Choć Bank Rosji w czwartek rano podniósł swoją podstawową stopę procentową, co miało ustabilizować rubla, kurs rosyjskiej waluty spadł do najniższego poziomu w historii.
Bank Rosji, tj. bank centralny Federacji Rosyjskiej, podniósł stopę repo (dotyczącą udzielanych bankom komercyjnym krótkoterminowych pożyczek pod zastaw papierów wartościowych) o 1 punkt procentowy - do 10,5 proc. Poprzednio Bank Rosji podniósł swoją podstawową stopę procentową 31 października - o 1,5 punktu procentowego. Od początku roku wzrosła ona łącznie o 5 punktów procentowych.
Wkrótce po decyzji Banku Rosji rubel ustanowił nowe antyrekordy wobec dolara i euro - za 1 USD płacono 55,46 RUB, a za 1 EUR - 68,99 RUB. Analitycy tłumaczyli to tym, że rynek liczył się z możliwością silniejszego zaostrzenia polityki pieniężno-kredytowej. Niektórzy spodziewali się wzrostu stóp nawet o 2-2,5 punktu procentowego.
Później jednak rosyjska waluta odrobiła część strat. O godz. 16.45 czasu lokalnego (14.45 w Polsce) za dolara dawano 55,25 rubla, a za euro - 68,70 rubla. Agencja TASS podała o godz. 17.16 (czasu lokalnego (15.16 w Polsce), że za euro dawano 69 rubli.
Od stycznia rubel w sumie stracił już około 42 proc. wartości, na co miało wpływ pogłębiające się spowolnienie wzrostu PKB, na co z kolei nałożyły się sankcje zastosowane przez Zachód przeciwko Rosji w związku z jej rolą w konflikcie na wschodzie Ukrainy oraz drastyczny spadek cen ropy; wpływy z jej eksportu stanowią połowę przychodów budżetu FR.
Podjęta pod koniec listopada przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) decyzja o tym, że wydobycie ropy nie zostanie ograniczone, co wpłynęłoby na podniesienie cen surowca, sprawiła, że zaczęły one spadać jeszcze szybciej. Wraz z nimi pikuje kurs rubla.
Próbując powstrzymać deprecjację rosyjskiej waluty, Bank Rosji od początku roku sprzedał na rynku 78 mld dolarów, w tym 5,27 mld USD w grudniu. (PAP)
fot.TATYANA ZENKOVICH/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama