Domy opieki w Illinois należą do 11 najgorszych w kraju ze względu na rażące niedobory w personelu − stwierdza najnowszy raport charytatywnej organizacji konsumenckiej Families for Better Care.
Po przeanalizowaniu danych liczbowych z kilku agencji federalnych FBC stwierdziła, że tylko dwa stany, Teksa I Luizjana, mają słabsze od Illinois notowania w rankingu placówek opieki.
Przyczyn problemu upatruje się w niedostatku fachowego personelu. W Illinois jest on “praktycznie okrojony do kości” − stwierdza Brian Lee, dyrektor wykonawczy FBC. Co czwarta placówka w Illinois otrzymuje od władz upomnienia za poważne naruszenia obowiązujących przepisów, z powodu np. przewrócenia się pacjenta, zaniedbania go, a nawet maltretowania.
Organizacja Families for Better Care zwróciła się do ustawodawców i gubernatora Illinois o wprowadzenie przepisów wymagających zatrudnienia przez domy opieki większej liczby pracowników.
Jednak rzecznik Stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego (IDPH) twierdzi, że już zwiększono wymagania dotyczące personelu, liczby inspektorów wizytujących placówki oraz grzywien za naruszenie przepisów.
Braki w personelu i jego wyszkoleniu są powodem przeciążenia obowiązkami pracowników, którzy łatwiej popełniają błędy i źle traktują podopiecznych.
W lipcu Legislatura Illinois zatwierdziła ustawę, która wzmacnia i rozszerza dotychczasowe przepisy zapobiegające zaniedbaniu, maltretowaniu i wykorzystaniu osób niepełnosprawnych i starszych w placówkach opieki. Na pozytywny wpływ ustawy na poziom usług − wyrażony w danych liczbowych − zapewne trzeba nieco poczekać.
Stanowy Departament ds. Osób Starszych (Illinois Department on Aging − http://www.state.il.us/aging) charakteryzuje na swojej witrynie internetowej różne rodzaje złego traktowania, w tym: maltretowanie fizyczne, seksualne i emocjonalne, osadzenie i odizolowanie nie podyktowane względami medycznymi, opuszczenie i zaniedbanie, umyślne pozbawienie opieki (łącznie z odmówieniem podania jedzenia i usług medycznych) oraz eksploatację finansową.
Eksperci Stanowego Departamentu ds. Osób Starszych (Illinois Department on Aging, IDA) wskazują także na najczęstsze oznaki niewłaściwego traktowania mieszkańców placówek opieki. Mogą to być np. odleżyny, siniaki, skalecznia, zadrapania oraz zmiany w psychice wyrażające się depresją i stanami lękowymi.
W przypadku podejrzeń złego traktowania osoby starszej przez personel domu opieki należy telefonować na Senior HelpLine: 1.800.252.8966 (osoby z niedosłuchem,TTY− 1.888.206.1327) lub na Elder Abuse Hotline: 1-866-800-1409 TTY − 1-888-206-1327). Obydwie linie obsługiwane są przez przez Stanowy Departament ds. Osób Starszych.Zażalenie zgłoszone przez telefon powinno zawierać przede wszystkim imię i nazwisko poszkodowanego rezydenta domu opieki, jego wiek, adres oraz telefon.
Alicja Otap