Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 30 września 2024 18:32
Reklama KD Market
Reklama

XI Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego

19 wykonawców z niemal całej Polski weźmie udział w konkursowych przesłuchaniach XI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”. Impreza rusza w piątek w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Potrwa dwa dni.



Uczestnicy konkursu wykonując jeden własny utwór i jeden z repertuaru Kaczmarskiego będą rywalizować o nagrody, których łączna pula wynosi w tym roku 10 tys. zł.

W części artystycznej, w specjalnie przygotowanym na potrzeby kołobrzeskiego festiwalu programie „Listy wojenne według Jacka Kaczmarskiego” zaprezentują się: Olga Szomańska, Wojciech Brzeziński, Marcin Kołaczkowski oraz zespół Kameleon. Widowisko w reżyserii Hadriana Filipa Tabęckiego ma nawiązywać do historii II wojny światowej i powstania warszawskiego.

Podczas festiwalu odbędzie się także spotkanie z Katarzyną Walentynowicz, autorką wydanej w kwietniu br. książki „Mimochodem. Rozmowy o Jacku Kaczmarskim”. O bardzie na jej kartach opowiadali m.in. Alicja Delgas, Zbigniew Łapiński, Kazimierz Wojtaniec i Krzysztof Nowak.

Pokazany zostanie również zarejestrowany przez telewizję wywiad – koncert „Jacek Kaczmarski o niepodległości”.

Imprezie będzie towarzyszył II Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Festiwal „Nadzieja” odbywa się od 2004 r. Na imprezie występowali m.in. Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Jacek Kleyff, Mirosław Czyżykiewicz, Artur Andrus, Mirosław Baka, Kuba Sienkiewicz, Piotr Bukartyk, Alosza Awdiejew, Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Jaromir Nohavica, Krzysztof Globisz, Wojciech Wysocki i Katarzyna Groniec.

Organizatorem imprezy jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego z siedzibą w Gdańsku.

Jacek Kaczmarski (1957 - 2004) był poetą, prozaikiem i pieśniarzem. Publiczność zapamiętała go, jako barda śpiewającego z gitarą protest songi. Do najbardziej znanych utworów należą „Mury”, „Obława”, „Rejtan, czyli raport ambasadora”, „Sen Katarzyny II”.

Kaczmarski powszechnie kojarzony był z początkami i etosem NSZZ „Solidarność.” Okres stanu wojennego, który wprowadzono w Polsce, gdy koncertował we Francji, artysta spędził na emigracji. Do Polski wrócił w 1990 r. Pięć lat później przeniósł się do Australii. Zmarł 10 kwietnia 2004 r. po przegranej walce z nowotworem. Pochowano go na Powązkach w Warszawie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama