Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 15:08

Jak ubiegać się o kontrakty stanowe? Pomoc dostępna również dla polonijnych firm

Wielu właścicielom polonijnych przedsiębiorstw uzyskanie kontraktów stanowych wydaje się fikcją. Tymczasem mają na to realne szanse. W uzyskaniu dostępu do takich kontraktów naszym rodakom pomaga Wiesław (Wesley) Kośla, specjalny pełnomocnik ds. programu określanego skrótem POWER (od: „Providing Opportunities for Work through Education and Resources”). Inicjatywę, skierowaną do małych firm, realizuje biuro rewidenta księgowego Illinois (Comptroller Office) Judy Baar Topinki.




/a> Polonijni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kontrakty stanowe fot. Paul Zagata/Facebook


Jak powiedział naszej gazecie Wiesław Kośla, specjalna pula stanowych kontraktów jest zarezerwowana dla firm prowadzonych przez kobiety i przedstawicieli mniejszości etnicznych. W oparciu o federalne kryteria do tych ostatnich zaliczani są Afroamerykanie oraz Amerykanie pochodzenia latynoskiego i azjatyckiego.

Ze stanowych kontraktów powinni jednak także korzystać właściciele małych firm polonijnych. Nasz rozmówca zachęca ich, by jak najszybciej zarejestrowali się w programie POWER.

– Dopełnienie formalności zajmuje tylko kilka minut i z pewnością warto to zrobić choćby dlatego, by regularnie otrzymywać informacje o przetargach na zlecenia stanowe. – Pomagam wszystkim firmom, nie tylko polonijnym. Ponieważ znam język polski, mogę przeprowadzić przez formalności każdego polonijnego właściciela w jego ojczystym języku, a to chyba spore ułatwienie. Udział w programie jest bezpłatny i nie jest związany z żadnym ryzykiem, za to potencjał ogromny - zachęca nasz rozmówca.

– Każdą firmę mogę odwiedzić osobiście w jej siedzibie, by udzielić wyjaśnień oraz instrukcji – zapewnia Wiesław Kośla.

Polak pracuje w biurze rewidenta stanowego dopiero od sierpnia, ale nawiązał już kontakty z polonijnymi firmami z różnych branż. – Najwięcej zgłoszeń mam od firm kontraktorskich – elektrycznych, budowlanych oraz produkujących okna i drzwi. Często zgłaszają się do mnie także firmy sprzątające i zakłady metalurgiczne. Do tej pory zarejestrowałem około 50 firm, których właściciele są polskiego pochodzenia.

/a> POWER Program fot. ioc.state.il.us


Z programu POWER już korzysta jedna z polonijnych firm specjalizująca się w sprzedaży i montażu automatycznych drzwi garażowych oraz ich naprawie. – O programie POWER dowiedzieliśmy się niedawno – mówi Diane Kluza, przedstawicielka firmy. Pan Kośla pomógł nam zarejestrować się do programu i udzielił wyczerpujących informacji. Otrzymujemy na bieżąco informacje o zamówieniach i przetargach. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Rejestrację ma też za sobą polonijna firma z Elk Grove Village produkująca urządzenia laserowe i metalowe podzespoły. – Bardzo interesują nas zlecenia przedsiębiorstw publicznego transportu i komunikacji, czyli Transit Authority. Zarejestrowaliśmy się z pomocą p. Kośli. Przeglądamy oferty i czekamy na rezultaty – mówią naszej gazecie przedstawiciele firmy.

Małe przedsiębiorstwa uczestniczące w programie POWER otrzymują nie tylko informacje o zamówieniach mających limit 50 tys. dolarów, ale też o wszystkich zleceniach stanowych, a jest to zwykle lista obejmująca ponad sto kategorii biznesowych – podkreśla Wiesław Kośla.

– Małe firmy mogą też ubiegać się o duże kontrakty. Z kolei przedsiębiorstwa niespełniające kryteriów „małej firmy” nie mogą ubiegać się o kontrakty należące do 120 kategorii przeznaczonych tylko dla małych firm. Ponadto, co bardzo ważne, uczestnicy programu POWER jako pierwsi są zawiadamiani o pilnych zleceniach („emergency contracts”), które muszą być wykonane w trybie natychmiastowym i zwykle bez przetargu.

Zdaniem naszego rozmówcy program POWER w biurze stanowego rewidenta księgowego Judy Baar Topinki to jeden z rzadkich przykładów pozytywnej inicjatywy oferowanej przez agencję rządową.

– Jest to pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. W wielkich przedsiębiorstwach są całe wydziały, których zadaniem jest tylko i wyłącznie pilnowanie przetargów na kontrakty, a małych firm, borykających się z codziennymi problemami i skromnym budżetem, najzwyczajniej na to nie stać. Dlatego właśnie pomagamy im poruszać się po biurokratycznym gąszczu i zachęcamy do skorzystania z tej pomocy.

Alicja Otap


[email protected]


UWAGA!


Właściciele firm, którzy chcieliby skontaktować się z Wiesławem (Wesley) Koślą, mogą dzwonić pod numer (312) 814-5917 lub wysyłać e-maile na adres: [email protected]

Informacje o rejestracji do programu POWER można także znaleźć w internecie.

Oto link: http://www.ioc.state.il.us/index.cfm/departments/power-program/register-for-power/

Formularz rejestracyjny jest pod adresem: http://tinyurl.com/iocpower

Można też osobiście zgłosić się do biura stanowego rewidenta księgowego (Office of the Comptroller) w James R. Thompson Center przy 100 W. Randolph Street, pokój 15-500 Chicago, IL 60601, tel. (312) 814-2451.

(ao)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama