Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 09:37
Reklama KD Market

Parabanki


Okiem felietonisty



Jak działa taki parabank w Polsce, na jakich prawnych zasadach udziela on pożyczek coraz większej ilości Polaków, to z pewnością wie polski rząd i Ministerstwo Sprawiedliwości nadzorujące przestrzeganie prawa w Polsce. Na stronie internetowej Wirtualnej Polski przeczytałem wiadomość wydrukowaną ze stron: biznes.wp.pl, pod tytułem: ”Większe piersi na kredyt? Teraz to możliwe”.


 


“Powiększanie piersi, korekcja nosa, wstawianie implantów zębowych, usunięcie znamion czy odsysanie tłuszczu to zabiegi, które NFZ refunduje wyłącznie, gdy chodzi o ochronę życia. Mimo to, Polacy coraz częściej decydują się poprawić naturę. Ponad połowa z nas korzysta więc z prywatnej opieki medycznej. Gdy nie mamy dość pieniędzy możemy wziąć kredyt... niekoniecznie z banku. /..../ Właśnie z powodu wysokich kosztów w klinikach coraz częściej pada pytanie o możliwość rozłożenia płatności na raty. Lekarze jednak niechętnie widzą taką formę rozliczenia i po pożyczkę odsyłają do banku lub instytucji parabankowej, jednak oba rozwiązania mają szereg wad. /..../ Swój kawałek tortu finansowania usług medycznych chcą także ukroić instytucje parabankowe, np. Provident czy Euro Providus. Choć pożyczka u nich jest łatwo dostępna nawet dla gorzej zarabiających, to już spłata rat może być naprawdę trudna. Koszty posiłkowania się w parabankach są bardzo wysokie. Gdy pożyczymy od Euro Providius 5 tysięcy złotych na rok, to RRSO wyniesie 34 procent. W Providencie sytuacja wygląda jeszcze dramatyczniej. Taka sama pożyczona kwota oznacza spłatę niemal 10 tysięcy złotych. RRSO w tym przypadku wyniesie 87,21 procent. Oznacza to, że pożyczka w parabanku będzie nawet kilkadziesiąt procent droższa niż w standardowej instytucji finansowej” – koniec cytatu.


 


Tak to wygląda po 22 latach transformacji solidarnościowej. Ciekawe, jak to odbierają politycy wywodzący się z tego zaszczytnego, kombatanckiego pokolenia Jana Pawła II? Jak powszechne jest zjawisko udzielania pożyczek na lichwiarski procent? Jak w praktyce wygląda ściąganie należności przez parabanki w wypadku niemożności spłaty pożyczki? Czy w Polsce są jeszcze polskie banki udzielające pożyczek Polakom? To są pytania wymagające odpowiedzi na forum publicznym.


 


Jak podała Wirtualna Polska, cytuję: ”Ponad połowa z nas korzysta więc z prywatnej opieki medycznej”. Czy to jest problem połowy ludności?


 


Według GUS, odsetek ludności żyjącej w Polsce poniżej granicy minimum socjalnego w roku 1989 wynosił 15 %, w roku 1996 wynosił 47 %, w roku 2009 wynosił 59 %, więc jest się nad czym zastanawiać.


 


W Brukseli także się zastanawiają, ale nad globalnymi problemami.


 


Jak podają agencje informacyjne, 478 europosłów głosowało za odrzuceniem ACTA. Przeciwko było tylko 39 europosłów. Parlament Europejski odrzucił zapisy ACTA dotyczące sposobu ochrony własności intelektualnej, które oprócz różnych kar również narzucały obowiązek monitorowania internautów przez dostawców internetu. ACTA podpisał wcześniej polski rząd, 26 stycznia w Tokio. Po protestach ulicznych i internetowych Polska zawiesiła ratyfikację ACTA. Stefan Niesiołowski, poseł Platformy Obywatelskiej, tak wtedy mówił o protestujących w radio ZET: “proszę zapytać tych ludzi, czy oni w ogóle wiedzą, czy mają w ogóle pojęcie, czy oni potrafią wymienić jedną formułę poza ogólnikami, że wolność jest zagrożona w internecie” – koniec cytatu.


 


Rozszerzamy pytanie posła Stefana Niesiołowskiego na 478 europosłów Parlamentu Europejskiego, którzy odrzucili ACTA. Oni widocznie też nie wiedzą, co czynią. Tylko poseł Niesiołowski wiedział, co powiedział.



5 lipca 2012



www.wojciechborkowski.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama