Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 08:21
Reklama KD Market

Jak chronić się przed zbyt wczesną demencją

Naukowcy przekonują po raz kolejny, że ćwiczenie pamięci może w pewnym stopniu zabezpieczać przed różnymi rodzajami demencji,  m.in. przed chorobą Alzheimera. Badacze radzą też utrzymywać zdrowy poziom cukru w organizmie. Podwyższony poziom glukozy wydaje się mieć mocny związek z  demencją.



Wyniki wielu najnowszych badań wskazają, że dobra pamięć może być traktowana jako wyznacznik sprawności poznawczej. Kierując się tą hipotezą psychologowie z Uniwersytetu Northwestern skonstruowali test na rozpoznawanie twarzy słynnych ludzi, który z dużym prawdopodobieństwem pozwala przewidzieć, czy ktoś będzie miał zbyt wczesną demencję.
Test mierzy zdolność  do rozpoznawania  twarzy takich ikon jak Oprah Winfrey i  John F. Kennedy.

Wybrano twarze osobistości powszechnie znanych  ludziom w wieku do 65 roku życia.  Test ma  pomóc lekarzom rozpoznać nie tylko zaburzenia pamięci, ale również inne nieprawidłowości poznawcze, a nawet mowy.

"Odtworzenie z pamięci konkretnego  imienia i nazwiska jest o wiele trudniejsze, niż tylko rozpoznanie twarzy danej osoby lub powiązanie jej z określonymi wydarzeniami" − informuje dr Emily Rogalski z Northwestern University w Chicago. "Dlatego osobom, u których szwankuje pamięć, łatwiej jest powiedzieć o Winfrey bez wymieniania jej nazwiska, że to celebrytka telewizyjna, prowadząca znane talk show "− stwierdza dr Rogalski.

Naukowcy i lekarze  porównują też odpowiedzi udzielone przez osoby badane z obrazami rezonansu magnetycznego (MRI) ich mózgów w celu zlokalizowania potencjalnego uszkodzenia. Te nowatorskie metody diagnostyczne powinny pomóc w opracowaniu najbardziej efektywnych metod terapeutycznych − uważają uczeni.

Inne najnowsze badania koncentrują się na zależności między poziomem cukru we krwi a demencją.

Im wyższy poziom glukozy we krwi − nawet niekoniecznie cukrzycowy, jak podkreślają badacze − tym większe się ryzyko demencji. Naukowcy z University of Washington w Seattle twierdzą, że zależność liczbowa jest wyraźna i niepodważalna. Dlatego, według nich, jeśli chce się zmniejszyć ryzyko demencji, konieczne jest utrzymywanie cukru na zdrowym poziomie.

Już dawno wiedziano, że cukrzyca zwiększa ryzyko najbardziej znanej formy demencji −  choroby Alzheimera. Jednak najnowsze badanie objęło swoim zasięgiem również inne rodzaje demencji. Naukowcy monitorowali na przestrzeni lat zmiany w poziomie cukru we krwi u różnych ludzi, w tym też diabetyków. W ten sposób odkryli zależność między zawartością glukozy we krwi a chorobami paraliżującymi funkcjonowanie poznawcze.

Badanie zostało sfinansowane przez Krajowy Instytut Badań nad Procesami Starzenia (National Institute on Aging), który jest  federalną instytucją.

(ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama