Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:20
Reklama KD Market

ZDROWIE. Jak naturalnie obniżyć cholesterol. Recepta na piękną skórę

Jak naturalnie obniżyć cholesterol


Podwyższony cholesterol, a zwłaszcza niekorzystny iloraz frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu) do frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) to czynnik ryzyka zapadnięcia na choroby układu krążenia. Gdy badania wykażą, że przekracza on normy nie trzeba od razu sięgać po tabletki. Eksperci twierdzą, że lepiej najpierw spróbować obniżyć go poprzez zmianę trybu życia.





A oto najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę:


1. Odpowiednio zbilansowana dieta

Należy z niej wykluczyć przede wszystkim jedzenie typu fast food oraz potrawy przetworzone i gotowe, gdyż są one źródłem szkodliwych kwasów tłuszczowych trans, a tłuszcze zwierzęce zastąpić roślinnymi. Najlepiej jest używać olejów, które są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (obniżają poziom LDL i równocześnie podnoszą poziom HDL), a więc oleju lnianego i rzepakowego, a także steroli (związki roślinne zbliżone budową do cholesterolu), które obniżają poziom LDL, m.in. oleje roślinne (sojowy, słonecznikowy), orzechy, migdały. Stężenie cholesterolu LDL mogą obniżać także: soja, czerwony ryż, orzechy, zielona herbata i bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 ryby morskie. Nie można zapominać o warzywach i owocach, najlepiej pięć porcji dziennie.

2. Spożywanie śniadania


Chodzi o to, by w godzinnach rannych zneutralizować hormon stresu kortyzol, którego wtedy właśnie w organiźmie jest najwięcej. Kortyzol ma negatywne działanie na organizm, m.in. nasila syntezę kwasów tłuszczowych i ich odkładanie w tkance tłuszczowej, wzmaga rozpad białek, nasila procesy prowadzące do osteoporozy, powoduje często zaburzenia elektrolitowe, zwiększa wrażliwość ścian naczyń krwionośnych na czynniki obkurczające, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Dobre śniadanie to np. standardowa owsianka (nie błyskawiczna) z owocami.

3. Ruch i ćwiczenia fizyczne


Aby poprawić drożność naczyń i osłabić działanie cholesterolu, a także przyspieszyć wydalanie toksyn z organizmu i schudnąć potrzebny jest wysiłek, o intensywności stosownej do wieku i stanu zdrowia, co najmniej trzy razy w tygodniu po 30 minut; siedzący tryb życia, co potwierdzono w ostatnim czasie, prowadzi do przedwczesnej śmierci.

4. Ograniczenie stresu


Jeśli zmiana stylu życia nie przyniesie rezultatów w ciągu maksymalnie roku lub gdy cholesterol jest bardzo wysoki (np. u osób z uwarunkowaną genetycznie hipercholesterolemią), należy rozważyć rozpoczęcie przyjmowania leków.


Oczywiście, to wszystko po wcześniejszym porozumieniu się z lekarzem i wspólnym ustaleniu taktyki.





Recepta na piękną skórę


Wiosna to dobra pora na porządkowanie organizmu. A że jego wizytówką jest skóra, warto zadbać o jej wygląd , tzn. przede wszystkim dobrze ją nawilżyć, ukrwić i maksymalnie zniwelować zmarszczki. Dla osiągnięcia tego efektu zdecydowanie ważniejsze od kosztownych kremów będzie jej pielęgnacja od wewnątrz, czyli poprzez stosowną dietę.

- Wzmacnianie kolagenu


Za to, że skóra jest jędrna i napięta odpowiada kolagen. Gdy jest go zbyt mało, skóra wiotczeje i pojawiają się na niej zmarszczki. A braki kolagenu to ewidentny brak pełnowartościowego białka, czyli takiego, które zawiera wszystkie aminokwasy, oraz witaminy C. Białko takie oferuje czerwone mięso (może to być polędwica wołowa, cielęcina) i ryby. Produkty te zawierają także sporo cynku, a jak wiadomo minerał ten łagodzi stany zapalne, więc jest niezwykle pomocny np. przy wszelkich zaczerwienieniach i wypryskach na skórze (w tym i trądziku). W cynk bogate są także: kasza gryczana, wątróbka, pestki dyni i słonecznika oraz razowe pieczywo. Jeśli chodzi o witaminę C to jej najlepszym źródłem są: czerwona papryka, pietruszka, owoce cytrusowe i leśne. Witamina C wzmocni również naczynia krwionośne i doda zmęczonej skórze blasku.


- Nawilżanie

Należy odstawić kawę i czarną herbatę (kofeina powoduje szarzenie cery i rozszerzenie porów), a przynajmniej zmniejszyć ich spożycie, na korzyść niegazowanej wody źródlanej, zielonej herbaty oraz herbat ziołowych, w tym z rumianku i bratka (ma właściwości oczyszczające krew). Oczywiście, nawilżenia skóry nie zapewni samo picie wymienionych płynów, nawet w dużych ilościach. Najważniejsze jest, by usprawnić proces zatrzymywania się wody w naskórku. Aby to zrobić trzeba sięgnąć po produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które promują tworzenie się na skórze naturalnego płaszcza lipidowego, który zapobiega jej przesuszaniu. Najlepsze produkty z tej grupy to: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno, olej słonecznikowy i rzepakowy, orzechy włoskie i migdały, awokado i tłuste ryby morskie. Dodatkowo, orzechy i oleje są bogatym źródłem antyoksydantów, które opóźniają proces starzenia, i witaminy E, która nie bez powodu nazywana jest eliksirem młodości. Witamina ta opóźnia bowiem powstawanie zmarszczek, a także chroni też skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Osoby uczulone na orzechy mogą je zastąpić kiełkami słonecznika i pestkami dyni.


- Regeneracja


Przy niedoborze witamy A skóra staje się przesuszona, cienka i łuszczy się. By go zlikwidować należy jeść produkty bogate w beta karoten, który organizm przekształca w czynną witaminę A. Najlepsze źródła to: ciemnozielone warzywa, marchewka, suszone morele, papaya, dynia. Warto pamiętać, że beta karoten ochrania skórę także przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jeśli chodzi o samą witaminę A to sporo jej znajdziemy w pomidorach, serze i jajkach.


Zarówno beta karoten, jak i witamina A są rozpuszczalne w tłuszczu, dlatego produkty, które je zawierają, należy zawsze spożywać w obecności tłuszczu.


Dorota Feluś


2-skin

2-skin


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama