Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 19:20
Reklama KD Market
Reklama

Chopin dla wszystkich

Amerykańska Fundacja Chopinowska - The Chopin Foundation of the United States - z siedzibą w Miami, ma za sobą kolejny pracowity sezon artystyczny, na który złożyła się seria 14 koncertów z udziałem młodych, utalentowanych artystów amerykańskich, grających muzykę największego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Koncerty w salach na przedmieściach Miami, są darmowe i adresowane do ogółu amerykańskiej publiczności. Stąd ich nazwa: „Chopin for All”.



Fundacja stawia głównie na pianistów amerykańskich, pragąc ich zachęcić, aby brali udział w amerykańskim Konkursie Chopinowskim. Ambicją Chopin Foundation jest też, aby w koncertach występował przynajmniej jeden polski pianista. Młodzi polscy pianiści przybywają do USA najczęściej w ramach wymiany artystycznej. W ubiegłym roku był to Adam Aleksander Węgrzynek, który pełnił funkcję doradcy artystycznego Fundacji i grał w koncercie salonowym.

Chopin Foundation zaprasza do udziału w koncertach nie tylko pianistów.Wspaniałą karierę w USA robi mieszkająca w Nowym Jorku skrzypaczka polskiego pochodzenia Kinga Augustyn, która w opinii dyrektor wykonawczej Fundacji, Jadwigi Gewert, jest wschodzącą gwiazdą. Kinga Augustyn grała na koncercie Fundacji dwa lata temu wraz z Magdaleną Baczewską, zdolną młodą pianistką, również z Nowego Jorku. W styczniu tego roku Augustyn ponownie przyjechała do Miami, by zagrać na kolejnym koncercie.

Chopin Foundation jest organizacją niedochodową, która środki na swą działalność czerpie ze składek członkowskich i donacji. Od zarania czołowym sponsorem jest Rosenstiel Foundation związana z Chopin Foundation osobą dyrektor naczelnej Blanki Rosenstiel. Darmowe koncerty sponsoruje firma Southern Wine and Spirits of America, a stały grant zapewnia Wydział ds. Imprez Artystycznych miejskiego powiatu Miami Dade. Oprócz tego Fundacja zabiega regularnie o pomoc finansową zwracając się do licznych amerykańskich organizacji, wspomagających działalność kulturalną.

Chopin w nazwie może sugerować, że Fundacja ma charakter etniczny, ale- jak mówi Jadwiga Gewert-The Chopin Foundation of the United States nigdy nie była organizacją poloniją. To organizacja amerykańska, a muzyka Chopina ma wartości uniwersalne, łączące wszystkich. Cel Fundacji to promowanie muzyki polskiej wśród Amerykanów, bo to oni są sponsorami.

Co pięć lat w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Równolegle w Miami pod auspicjami amerykańskiej Fundacji Chopinowskiej, organizowany jest konkurs - National Chopin Piano Competition of the United States - którego regulamin opiera się na regulaminie renomowanego warszawskiego konkursu, łącznie z wymaganiami dotyczącymi wieku uczestników, repertuaru, etc. Amerykańscy pianiści, którzy przyjeżdżają na konkurs do Miami, mają więc jakby próbę generalną przed koncertem konkursowym w Warszawie, jeżeli uda się im do niego zakwalifikować.

Do konkursu warszawskiego kwalifikują się automatycznie zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca w Miami, bez przechodzenia przez selekcję, co stanowi o randze i poziomie konkursu w USA.

Wojciech Minicz


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama