Wielu właścicielom polonijnych przedsiębiorstw uzyskanie kontraktów stanowych wydaje się fikcją. Tymczasem mają na to realne szanse. W uzyskaniu dostępu do takich kontraktów naszym rodakom pomaga Wiesław (Wesley) Kośla, specjalny pełnomocnik ds. programu określanego skrótem POWER (od: „Providing Opportunities for Work through Education and Resources”). Inicjatywę, skierowaną do małych firm, realizuje biuro rewidenta księgowego Illinois (Comptroller Office) Judy Baar Topinki.
Jak powiedział naszej gazecie Wiesław Kośla, specjalna pula stanowych kontraktów jest zarezerwowana dla firm prowadzonych przez kobiety i przedstawicieli mniejszości etnicznych. W oparciu o federalne kryteria do tych ostatnich zaliczani są Afroamerykanie oraz Amerykanie pochodzenia latynoskiego i azjatyckiego.
Ze stanowych kontraktów powinni jednak także korzystać właściciele małych firm polonijnych. Nasz rozmówca zachęca ich, by jak najszybciej zarejestrowali się w programie POWER.
– Dopełnienie formalności zajmuje tylko kilka minut i z pewnością warto to zrobić choćby dlatego, by regularnie otrzymywać informacje o przetargach na zlecenia stanowe. – Pomagam wszystkim firmom, nie tylko polonijnym. Ponieważ znam język polski, mogę przeprowadzić przez formalności każdego polonijnego właściciela w jego ojczystym języku, a to chyba spore ułatwienie. Udział w programie jest bezpłatny i nie jest związany z żadnym ryzykiem, za to potencjał ogromny - zachęca nasz rozmówca.
– Każdą firmę mogę odwiedzić osobiście w jej siedzibie, by udzielić wyjaśnień oraz instrukcji – zapewnia Wiesław Kośla.
Polak pracuje w biurze rewidenta stanowego dopiero od sierpnia, ale nawiązał już kontakty z polonijnymi firmami z różnych branż. – Najwięcej zgłoszeń mam od firm kontraktorskich – elektrycznych, budowlanych oraz produkujących okna i drzwi. Często zgłaszają się do mnie także firmy sprzątające i zakłady metalurgiczne. Do tej pory zarejestrowałem około 50 firm, których właściciele są polskiego pochodzenia.
Z programu POWER już korzysta jedna z polonijnych firm specjalizująca się w sprzedaży i montażu automatycznych drzwi garażowych oraz ich naprawie. – O programie POWER dowiedzieliśmy się niedawno – mówi Diane Kluza, przedstawicielka firmy. Pan Kośla pomógł nam zarejestrować się do programu i udzielił wyczerpujących informacji. Otrzymujemy na bieżąco informacje o zamówieniach i przetargach. Zobaczymy, co z tego wyniknie.
Rejestrację ma też za sobą polonijna firma z Elk Grove Village produkująca urządzenia laserowe i metalowe podzespoły. – Bardzo interesują nas zlecenia przedsiębiorstw publicznego transportu i komunikacji, czyli Transit Authority. Zarejestrowaliśmy się z pomocą p. Kośli. Przeglądamy oferty i czekamy na rezultaty – mówią naszej gazecie przedstawiciele firmy.
Małe przedsiębiorstwa uczestniczące w programie POWER otrzymują nie tylko informacje o zamówieniach mających limit 50 tys. dolarów, ale też o wszystkich zleceniach stanowych, a jest to zwykle lista obejmująca ponad sto kategorii biznesowych – podkreśla Wiesław Kośla.
– Małe firmy mogą też ubiegać się o duże kontrakty. Z kolei przedsiębiorstwa niespełniające kryteriów „małej firmy” nie mogą ubiegać się o kontrakty należące do 120 kategorii przeznaczonych tylko dla małych firm. Ponadto, co bardzo ważne, uczestnicy programu POWER jako pierwsi są zawiadamiani o pilnych zleceniach („emergency contracts”), które muszą być wykonane w trybie natychmiastowym i zwykle bez przetargu.
Zdaniem naszego rozmówcy program POWER w biurze stanowego rewidenta księgowego Judy Baar Topinki to jeden z rzadkich przykładów pozytywnej inicjatywy oferowanej przez agencję rządową.
– Jest to pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. W wielkich przedsiębiorstwach są całe wydziały, których zadaniem jest tylko i wyłącznie pilnowanie przetargów na kontrakty, a małych firm, borykających się z codziennymi problemami i skromnym budżetem, najzwyczajniej na to nie stać. Dlatego właśnie pomagamy im poruszać się po biurokratycznym gąszczu i zachęcamy do skorzystania z tej pomocy.
Alicja Otap
UWAGA!
Właściciele firm, którzy chcieliby skontaktować się z Wiesławem (Wesley) Koślą, mogą dzwonić pod numer (312) 814-5917 lub wysyłać e-maile na adres: [email protected]
Informacje o rejestracji do programu POWER można także znaleźć w internecie.
Oto link: http://www.ioc.state.il.us/index.cfm/departments/power-program/register-for-power/
Formularz rejestracyjny jest pod adresem: http://tinyurl.com/iocpower
Można też osobiście zgłosić się do biura stanowego rewidenta księgowego (Office of the Comptroller) w James R. Thompson Center przy 100 W. Randolph Street, pokój 15-500 Chicago, IL 60601, tel. (312) 814-2451.
(ao)