Sektor biznesowy w Chicago domaga się szybkiego zatwierdzenia ustawy imigracyjnej oraz wstrzymania deportacji. Wiec z udziałem około 400 osób – w tym przedstawicieli Polonii – odbył się w śródmiejskim University Club of Chicago.
Organizacje biznesowe oraz przedstawiciele dużych i małych przedsiębiorstw będących własnością imigrantów zaapelowali w Chicago do marszałka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Johna Boehnera o zatwierdzenie reformy imigracyjnej oraz do prezydenta Baracka Obamy o wstrzymanie deportacji. Postulowano też zmiany w programie bezwizowym i włączenie do niego Polski.
O korzyściach ekonomicznych dla USA z reformy imigracyjnej i z włączenia Polski do programu bezwizowego mówił w poniedziałek na forum zgromadzenia kongresman Mike Quigley, reprezentujący 5. okręg w metropolii chicagowskiej, w którym mieszka około 100 tys. osób polskiego pochodzenia.
W wiecu wzięli również udział przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej. Jak powiedział „Dziennikowi Związkowemu” Bogdan Pukszta, dyrektor wykonawczy PAIG, chodzi o to, by obydwie reformy – imigracyjna i ruchu bezwizowego – zostały zatwierdzone jak najszybciej i koniecznie jeszcze w tym roku. – Dzięki tym reformom zwiększyłaby się w Illinois liczba miejsc pracy i zmniejszyło bezrobocie – uważa Pukszta.
Swoje poparcie dla reformy imigracyjnej wyrazili obecni na konferencji: gubernator Pat Quinn, przewodniczący Senatu Illinois John Cullerton, burmistrz Rahm Emanuel oraz kongresmeni: Luis Gutierrez, Jan Schakowsky, Bill Foster, Tammy Duckworth, Robin Kelly i Brad Schneider.
Na forum konferencji podkreślano dobroczynny wpływ reformy imigracyjnej na ekonomię nie tylko Illinois, ale w całym kraju.
Organizatorem konferencji była Illinois Business Immigration Coalition skupiająca przedstawicieli wielkich korporacji, a także średnich i małych firm, z których wiele jest własnością imigrantów różnego pochodzenia, m.in. polskiego, latynoskiego, azjatyckiego i irlandzkiego.
Dzięki wysiłkom IBIC powiększa się grono kongresmenów z Illinois popierających ustawę imigracyjną. W ubiegłym tygodniu za ustawą opowiedział się oficjalnie kongresman Dan Lipinski z 3. okręgu na południu Chicago, w którym mieszka duża liczba Polaków.
Obecnie 17 z 20 kongresmenów reprezentujących Illinois chce zatwierdzenia reformy imigracyjnej.
(ao)
Reklama