Tylko w 2013 r. Polskę opuściło aż 70 tys. mieszkańców. Za granicą przebywało 2,2 mln Polaków (rok wcześniej było ich 2,13 mln). Obecnie poza krajem mieszka 1,41 mln więcej naszych obywateli niż w 2002 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które przytacza „Rzeczpospolita”.
Co więcej, mimo zapowiadanej przez polskie władze i ekonomistów fali powrotów liczba emigrantów jest bliska rekordowej wartości z 2007 r., gdy poza Polską mieszkało 2,27 mln. rodaków.
Najwięcej polskich emigrantów żyje w Wielkiej Brytanii – 650 tys. oraz w Niemczech – 560 tys., to o 125 tys. więcej niż trzy lata temu., gdy Berlin otwierał dla nas swój rynek pracy. Popularne są Irlandia i Holandia, w których żyje – odpowiednio - 115 tys. i 103 tys. osób z Polski. Przybywa też Polaków w Norwegii. Obecnie jest tam już 71 tys., co sprawia, że staliśmy się najliczniejszą mniejszością narodową w tym kraju. Dla porównania. w 2011 r. Polaków było w Norwegii jedynie 46 tys.
Co dziesiąty pracujący Polak jest za granicą
Jak pisze "Rzeczpospolita" główny powód emigracji Powody emigracji od lat jest ten sam ekonomia, a ściślej: brak pracy, niskie zarobki i brak perspektyw życiowych.
Czy jest szansa na to, że Polacy wrócą do kraju? W rozmowie z "Rzeczpospolitą" eksperci nie mają złudzeń. – Oni zapuszczają za granicą korzenie, świadczą o tym choćby dane dotyczące rodzących się na Wyspach dzieci Polek. Do kraju mogą ewentualnie wrócić na emeryturę – mówi "Rz" Marcin Galent, badacz emigracji z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)
fot.Imre Foldi/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.