Uzgodniliśmy, że bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią geopolityczną najwyższej wagi - powiedział szef KE Jose Barroso. A prezydent USA zapowiedział, że G7 pomoże Ukrainie i państwom Europy Środkowo-Wschodniej wzmocnić to bezpieczeństwo.
Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewniali na konferencji prasowej po środowo-czwartkowym spotkaniu G7 w Brukseli, że bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowym priorytetem, podobnie jak walka ze zmianami klimatu. Van Rompuy zapowiedział, że na szczycie UE w październiku zapadną odpowiednie decyzje w tej sprawie, tak by na początku 2015 roku UE mogła zadeklarować swoje zobowiązania w ramach przyszłego globalnego porozumienia klimatycznego.
Jak podkreślił Barroso G7 poparło kluczowe inicjatywy UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Odnosząc się do klimatu zaznaczył, że szczyt G7 potwierdził "intencję osiągnięcia ambitnego i wiążącego porozumienia klimatycznego do 2015 roku". Barroso podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne wiąże się z ochroną klimatu, bo źródła odnawialne i własne zasoby zmniejszają zależność od importu paliw kopalnych.
"Sytuacja na Ukrainie uwidoczniła potrzebę większego bezpieczeństwa energetycznego" - oświadczył z kolei Obama na konferencji prasowej po szczycie G7. Poinformował, że przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata uzgodnili "udzielenie pomocy Ukrainie w zredukowaniu przez nią ryzyka w dziedzinie energii", by mogła m.in. zdywersyfikować dostawy nośników energii. "Mamy zamiar pomóc państwom Europy Środkowo-Wschodniej wzmocnić także ich bezpieczeństwo energetyczne" - dodał amerykański prezydent.
Szczyt G7 w Brukseli był poświęcony głównie kryzysowi ukraińskiemu i relacjom z Rosją. W tym kontekście rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie energetycznym.
Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)
Szczyt G7: bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią geopolityczną najwyższej wagi
- 06/06/2014 01:47 AM
Reklama