Rozmowa z prezesem KPA Franciszkiem Spulą
Panie prezesie w dniach 17–19 maja w hotelu Hyatt Regency O´Hare w Rosemont koło Chicago odbył się zjazd Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jakie kwestie były omawiane na forum najważniejszego gremium w strukturze KPA?
– Debatowane były sprawy ważne dla Polonii i Polski, a wśród nich sprawa włączenia Polski do programu bezwizowego, śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i wykluczenia telewizji TRWAM z multipleksu. Obrady sfinalizowało uchwalenie sześciu rezolucji, których treść udostępniliśmy na witrynie internetowej KPA oraz w dziejszym wydaniu Dziennika Związkowego. Podsumowanie obrad zawiera także oficjalny komunikat prasowy KPA, który też został zamieszczony w dziejszym numerze.
Jak ocenia pan rezultaty obrad?
– Bardzo pozytywnie. W krótkim czasie zrobiliśmy bardzo wiele.
W jakiej atmosferze odbywało się spotkanie?
– Wzajemnego szacunku. Bez żadnych nieprzyjemnych komentarzy i złośliwości. Po prostu ścierały się różne poglądy i opinie. Wbrew temu, co podają niektóre przekazy medialne, była to spokojna i kulturalna wymiana zdań. I choć momentami była bardzo emocjonalna, to jednak potrafiliśmy osiągnąć kompromis i wypracować wspólne stanowisko.
Czy obrady obserwowali akredytowani dziennikarze?
– Nie. Obrady miały charakter zamkniety, dlatego niepokojące są nierzetelne przekazy medialne, które podają nieprawdziwe i niesprawdzone informacje. Czynią wiele szkody w społeczeństwie polonijnym.
Niektóre z doniesień medialnych mówią o "rozłamie w Kongresie Polonii Amerykańskiej"...
– Nie ma żadnego rozłamu. Jest dialog i współpraca, której celem jest dobro polskiej społeczności.
Skąd się biorą pogłoski o rozłamie?
– Niestety, wydaje mi się, że są wśród Polonii jednostki, którym zależy na osłabieniu pozycji KPA.
Jednym z priorytetów KPA jest doprowadzenie do sfinalizowania długoletnich starań o dopuszczenie Polski do programu bezwizowego. Na jakim etapie są prace związane z tą inicjatywą?
– Kongres Polonii Amerykańskiej zabiega o życzliwość tych senatorów i kongresmanów, którzy jeszcze nie poparli dwóch projektów ustawodawczych, pozwalających na zniesienie wiz w Polsce. Nie wiemy jeszcze, czy włączenie Polski do ruchu bezwizowego popiera republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney. Kontaktowaliśmy się już w tej sprawie z jego kampnią wyborczą, ale do tej pory nie odpowiedzieli nam. Prezydent Barack Obama już od dawna deklaruje swoje poparcie dla obydwu inicjatyw ustawodawczych.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała:
Alicja Otap