Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 15 stycznia 2025 20:57
Reklama KD Market

By obniżyć cholesterol

Żeby zdrowym być 

 Dobra wiadomość dla osób, które mają podwyższony cholesterol - w osiągnięciu odpowiedniego poziomu pomocne mogą okazać się proste zmiany w odżywianiu. Oczywiście, mądre wybieranie posiłków może nastręczać trochę trudności, ale, jak twierdzą eksperci, warto się wysilić. Najczęściej niezdrowe pokusy pojawiają się na imprezach, w restauracjach, a nawet w miejscach pracy. Wystarczy jednak nieco zmodyfikować swoje wybory. 



- Redukuj konsumpcję cukru i mąki

Ostatnie badania naukowe wskazują, że główną przyczyną otyłości i chorób układu krążenia są węglowodany pochodzące z produktów mącznych i słodziki, których nadmiar obserwuje się w diecie Amerykanów

 - Unikaj tłuszczów nasyconych

Całkowicie usuń ze swojej diety produkty, które zawierają "częściowo uwodorniony olej", zwłaszcza przekąski typu czipsy czy prażona kukurydza. Zastąp je wersjami pieczonymi lub dmuchanymi powietrzem

- Jak najczęściej włączaj do swoich posiłków surowy czosnek

Badania naukowe potwierdzają, że czosnek pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

- Pij codziennie zieloną herbatę

Antyoksydanty w zielonej herbacie pomagają obniżyć poziom cholesterolu i chronią cholesterol w twojej krwi przed utlenianiem

- Jedz jak najwięcej rozpuszczalnego błonnika

Błonnik jest produktem, który najbardziej efektywnie obniża poziom cholesterolu. Najlepsze jego źródła to: fasola i groch, jabłka, owoce cytrusowe, płatki owsiane (ale nie błyskwiczne), kasza, groszek, marchew i świeżo zmielone siemię lniane

Dorota Feluś


Nadzwyczajne kwasy tłuszczowe 


Uczeni z Kolegium Queen Mary Uniwersytetu Londyńskiego dowiedli, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, którym w ostatnich czasach poświęca się dużo miejsca z uwagi na ich dobroczynne działanie na organizm człowieka, chronią nerwy obwodowe przed uszkodzeniem, a także wspomagają regenerację już tych uszkodzonych. 

Nerwy obwodowe są niezwykle ważne, ponieważ przekazują informacje pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym (mózgiem i rdzeniem) a poszczególnymi narządami. Część somatyczna obwodowego układu nerwowego składa się z włókien nerwowych czuciowych oraz ruchowych. Włókna te przewodzą impulsy nerwowe pomiędzy receptorami, ośrodkowym układem nerwowym a mięśniami lub gruczołami. Część autonomiczna łączy ośrodkowy układ nerwowy i narządy wewnętrzne, jak np. serce, żołądek. Uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, np. z powodu wypadku czy urazu, powodują niedowłady lub porażenia mięśni, bóle, osłabienie oraz zaburzenia czucia. Najgorsze jest to, że uszkodzone nerwy obwodowe słabo się regenerują. Jak twierdzą uczeni w rozwiązaniu problemu mogą pomóc długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Do tej grupy należą m.in. kwasy pełniące ważną rolę w odżywianiu człowieka: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA). Z ALA organizm produkuje samodzielnie DHA i EPA.

Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 zapewnia nie tylko ochronę przed uszkodzeniami nerwów obwodowych i lepszą regenerację nerwów, ale, co potwierdzają silne dowody naukowe, wywiera niezwykle korzystny wpływ na wiele funkcji organizmu, w tym: obniża poziomu trójglicerydów we krwi, zmniejsza ryzyko wtórnych i pierwotnych zawałów serca, łagodzi stany zapalne, wzmacnia odporność i dobroczynnie oddziaływuje na zaburzenia rytmu serca, reumatoidalne zapalenie stawów i rozwój układu nerwowego dzieci. W kilku badaniach stwierdzono ich możliwe działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka piersi, okrężnicy i prostaty.

Organizm nie potrafi zamieniać kwasów tłuszczowych z jednej grupy w inną. Może jedynie zamieniać je w inne kwasy z tej samej grupy. Wynika stąd potrzeba dostarczania wszystkich grup kwasów tłuszczowych we właściwych proporcjach - omega-3:omega-6:omega-9 w proporcji 4:1:1.

Najlepsze źródła ALA: siemię lniane, olej lniany (ponad 50 proc. zawartości kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3), orzechy włoskie, olej rzepakowy. Bezpośrednio do organizmu Najlepsze źródła DHA i EPA: tłuste ryby morskie, w tym makrele, dorsze, śledzie, tuńczyki i łososie.

Dorota Feluś

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama