Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 08:20
Reklama KD Market

Biblioteka MPA - dzieje się i dziać się będzie

Biblioteka MPA - dzieje się i dziać się będzie
Wprawdzie lato w pełni, ale już możemy pokusić się o podsumowanie naszego wiosenno-letniego sezonu, który przyniósł Bibliotece Muzeum Polskiego w Ameryce (BMPA) wiele przedsięwzięć oraz imprez, które przyciągnęły licznych gości. Zapraszamy Państwa na krótki rekonesans po najważniejszych...

/a> Niektórzy wolontariusze pomagający przy wyprzedaży duplikatów


– Spotkanie z powieścią „Prawiek i inne czasy” oraz twórczością Olgi Tokarczuk, które odbyło się w ramach Klubu Książki „Trzeci Wtorek” i które przyniosło jego uczestnikom wiele radości płynącej z odkrywania dzieła i osobowości autorki przy wykorzystaniu pokazu slajdów z miejsc, w których żyła i które opisała wybitna współczesna pisarka. Spotkanie zaowocowało narodzinami nowych inicjatyw, a zamieszczony w „Dzienniku Związkowym” artykuł na ten temat autorstwa Dariusza Lachowskiego ukazał Bibliotekę w nowym świetle. Kolejne spotkanie Klubu Książki „Trzeci Wtorek” odbędzie się w BMPA 20 stycznia 2015 r. Omawiać będziemy „Listy na wyczerpanym papierze” Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Książki czekają w bibliotece na czytelników i słuchaczy, gdyż ta publikacja wyposażona jest także w płytę z mp3.

– Wyprzedaż duplikatów książek, tym razem trwającą dłużej, co pozwoliło nam przyciągnąć i poznać nowych czytelników oraz zgromadzić sumę ponad 4250 dolarów. Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które wzięły udział w wyprzedaży. Pozostałe duplikaty w części przekazano zaprzyjaźnionym z BMPA niedochodowym instytucjom, a część z nich będzie stale dostępna w bibliotece, aby zainteresowani czytelnicy mogli uzupełniać zasoby swoich domowych bibliotek i zasilać w ten sposób fundusz przeznaczony na zakup nowych tytułów.

/a> Uczestnicy Klubu Książki Trzeci Wtorek w BMPA fot.Małgorzata Kot


– Recital fortepianowy Michała Korzistki, z którego dochód z woli artysty przeznaczony został na projekt konserwacji starych druków BMPA, zapewnił zebranym w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz melomanom niezapomniane przeżycia, gdyż obejmował brawurowo, a przy tym lirycznie zagrane utwory Fryderyka Chopina (Scherza, Polonez As-dur; Ballada F-dur op. 38) i słynny Menuet antyczny op. 14 nr. 1 Ignacego Jana Paderewskiego. Ponieważ 29 czerwca przypadała 73. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, goście koncertu mogli zwiedzać Salę Paderewskiego w MPA z wyeksponowanymi tam licznymi pamiątkami po mistrzu.

Biblioteka MPA posiada wiele starych druków objętych zainicjowanym w 2012 roku programem „Rare Book Conservation Project”. Dotychczas BMPA poddało konserwacji 30 najstarszych książek z lat 1508–1764, a średni koszt konserwacji jednej książki wynosił około 500 dolarów. Prowadzimy prace nad wpisaniem do systemu MAK+ kolekcji książkowej MPA. Wyodrębniamy egzemplarze unikatowe, kierując się zasadą pierwszeństwa dla książek najstarszych i rzadkich, zniszczonych, które wymagają procesu konserwacji.

Obecnie skupiamy się na przygotowaniach do obchodów jubileuszu stulecia istnienia BPMA, który będzie miał miejsce w kwietniu 2015 roku. W planach na najbliższą przyszłość założyliśmy remont pomieszczenia usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki, gdzie znajdzie się pokój starych druków, w którym będą zgromadzone cymelia biblioteczne w warunkach pozwalających na regulację wilgotności powietrza, jego temperatury itp. Mamy nadzieję, że prace rozpoczną się przed planowaną na październik wizytą specjalisty z Polski, który pomoże nam wyłonić najciekawsze publikacje z kolekcji, co wykorzystamy przy opracowaniu wydawnictw okolicznościowych. Finansowe wsparcie BMPA w tym przedsięwzięciu jest mile widziane.

/a> Recital Michała Korzistki fot.Małgorzata Kot


/a> Recital Michała Korzistki fot.Małgorzata Kot


 

Zapraszamy Państwa do stałych odwiedzin w naszych progach. Codziennie w naszym internetowym katalogu ukazują się nowe tytuły. Stale uzupełniamy zasób książkowy o nowości wydawnicze. Nasi bibliotekarze służą pomocą przy wyborze lektur i odpowiadają na najrozmaitsze pytania. Biblioteka jest czynna w poniedziałki, wtorki, piątki i soboty w godzinach od 10 do 16, a w środy od 13 do 19.

Strona internetowa: http://www.polishmuseumofamerica.org/v4/PolishVersion/MPABiblioteka.htm.
Strona biblioteki na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Polish-Museum-Library

Ponadto udzielamy wszelkich informacji pod adresem [email protected] oraz pod numerem telefonu 773-384-3352 wew. 6 oraz 2111 i 2113.

Biblioteka czeka na wszystkich miłośników literatury!

Małgorzata Kot

Muzeum Polskie w Ameryce

/a> Iwona Bożek przedstawia uczestnikom koncertu (L Joseph A. Drobot Jr., Judith Drobot, Barbara Kozuchowska, Mieczyslaw Piwinski) starodruk poddany konserwacji dzięki recitalowi M. Korzistki fot.Małgorzata Kot


/a> Kronika polska Marcina Bielskiego, rodział i ilustracja poświęcone królowi Władysławowi  Jagielle, 1797 fot.Małgorzata Kot


 

1 3

1 3

4-1

4-1

4

4

5

5

Kronika

Kronika


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama