Na mocy werdyktu sądu federalnego w Chicago powstaną sklepy z bronią palną, ale będą musiały podporządkować się restrykcyjnym przepisom. Wśród tych ostatnich jest obowiązek nagrywania na wideo każdej transakcji. Właścicielom sklepów, którzy nie podporządkują się nowemu zarządzeniu będą groziły surowe sankcje.
Wśród kar przewidzianych dla łamiących przepisy jest utrata licencji na prowadzenie sklepu z bronią na trzy lata, a po upływie tego okresu niemożność otwarcia placówki w tym miejscu, w którym znajdowała się pierwotnie.
Burmistrz Rahm Emanuel, projektodawca nowych przepisów, twierdzi, że będą one najbardziej restrykcyjne w kraju. Rada miasta musi zatwierdzić przepisy regulujące funkcjonowanie sklepów z bronią palną do 14 czerwca, a więc w terminie wyznaczonym przez sędziego federalnego.
Jak informuje gazeta „Chicago Sun-Times”, placówki sprzedające broń mają powstać tylko w kilku ściśle określonych punktach na północy, południu i zachodzie miasta, i to w odległości większej niż 500 stóp od szkół i parków.
Emanuel postuluje, by na ponad 99 proc. obszaru miasta obowiązywał zakaz sprzedaży broni, na mocy specjalnych przepisów zagospodarowania przestrzennego.
Niektóre z paragrafów kodeksu proponowanego przez burmistrza mają zapobiec kupowaniu broni przez osoby handlujące nią nielegalnie. Dlatego każda transakcja będzie zarejestroana na wideo oraz zostanie bardzo dobrze udokumentowana.
Dodatkowo sklep będzie mógł sprzedać tylko jedną sztukę broni palnej na miesiąc temu samemu klientowi.
Proces sądowy, domagający się zniesienia w Chicago zakazu sprzedaży broni palnej, ciągnął się od 2006 roku. Miasto zostało pozwane do sądu przez stowarzyszenia strzeleckie – m.in. National Rifle Association (NRA) oraz Illinois Rifle Association (IRA) – które twierdziły, że zakaz sprzedaży broni obowiązujący w Chicago jest nielegalny.
Sprawa została sfinalizowana w styczniu tego roku, gdy sędzia federalny orzekł, że zakaz godzi w konstytucję Stanów Zjednoczonych i polecił sformułowanie przepisów wykonawczych, regulujących uruchomienie i funkcjonowanie placówek handlu bronią w Wietrznym Mieście.
Warto przypomnieć ze organizacje strzeleckie NRA i IRA już dawno przestały reprezentować interesy miłośników myślistwa oraz łowiectwa. NRA oraz IRA stały się rzecznikami producentów i dystrybutorów broni palnej, ponieważ są oni głównym źródłem finansowania organizacji strzeleckich.
(ao)