Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 18:19
Reklama KD Market

Zagraniczne firmy skarżą się na dyskryminację w Chinach

Amerykańska Izba Handlu w Chinach wskazała w opublikowanym we wtorek raporcie, że zagraniczne firmy w Państwie Środka coraz częściej uskarżają się na krzywdzące egzekwowanie wobec nich przez władze chińskie prawa antymonopolowego i innych przepisów.

Jeśli sytuacja się nie poprawi, firmy te mogą zdecydować się na ograniczenie inwestycji - wskazano. Amerykańska Izba Handlu w Chinach jest organizacją non-profit, reprezentującą firmy USA prowadzące działalność w ChRL.

Associated Press odnotowuje, że raport tej amerykańskiej grupy biznesowej potwierdza mnóstwo skarg na prowadzone w Chinach śledztwa przeciwko wielkim firmom motoryzacyjnym, dostawcom technologii i innym zagranicznym przedsiębiorstwom. Agencja AP pisze w tym kontekście, że oznacza to zmianę kursu wobec firm zagranicznych, które pod koniec 2013 roku z zadowoleniem witały ujawnione przez Komunistyczną Partię Chin plany otwarcia zdominowanej przez państwo gospodarki na większą konkurencję sektora prywatnego.

Prawie połowa firm, które odpowiedziały na ankietę Amerykańskiej Izby Handlu w Chinach w zeszłym tygodniu, miała wrażenie, że "w sposób wybiórczy i subiektywnie" egzekwuje się wobec nich przepisy antymonopolowe, dotyczące bezpieczeństwa żywności itp. W raporcie napisano, że Chinom coraz bardziej grozi trwała utrata wizerunku przyjaznego inwestycjom kraju.

Ze 164 przedstawicieli firm, którzy odpowiedzieli na ankietę, 60 proc. miało wrażenie, że czują się w Chinach "mniej mile widziani"; w analogicznej ankiecie przeprowadzonej rok wcześniej takie wrażenie miało 41 proc. respondentów.

Agencja AP wskazuje, że władze chińskie obiecują otwieranie gospodarki na konkurencję sektora prywatnego i zagraniczną, ale w tym samym czasie Pekin stara się stworzyć "narodowych championów" w takich dziedzinach jak przemysł motoryzacyjny, telekomunikacja, czy lotnictwo. Przedstawiciele biznesu mówią, że aby chronić przedsiębiorstwa krajowe przed konkurencją, zaczęto sięgać po prawo antymonopolowe i inne przepisy.

Przedstawiciele handlowi Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii obserwują sytuację, ale nie wyrazili jeszcze opinii, że śledztwa, prowadzone przeciwko firmom zagranicznym w Chinach stanowią naruszenie chińskich zobowiązań, dotyczących wolnego handlu - odnotowuje AP.

Według wiceprezesa Amerykańskiej Izby Handlu w Chinach Lesa Rossa "na celowniku" chińskich władz znalazły się takie branże jak przemysł farmaceutyczny, sprzęt medyczny, nowoczesne technologie i przemysł motoryzacyjny. Obawia się on, że może chodzić o "utrącanie" firm zagranicznych, by dać większe szanse przedsiębiorstwom chińskim.

Chińskie organy kontrolne zaprzeczają, jakoby faworyzowały krajowe przedsiębiorstwa. (PAP)

fot.Diego Azubel/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama