Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 12:15
Reklama KD Market

Chicago czytało dzieciom

W ubiegłą niedzielę na terenie Copernicus Center odbył się festyn rodzinny "Niedziela w Krainie Sztuki". Festyn zorganizowany został przez Paderewski Symphony Orchestra przy współudziale Copernicus Foundation. Już po raz trzeci z okazji Dnia Dziecka Barbara Bilszta, dyrektor generalna PaSO, proponuje artystyczne doznania dla całych rodzin. Dzieci mogą spróbować sił w najbardziej interesującej je dziedzinie sztuki: muzyce, plastyce czy formie teatralnej. Festynowi towarzyszy kawiarenka (warszawska) z domowymi wypiekami mam.


 


W tym roku zainaugurowano akcję "Cała Polonia czyta dzieciom", opartą na istniejącym od 10 lat programie "Cała Polska czyta dzieciom" w Polsce. Aktorzy, pedagodzy i rodzice czytali krótkie utwory znanych autorów literatury dla dzieci, a widzowie (w różnym wieku) przekonywali się od nowa, jak piękna i bogata jest to literatura. Ponieważ w proklamacji wprowadzającej do "Pierwszego Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom", sporządzonej przez Barbarę Bilsztę, zawarto hasło polecające codzienne głośne czytanie przez 20 minut, lektorzy niedzielni starali się tak dobrać repertuar, aby hasłu sprostać.




Udział w tym zamierzeniu wzięli: Ewa Staniszewska, Alicja Szymankiewicz, Asia Pawlina, prof. Lidia Filus, Piotr Kukuła oraz niżej podpisana. Zamiłowaniu do książek sprzyjał Kiermasz Przeczytanej Książki, na którym można było nabyć za 1 dolara używaną przez wyrośniętych czytelników książeczkę. Również końcowa recytacja "Lokomotywy" Juliana Tuwima przez wszystkich uczestników festynu sprzyjała zaprzyjaźnieniu się z lekturami.


 


Niedziela upłynęła pod znakiem miejscowych artystów, w osobach: Barbary i Stefana Niedorezo z pracowni artystycznej "ARTORIUM", twórczyni kostiumów dla Warsztatów Teatralnych Marii Pawliny, młodych adeptów Akademii Muzycznej PaSO, zarówno klas fortepianu, jak i skrzypiec, a także małych aktorów z zespołu "Little Stars", pilnie nadzorowanych przez Agatę Paleczny. Każdy miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.


 


Natomiast czytanie dzieciom na pewno wzbogaci tworzona przez PaSO i Muzeum Polskie w Ameryce BIBLIOTEKA ZŁOTYCH KSIĄŻEK, która już teraz zawiera ponad 3000 tytułów. A Polonia niech czyta... Niekoniecznie tylko po polsku.


 


Tekst i zdjęcia:


Bożena Jankowska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama