Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 06:27
Reklama KD Market
Reklama

Późne macierzyństwo coraz częstsze

Liczba porodów wśród Amerykanek w wieku 40-44 lat sięga rekordowego poziomu od roku 1967. Wiele z tych kobiet  zostaje matkami po raz pierwszy.



Ciężarna 40-letnia Rose, która ćwiczy yogę dla przyszłych matek, stwierdza z zadowoleniem, że nie jest najstarsza w grupie ćwiczących.

Przypadek Rose  rzeczywiścienie nie jest odosobniony i sygnalizuje nowy trend socjologiczny i demograficzny.

Jak wynika z danych władz federalnych młode matki w dalszym ciągu mają przewagę liczebną nad starszymi, ale jest ich obecnie mniej w poprzednich dziesięcioleciach. Równocześnie szybko przybywa kobiet, które decydują się na późne macierzyństwo. Ich liczba jest obecnie  największa na przestrzeni ostatnich czterech dekad. Jest to rezultat nie tylko  zmian  świadomości kobiet i jej miejscu w społeczeństwie, ale też postępu medycyny, która już dysponuje  odpowiednimi metodami opieki nad matką już "niewiośnianej" młodości.

Zwiększyła się też rekordowo liczba kobiet, które rodzą dzieci po ukończeniu 30 lat, gdy ustabilizują swoje życie zawodowe i osobiste. Matki trzydziestoparoletnie to dość powszechne zjawisko, ogólnie akceptowane. Także macierzyństwo po "czterdziestce" już nie wzbudza  takiego zdziwienia, jak przed laty i jest na dobrej drodze do  stania się pewnego rodzaju normą.

Warto przypomnieć, że zanim zaczęto rutynowo stosować antykoncepcję  − pod koniec lat 60. −   wiele kobiet rodziło dzieci przez cały okres płodności, a więc również po "czterdziestce" i "pięćdziesiątce".

(ao)


(2nd short publication with headline)

Rozmawiaj z nienarodzonym dzieckiem (head)

Wyniki najnowszych badań wskazują, że mówienie do jeszcze nienarodzonego dziecka i słuchanie muzyki stymuluje rozwój jego centralnego układu nerwowego.

Badacze w Finlandii śledzili rozwój płodu od 29 tygodnia ciąży. Połowa grupy badanych kobiet słuchała codziennie nagrania dźwiękowego i dzieci przez nie urodzone po przyjściu na świat reagowały na to samo nagranie, podczas gdy nie zauważono podobnych reakcji u pozostałych noworodków.

W opinii naukowców mózg nienarodzonego dziecka uczy się dźwięków w trakcie rozwoju płodowego.

Raport z badania ukazał się na łamach magazynu naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences."

(ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama