Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 09:15
Reklama KD Market

Promocja marki "Polska"

Konferencja gospodarcza w siedzibie ZNP w Chicago


"Jeszcze przed kilkoma laty wartość wymiany handlowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi wynosiła 300 mln dol., a w roku ubiegłym przekroczyła 1,5 mld dolarów" – mówił Paweł Pietrasieński, szef sekcji handlu i inwestycji przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie podczas II Konferencji Polsko-Amerykańskiej Współpracy Biznesowej". "Obecnie Polska ma nadwyżkę handlową w wymianie gospodarczej z USA" – dodał.

Konferencja odbyła się w miniony poniedziałek w głównej siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago.

/a> Uczestnicy konferencji poświęconej promocji marki "Polska". Konferencja odbyła się w siedzibie ZNP w Chicago fot.: Jacek Boczarski


Tegoroczne warsztaty stanowiły kontynuację ubiegłorocznej konferencji zakończonej podpisaniem Deklaracji Chicagowskiej o zacieśnieniu współpracy i wymiany gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, współorganizatorów konferencji, zapowiedział, iż obie organizacje polonijne "zamierzają kontynuować swój znaczny wkład w rozwój współpracy gospodarczej obu zaprzyjaźnionych krajów. Zamierzają popierać organizacje i agencje, których przedstawiciele przybyli na konferencję i w dalszym ciągu będą promować markę "Polska" w Ameryce Północnej".

Dyskusje panelowe i warsztaty trwały przez cały poniedziałek. Wieczorne przyjęcie w Copernicus Center Annex, którego gospodarzem była chicagowska Polsko-Amerykańska Izba Handlowa było ostatnim akcentem udanej konferencji.

W gronie zaproszonych gości była Ilona Antoniszyn-Klik. podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP. Min. Antoniszyn-Klik powiedziała Dziennikowi Związkowemu, że "aktywność polityczna Polski w dziedzinie bezpieczeństwa przez lata nie dorównywała poziomowi wymiany gospodarczej z USA. Z drugiej strony potencjał gospodarczy Polski nie pozwalał też na wysokie zaangażowanie, szczególnie w zakresie wysokich technologii. Dopiero teraz Polska znajduje się na takim etapie rozwoju, który umożliwia prawdziwie partnerską współpracę z USA.

Minister Antoniszyn-Klik przypomniała o kolejnym wyzwaniu przed którym stoi Polska. Europejsko-Amerykański Traktat o Współpracy, który w ciągu najbliższych dwóch lat powinien zostać podpisany i wejść w życie, będzie stanowił dalszą harmonizację i ułatwienia warunków handlu dla obydwu stron.

Polska jednak jest tak atrakcyjnym rynkiem, z tak ustabilizowaną demokracją, że wymiana gospodarcza Polski i USA może i powinna rozwijać się jeszcze w szybszym tempie niż do tej pory" – powiedziała przedstawicielka Kancelarii Prezydenta RP.

"To spotkanie, podobnie jak ubiegłoroczne ma tworzyć klimat, budować współpracę, pomosty we współpracy Polski i USA. Dobrze się dzieje, że Kongres Polonii Amerykańskiej, już po raz drugi wchodzi na to pole, które jest niezwykle ważne dla wszystkich" – powiedział Dziennikowi Związkowemu Longin Komołowski, przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". "Sama historia, sam wkład Polonii amerykańskiej w odzyskanie przez Polskę niepodległości już nie wystarczy. Nadeszły nowe czasy, nowe wyzwania i, jak niegdyś, tak i teraz Polska liczy na Polonię, na jej potencjał biznesowy i intelektualny. Na innowacyjność i doświadczenie Polaków, którzy odnieśli sukces w Stanach Zjednoczonych. Przyniesie to obopólną korzyść zarówno dla Polonii, jak i Polaków mieszkających z w Polsce".

Na doświadczenie Polonii liczy też Litwa, której wysłannicy uczestniczyli w chicagowskiej konferencji. Jarosław Narkiewicz, wicemarszałek Parlamentu Litwy przypomniał, iż Polacy stanowią dużą część mieszkańców jego kraju, pragnąc zacieśniać współpracę w ramach trójstronnnej promocji i zwiększania inwestycji.

O promocji marki "Polska" w Ameryce Północnej w poniedziałek mówił też William Czajkowski, szef sekcji handlowej Ambasady USA w Polsce, Maciej Cybulski, dyrektor Biura Handlowego stanu Illinois w Warszawie oraz Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiegoi i Aleksandra Gajewska, wicemarszałek województwa śląskiego.

W licznym gronie uczestników znaleźli się przedstawiciele Izb Handlowych Nowego Jorku, Atlanty, Las Vegas, Seattle, Miami, Waszyngtonu DC i kandyjskiego Toronto.

"Polsko-Amerykańska Izba Handlowa w Chicago pragnie być łącznikiem pomiędzy amerykańskim i polskim światem biznesu. Współpraca polityczna i kulturalna między obydwoma krajami stoi na wysokim poziomie i nic nie stoi na przeszkodzie, by wzajemna wymiana gospodarcza stała na takim samym, a nawet wyższym" – oświadczyła, prowadząca obrady wiceprzewodnicząca Izby Bożena Kamińska.

Andrzej Kazimierczak


ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONFERENCJI

Autor: Jacek Boczarski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama