Piknik, w tym roku pod hasłem 330 rocznicy odsieczy wiedeńskiej oraz targi szkół, odbył się w niedzielę 25 sierpnia w parku Catherine Chevalier Woods w Chicago. Kilkanaście szkół z różnych rejonów miasta rozłożyło stoiska, na których prezentowana była oferta edukacyjna oraz historia, logo i patron szkoły. Przy stoiskach odbywały się konkursy dla najmłodszych, można było samodzielnie zrobić wybrany projekt lub wykonać pracę plastyczną. Pomysłodawczynią targów była prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce - Ewa Koch, a patronem Konsulat RP w Chicago. Zrzeszenie od kilku lat organizuje tematyczne pikniki edukacyjny pod hasłem rocznicy ważnego wydarzenia historycznego. Główną organizatorką pikników jest Helena Sołtys, wiceprezes Zrzeszenia oraz nauczycielka jednej z polskich szkół.
Piknik i targi szkolne rozpoczęły się uroczystą mszą świętą celebrowaną przez ojca Jerzego Karpińskiego, kapelana polonijnych nauczycieli. Piknik i targi szkolne otworzyła prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Ewa Koch, która oficjalnie podziękowała Konsulatowi Generalnemu RP w Chicago za pomoc w ich zorganizowaniu i patronat. Uczestników targów i pikniku powitał wicekonsul Konrad Zieliński, który przybył do parku wraz z żoną i synem.
Uczestnicy pikniku, poprzez zabawę, dowiedzieli się wiele tym o ważnym wydarzeniu historycznym, jakim było odsiecz wiedeńska z 1683 roku. Na parkowej polanie stanął turecki namiot ozdobiony egzotycznymi tkaninami i miękkimi poduszkami. Wewnątrz znalazły się pamiątki po królu Janie III Sobieskim oraz zbroja rycerska wypożyczona z Muzeum Polskiego w Ameryce. W namiocie można było napić się kawy po turecku lub kawy mrożonej. W polowej kuchni wojsk polskich staropolskie gospodynie podawały na świeżym chlebie ręcznie robiony smalec z dodatkiem grzybów i ziół. Następnie królewski herod przywitał parę w pięknych, szlacheckich strojach - króla Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę. Para królewska, znana ze swej miłości, odczytała fragmenty korespondencji. Król pisał o uciekających wojskach tureckich i bogatych łupach wojennych, królowa - o swej miłości, dzieciach i sprawach dnia codziennego.
Dla najmłodszych uczestników pikniku edukacyjnego przygotowano specjalne stoły, przy których można było zrobić husarskie skrzydła, tatarską czapkę, zmontować turecki łuk czy szablę. Na koniec wspólnymi siłami zbudowano przedmurze chrześcijaństwa, które oddzielało ówczesną Europę od zagrażającej jej Azji.
Piknik był okazją do wspólnej zabawy i nauki. Nauczyciele przeprowadzili konkurs z wiedzy o odsieczy wiedeńskiej, w którym można było wygrać nagrody związane z wydarzeniem. Impreza zakończyła się tuż przed zachodem słońca wspólnym rozebraniem postawionego wcześniej muru.
Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce składa serdeczne podziękowania sponsorom i patronom:
- Konsulatowi Generalnemu RP w Chicago
- Muzeum Polskiemu w Ameryce oraz jego dyrektorowi, Janowi Lorysiowi za okazaną życzliwość i umożliwienie przeprowadzenia poglądowej lekcji historii
- Związkowi Narodowemu Polskiemu oraz prezesowi Frankowi Spuli
- Teatrowi Pieśni i Tańca Wici oraz pani Magdalenie Solarz za wypożyczenie kostiumów
- redakcji Dziennika Związkowego oraz redaktor naczelnej, pani Małgorzacie Błaszczuk i menedżer pani Magdalenie Pantelis za przekazanie numerów gazety w celach edukacyjnych
- drukarni Polpress Printing i panu Romanowi Majewskiemu za wspieranie działań polonijnych nauczycieli
- pani redaktor Idalii Błaszczyk z Radia 1030 za entuzjastyczne reklamowanie pikniku i targów
- panu Jarosławowi Maculewiczowi z Radia 1080 za udostępnienie fal eteru przedstawicielowi Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce
- pani redaktor Elżbiecie Sawczuk z TV Polvision
- polskim delikatesom: Bacik Deli, Food Mart Deli i Montrose Deli za hojne wsparcie i dary.
Anna Rosa
rzecznik prasowy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce