„Muzeum jest instytucją kosztowną, jednak nie jest luksusem - jest koniecznością. Jest pomnikiem naszych przodków i dziedzictwem dla przyszłych pokoleń. Jest naszym obowiązkiem, aby zachować i rozwinąć Muzeum Polskie w Ameryce”.
Walter L. Sojka (Publikacja z okazji drugiego Balu MPA, 1980 r.)
Za tydzień, w piątek 6 czerwca, odbędzie się 34. doroczny Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce. W przeszłości odbywał się w najwspanialszych salach i hotelach w Chicago i na przedmieściach (m.in.: Chicago Yacht Club, River Forest Country Club, Starlight Inn, Oak Meadows Country Club, Café La Cave, The Mid –Day Club Chase Tower, Sheraton Chicago Hotel &Towers).
Tym razem zapraszamy do Gallerii Marchetti, w śródmieściu Chicago. Nagrodę Ducha Polskości otrzyma Joann S. Ozog - zasłużona wieloletnia wolontariuszka MPA. Do tańca tradycyjnie i pięknie zagra Anthony Kawalkowski Orchestra.
Dyskusje dotyczące zapoczątkowania dorocznej imprezy dochodowej na rozległe potrzeby muzeum, nabrały tempa w 1978 roku, kiedy to kilka osób podjęło się zorganizowania pierwszego Balu Letniego MPA. Na czele komitetu stanęli wtedy śp. Sabina Logisz oraz późniejszy laureat nagrody Ducha Polskości z 2005 r., do dziś uczestnik każdego balu, Walter L. Sojka. W publikacji balowej z 1979 roku, tak piszą o początkach: „Pomysł zorganizownia corocznej imprezy dochodowej na korzyść Muzeum Polskiego w Ameryce wyrósł z autentycznej troski o kontynuację jego realnego istnienia. Wasza obecność tu dziś przekonuje nas, że pomysł znalazł pełną akceptację i że udało się nam stworzyć w środowisku polsko-amerykańskim, tradycję balu letniego na rzecz MPA, który w miarę upływu lat, stanie się jeszcze piękniejszy i przynoszący coraz większe korzyści”.
Pierwszy bal MPA odbył się w poniedziałek 16 lipca 1979 roku w Chicago Yacht Club, u zbiegu ulic Monroe i Michigan. Oprawę muzyczną przygotowała wtedy orkiestra Davida Romaine (którą w kolejnych latach, na dobre zastąpiła orkiestra Kawałkowskiego). Bal rozpoczęto polonezem w wykonaniu członków pierwszego komitetu balowego. Wsród tańczących, oprócz wymienionych wyżej, znaleźli się Dolores Molek, pełniąca finkcję sekretarza, skarbnik Elaine Kosowski, a wodzirejem był Theodore J. Świgoń, autor zaproszenia z czerwonym makiem, który do dziś pojawia się na wszystkich wydawnictwach związanych z balem. Symbolikę maka wyjaśnia cytat w publikacji balowej: „Kwiat maku wybrany został na symbol balu letniego z dwóch powodów; jest typowym, dziko rosnącym kwiatem polskim, który dla Amerykanów stał się symbolem bitwy w regionie Flanders, a dla Polaków bitwy o Monte Cassino”.
Książka towarzysząca balowi, która do roku 2006 miała identyczną szatę graficzną, zawiera: nazwiska uczestników balu, darczyńców, członków komitetu, a od 1987 prezentuje corocznie postać laureata nagrody Ducha Polskości (Polish Spirit Award), którą na przestrzeni lat otrzymało 28 wybitnych osób i organizacji.
T. Świgoń, późniejszy prezes MPA w publikacji z 1980 tak pisał o misji balu:
„Odpowiedzialność, którą wzięliście na siebie wspierając Muzeum, jest wielka. Biblioteka, archiwum i zbiory zgromadzone w Muzeum stanowić będą dla przyszłych pokoleń bezcenne źródło poznania życia Polonii amerykańskiej. Dzięki Waszej pomocy zapewniacie, że nasze wspólne, ponad tysiącletnie dziedzictwo zostanie zachowane dla przyszłości”.
Szanowni Państwo – przybywajcie licznie. Przebogate zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce, powstałego w 1935 roku, coraz bardziej potrzebują Waszej pomocy, zaangażowania i wsparcia. Zapraszamy.
Halina Misterka
archiwista MPA
Reklama