Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 października 2024 00:33
Reklama KD Market

Sen. Johnson: opieka medyczna dla weteranów zbyt kosztowna

Wojny w Afganistanie i Iraku kosztowały Amerykę między 4 a 6 bilionów dolarów. Nie jest to jednak całkowity koszt. Straciliśmy 6640 żołnierzy, 50540 odniosło rany, blisko 104 tys. cierpi na zaburzenia posttraumatyczne, ponad 253 tys. doznało urazu mózgu, a ponad 1700 straciło nogę lub rękę, albo obydwie kończyny. Trzeba się liczyć z tym, że koszty wojenne ciągle będą rosnąć.



W tej sytuacji republikanin z Wisconsin, senator Ron Johnson uznał, że państwo nie może pozwolić sobie na dodatkowe wydatki na opiekę nad weteranami. Równocześnie stwierdził, że USA nie powinny były wycofywać wojska z Iraku, tak jakby utrzymanie żołnierzy na zagranicznych misjach było bezpłatne.

Wojna z terroryzmem rozpoczęła się 11 września 2001 roku. Kongres miał blisko 13 lat na rozbudowę szpitali dla weteranów oraz zatrudnienie wystarczającej liczby lekarzy i pielęgniarek do opieki nad rannymi. Nie zrobiono w tym czasie nic. Dopiero ujawnienie skandalu związanego z długim oczekiwaniem chorych na przyjęcie przez specjalistów, poruszyło ustawodawców.

Weterani dostali pozwolenie na korzystanie z usług prywatnych lekarzy i szpitali, wyasygnowano fundusze na budowę nowych klinik. Cały kraj przyklasnął tym posunięciom z wyjątkiem Johnsona, którego martwi konieczność wydania milionów na leczenie weteranów, lecz nie ma nic przeciwko wydatkom na wojnę, o czym świadczył jego ostatni wywiad z MSNBC.

Opływający w dostatek senator zdaje się nie rozumieć, że koszty wojenne odczuwamy długo po zakończeniu konfliktu. (eg)  

Ron_Johnson,_official_portrait,_112th_Congress

Ron_Johnson,_official_portrait,_112th_Congress


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama