawie 12 proc. Jest to już szósty wzrostowy rok tego indeksu z rzędu. Zwyżki w tym roku zanotowało osiem z dziesięciu głównych sektorów, najlepiej radziły sobie spółki z sektora użyteczności publicznej, które zyskały w tym roku średnio o 27 proc. Najgorszy był natomiast sektor paliwowy który w ślad spadających cen ropy naftowej poszedł w 2014 r. w dół o ponad 9 proc.
Ceny ropy naftowej na ostatniej sesji w tym roku pogłębiły tegoroczne spadki. Cena baryłki ropy Brent w trakcie sesji spadła poniżej 56 USD i jest najniższa od pięciu i pół lat. W całym roku ceny surowca spadły blisko 50 proc.
Notowaniom surowca szkodziły w środę słabe dane z gospodarki Chin. Indeks PMI w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w grudniu 49,6 pkt. wobec 50,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Po raz pierwszy od maja wskaźnik spadł poniżej 50 pkt.
Inwestorzy poznali najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 298 tys. z 281 tys. tydzień wcześniej po korekcie.
Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 290 tys. wobec 280 tys. tydzień wcześniej przed korektą.
Słabszy od oczekiwań okazał się również odczyt wskaźnika PMI z okręgu Chicago. Spadł on w grudniu do 58,3 pkt. z 60,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 60,0 pkt. (PAP)
fot.Justin lane/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.