Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 02:20
Reklama KD Market

Profesor John Micgiel został szefem Fundacji Kościuszkowskiej

Rada Powiernicza nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej powierzyła profesorowi Johnowi Micgielowi funkcję prezesa i dyrektora wykonawczego fundacji. Za najważniejsze swoje zadanie nowy szef uznał podwyższenie puli stypendiów dla naukowców i studentów.



"Ponieważ pozwala nam na to dobra sytuacja finansowa, chciałbym zwiększyć o 10 procent wielkość przyznawanych stypendiów. W tym roku zamknie się to kwotą przekraczającą milion dolarów” – powiedział PAP prof. Micgiel, który jest politologiem i historykiem dziejów najnowszych.

Do misji Fundacji Kościuszkowskiej należy m.in. finansowanie projektów badawczych polskich naukowców w Stanach Zjednoczonych. Fundacja subsydiuje też studia Amerykanów, w tym pochodzenia polskiego, zarówno w Polsce, jak i w USA.

Jak wyjaśnił prof. Micgiel, nowojorska fundacja, która jest największą tego typu polonijną instytucją w USA, dysponuje blisko 100 różnorakimi funduszami. Obejmują one m.in. nauki ścisłe, które były ostatnio priorytetem, a także nauki humanistyczne czy sztukę.

„Ponieważ, moim zdaniem, zapotrzebowanie na stypendia będzie coraz większe, chcielibyśmy, żeby jednocześnie rosło zainteresowanie dotacjami na naszą działalność. W tym roku chodziło nam o to żeby pomagać zwłaszcza studentom matematyki, czy medycyny. Myślę, że się nam to udało. W marcu mieliśmy spotkanie komisji, która przesłuchała około 60 osób w Warszawie. Około 50 z nich otrzymało granty” – dodał naukowiec.

Według nowego prezesa fundacji, której roczny budżet sięga ok. 1,5 miliona dolarów, dużym wyzwaniem będzie remont generalny siedziby. Gmach, który został wybudowany jeszcze podczas pierwszej wojny światowej, wymaga bowiem gruntownej renowacji, poczynając od fasady aż po ogrzewanie.

„Dla mnie nowa funkcja jest powrotem do działalności, którą podjąłem po ukończeniu studiów na Columbii, gdy dostałem pracę w fundacji w 1977 roku. Współpracowałem też z nią, jako członek komisji stypendialnej – amerykańskiej, a później przeznaczonej dla Polaków w Polsce. Uczestniczyłem w jej pracach także w marcu tego roku” – powiedział prof. Micgiel.

Oprócz głównej siedziby na Manhattanie fundacja ma biura w Waszyngtonie i w Warszawie. Posiada także oddziały regionalne w ośrodkach zamieszkanych przez Polonię amerykańską, m.in. w Chicago, Filadelfii i Houston.

Fundusze placówka czerpie ze składek członkowskich, dotacji, darów, zapisów spadkowych oraz dochodów z rocznego balu, który odbywa się w słynnym hotelu Waldorf Astoria.

Fundacja Kościuszkowska powstała w roku 1925 w Nowym Jorku; prowadzi wymianę naukową, a także działalność informacyjną i popularyzującą kulturę oraz naukę polską. Współpracuje z takimi instytucjami, jak Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oraz z uniwersytetami. W tym roku akademickim będzie po raz pierwszy współfundatorem wybieranego w drodze konkursu profesora amerykańskiego, który będzie wykładał nauki humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Profesor John Micgiel jest współzałożycielem American Polish Advisory Council (APAC), organizacji lobbingowej na rzecz spraw polskich. Był profesorem nowojorskiego Uniwersytetu Columbia, a od ośmiu lat jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama