Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że skutecznym przeciwstawieniem się przeciwko polityce Rosji wobec Ukrainy może być wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Prognozuje, że kryzys ukraiński będzie długotrwały.
"Dzisiaj można byłoby poprzez gaz łupkowy ze Stanów Zjednoczonych, poprzez dywersyfikację dostaw z Bliskiego Wschodu, a także z Norwegii, doprowadzić po pierwsze większego uniezależnienia naszych państw od dostaw rosyjskich, a po drugie - co ma już miejsce - do wpływania na obniżenie ceny ropy" - powiedział w sobotę Kwaśniewski na wykładzie w Wyższej Szkle Gospodarki w Bydgoszczy.
Podkreślił, że "budżet rosyjski jest skonstruowany na poziomie oczekiwanej ceny za baryłkę ropy na poziomie w granicach 100 dolarów".
"Gdyby tego rodzaju polityka wspólna chociażby została zapowiedziana, bo w sensie technicznym na jej realizację trzeba czasu, to moim zdaniem byłby to pierwszy i jedyny element, który mógłby nieco politykę czy strategię Rosji zmienić" - argumentował były prezydent.
Kwaśniewski wskazał, że solidarność UE wobec Rosji i sankcje skierowane przeciwko Rosji są niewystarczające.
"Sankcje, które z natury rzeczy mają obosieczny charakter, są dokuczliwe i uciążliwe, ale pozwalają (Rosji) przeciwstawiać kłopoty gospodarcze w samej Moskwie jako rezultat sankcji zewnętrznych. Poza tym sankcje będą wywoływać coraz większe niezadowolenie po naszej, europejskiej stronie" - argumentował.
W opinii Kwaśniewskiego dla prezydenta Rosji Władimira Putina Ukraina jest kluczowym elementem koncepcji budowania strefy wpływów i pozycji supermocarstwa.
"Czy jest to do osiągnięcia? Niestety, tak. Nie metodami militarnymi, bo te się wyczerpały, ale metodami permanentnej destabilizacji. Jest to wystarczające w tym momencie. Wyczerpane społeczeństwo ukraińskie, pozbawione ogrzewania i gazu, niemogące eksportować na rynek rosyjski, wielka propaganda, która się toczy, to wszystko może doprowadzić do tego, że ten scenariusz jest możliwy" - mówił były prezydent.
Kwaśniewski zwrócił uwagę, że Putin ma bardzo dużo czasu na realizację planów - cztery lata obecnej kadencji i możliwe sześć lat przyszłej kadencji.
Były prezydent, pytany o prognozę sytuacji na Ukrainie w najbliższym czasie powiedział, że nie spodziewa się działań militarnych, a rozejm będzie generalnie utrzymywany, chociaż może być zakłócany przez obie strony.
"Rozejm na pewno będzie utrzymywany do wyborów parlamentarnych, które mają być pod koniec października. Wybory parlamentarne stworzą jakąś nową sytuację. Ona może być korzystna, tzn. prezydent Petro Poroszenko uzyska większość w parlamencie, będzie mógł zbudować stabilny rząd i podjąć reformy, które są niezbędne, albo okaże się, że większość jest trudno zdobyć, co oczywiście będzie wpływało na destabilizację Ukrainy" - prognozował Kwaśniewski.
Podkreślił, że Rosja będzie destabilizowała sytuację na Ukrainie, a akcent przeniesie się ze strefy militarnej na ekonomiczną.
"Niestety, nie spodziewam się w najbliższym miesiącach jakiejś istotnej inicjatywy politycznej, choć jest zapowiedziane spotkanie pomiędzy Putinem i Poroszenką gdzieś w Europie, sądzę że w Wiedniu. Gdyby do czegoś takiego doszło i coś z tego wyniknęło, to były jakiś fakt, ale nie przeceniałbym go (...) Należy liczyć się z tym, że kryzys ukraiński będzie miał charakter długotrwały, żadnych szybkich i prostych rozwiązań nie ma" - mówił Kwaśniewski. (PAP)
Na zdjęciu: Aleksander Kwaśniewski fot.Julien Warnand/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.