Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 02:20
Reklama KD Market

Para prezydencka i holenderska para królewska upamiętniły żołnierzy gen. Maczka

Para prezydencka Anna i Bronisław Komorowscy oraz niderlandzka para królewska - król Wilhelm Aleksander i królowa Maxima wzięły we wtorek udział w uroczystości przed Pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na warszawskim Żoliborzu.



Para prezydencka i holenderska para królewska spotkały się z kombatantami z dywizji gen. Maczka. Obejrzeli również specjalnie przygotowaną mapę szlaku nowego dywizji gen. Stanisława Maczka.

Kpt. Stanisław Jeziorny przeszedł cały szlak bojowy z 1. dywizją. "Od Falais do Wilhemahaven, 1,8 tys. km pod chmurką, 279 dni" - podkreślił.

Jednym z miast wyzwolonych przez dywizję gen. Maczka była holenderska Breda. Została wyzwolona w październiku 1944 roku w ramach wspólnego natarcia z kanadyjską 1. armią.

"Nie było żołnierza, który by nie płakał, jak zobaczył Bredę po wyzwoleniu, całą biało-czerwoną. Wszędzie napisy: +dziekujemy wam Polacy+, z błędem" - wspominał kpt. Edmund Semrau.

Jak dodał, gdy współcześnie - wraz z innymi kombatantami - uczestniczy w uroczystościach w Holandii, do tej pory przewija się: "Dziękujemy wam Polacy".

Po wojnie gen. Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Na cmentarzu miejskim w Bredzie, pośród mogił polskich żołnierzy, znajduje się także grób generała.

Jak zaznaczył kpt. Jeziorny, jedna z odmian tulipana, wyhodowana przez ogrodnika z okolic Bredy nazywa się właśnie gen. Maczek. "W ubiegłym roku zasadzili 18 cebulek tego kwiatu na grobie generała. Piękny biało-czerwony kwiat" - dodał.

1. Dywizja Pancerna, powołana do życia 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 r. brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii. Odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tzw. kotle. Wyzwalała holenderską Bredę, uczestniczyła w zdobyciu niemieckiego Wilhelmshaven. "Bijcie się twardo, ale po rycersku" - mówił do swych żołnierzy gen. Maczek po wkroczeniu do Niemiec wiosną 1945 r.

Holenderska para królewska przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama