Minął czas Walentynek, a wraz z nim tęsknota za rodziną oraz przyjaciółmi przebywającymi w Polsce. Kiedy ukochane osoby w Polsce podejmują decyzję o przyjeździe do Stanów, najczęściej zmuszone są złożyć aplikację o wizę turystyczną. Ten artykuł przybliży Państwu proces starania się o wizę oraz najnowsze zmiany w prawie imigracyjnym jego dotyczące.
W niniejszym artykule przedstawiamy jedynie zarys problemu oraz ogólne instrukcje dotyczące składania aplikacji, rozmowy w Konsulacie oraz co można zrobić w razie otrzymania odmowy. Następne artykuły dostarczą Państwu szczegółów dotyczących poszczególnych rodzajów wiz oraz sposobów zwiększenia szans ich otrzymania.
Proces starania się o wizę jest skomplikowany, a konsekwencje składanych oświadczeń są bardzo poważne, dlatego też powinni Państwo zasięgnąć porady adwokata, który pomoże przeprowadzić cały proces.
Starannie przygotuj aplikację – każda podana informacja może zostać użyta na Państwa korzyść lub przeciwko wam. Szczególnie proszę pamiętać, aby dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Proszę pamiętać, że jeśli zatają Państwo jakieś informacje lub podadzą Państwo informacje nieprawdziwe, możecie otrzymać odmowę, a w konsekwencji nawet całkowity zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.
• Aplikant powinien ujawnić wszystkie fakty dotyczące historii imigracyjnej oraz pobytów w Stanach Zjednoczonych.
• Aplikant powinien spełniać wszystkie wymogi dotyczące danej kategorii wizowej.
• Jeśli aplikant ma na koncie przestępstwa kryminalne lub aresztowania, powinien zgromadzić wszystkie dokumenty oraz wyroki sądowe.
• Aplikant powinien ujawnić wszystkie aresztowania i wyroki skazujące (z jakiegokolwiek państwa) oraz problemy z Urzędem Imigracyjnym oraz urzędnikami konsularnymi. Wszystkie dokumenty sądowe, imigracyjne oraz raporty policyjne powinny zostać przedstawione w czasie interview.
• Aplikant powinien upewnić się, że nie jest potrzebny tzw. waiver, który umożliwi otrzymanie wizy. Waiver może zostać wcześniej przygotowany oraz przedłożony w czasie interview lub zaraz po interview, na którym otrzymano odmowę wydania wizy.
• Aplikant powinien szczegółowo wymienić wszystkie poprzednie pobyty w Stanach Zjednoczonych.
Rozmowa w konsulacie
Staranie się o wizę może być skomplikowanym i czasochłonnym procesem.
• Rozmowy w Konsulacie z reguły trwają bardzo krótko. Osoby starające się o imigracyjne ("IV") lub nieimigracyjne ("NIV") wizy pracownicze powinny być przygotowane na odpowiadanie na pytania dotyczące propozycji pracy w Stanach Zjednoczonych. Osoby starające się o wizy imigracyjne na podstawie petycji złożonej przez członka rodziny powinny spodziewać się pytań dotyczących dat urodzenia ich samych, małżonków, dzieci; dat ślubu; rozwodu; śmierci; związków rodzinnych, na podstawie których ubiegają się o wizę, oraz pytania dotyczące naruszeń prawa imigracyjnego bądź karnego.
• Niejednokrotnie aplikant powinien być przygotowany na nieprzyjemne, a czasami nawet krępujące doświadczenie. Aplikanci często czekają w godzinnych kolejkach, oczekując na rozmowę, która trwa tylko trzy minuty. W tym krótkim czasie aplikant stoi, podczas gdy konsul siedzi po drugiej stronie grubego, kuloodpornego szkła.
• Proszę pamiętać, że uwaga konsula podczas interview zwrócona jest na osobę starającą się o wizę bardziej niż na przedstawiane dokumenty. Decyzja konsula w sprawie wydania wizy w dużej mierze zależy od tego, jak zaprezentuje się aplikant. Bardzo często konsul wydaje decyzje na podstawie kilkuminutowej rozmowy. Aplikant powinien więc wyrażać się jasno i być przygotowanym na każde pytanie, jakie może zadać konsul, dotyczące aplikacji.
• Decyzja o przyznaniu wizy może zostać wydana z opóźnieniem ze względu na tzw. proces administracyjny wydawania wiz. Powodem opóźnień mogą być następujące przyczyny: aplikant był wcześniej aresztowany; nazwisko oraz data urodzenia są zbieżne z nazwiskiem kryminalisty/terrorysty; aplikant ma narodowość państwa, które uważane jest za państwo wspierające terroryzm lub też aplikant posiada wiedzę technologiczną, która może stwarzać potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
• Osoba starająca się o wizę powinna bardzo dokładnie sprawdzić aplikację oraz przedstawiane dokumenty tak, jakby przygotowywała się do egzaminu. Jeśli w związku z aplikacją jest wiele dat oraz szczegółów do zapamiętania, najlepiej byłoby spisać te informacje tak, aby uporządkować fakty, które chcemy przedstawić konsulowi.
• Przed rozmową należy się upewnić, że rozumiemy wszystkie wymagania dotyczące przyznawania danej kategorii wizowej.
Na przykład, kiedy staramy się o wizę B-2, aplikant powinien przekonać konsula, że jego jedynym celem wyjazdu jest krótkotrwała wizyta. Aplikant powinien również udowodnić związek z krajem oraz uprawdopodobnić swój powrót to kraju.
Osoby starające się o wizę H1B muszą udowodnić, że praca, którą zamierzają podjąć w Stanach, wymaga ukończenia studiów z nią związanych.
Amerykańskie prawo imigracyjne przewiduje specjalną kategorię wiz dla osób, których celem wyjazdu do Stanów są inwestycje biznesowe. Tak jak w przypadku innych rodzajów wiz, aplikant, przed wizytą w konsulacie, powinien sprawdzić, jakie są kryteria jej przyznawania.
• Jeśli wymagany jest plan biznesowy, proszę upewnić się, że rozumiecie go Pańswo i potraficie odpowiedzić na związane z nim pytania.
• Proszę upewnić się, że w aplikacji DS-156E wpisali Państwo adres e-mailowy, tak aby odpowiednia sekcja w konsulacie mogła się z Państwem skontaktować w razie pytań lub wątpliwości.
• Nie starajcie się Państwo przyspieszać działań konsulatu, chyba że zaistnieją nadzwyczajne okoliczności. W większości przypadków konsulat nie będzie w stanie przyspieszyć swoich działań. Rozpatrywanie próśb o przyspieszenie procesu odciąga urzędników od właściwego i terminowego rozpatrywania aplikacji.
• Aplikant powinien udowodnić silne związki z krajem oraz zamiar powrotu.
• Aplikant powinien mieć rozeznanie w finansach oraz innych szczegółach dotyczących inwestycji. Jeśli ktoś inny w firmie posiada w/w informacje, aplikant powinien dostarczyć konsulowi informacje dotyczące tej osoby tak, aby konsul mógł się z nią skontaktować w razie dodatkowych pytań.
• Aplikant powinien być przygotowany do wyjaśnienia braków w aplikacji. Proszę nie liczyć na to, że konsul nie zwróci na nie uwagi.
• Jeśli podanie o wizę zostanie rozpatrzone negatywnie i uważają Państwo, że decyzja została podjęta niesłusznie, powinni Państwo odwołać się od tej decyzji w piśmie wysłanym mailem lub faksem.
Odmowa wydania wizy
Jeśli podanie o wydanie wizy zostanie rozpatrzone negatywnie, powinni Państwo złożyć prośbę o ponowne rozpatrzenie wniosku oraz przedstawić swoje argumenty. Proszę mieć na względzie ograniczony czas, którym dysponuje konsul podczas rozmowy. Nie starajcie się nadmiernie przedłużać rozmowy w sytuacji, gdy konsul jest zniecierpliwiony, a tłumy osób czekają na rozmowę. Może to niepotrzebnie rozzłościć konsula i negatywnie wpłynąć na dalszy przebieg Państwa sprawy. Zamiast tego, prosimy mieć na względzie następujące wskazówki:
• Proszę starać się bardzo dokładnie zapamiętać, co mówił konsul.
• Jeśli uważają Państwo, że wasz wniosek jest poparty mocnymi argumentami, a konsul wydał niewłaściwą decyzję, powinniście ponowić wniosek o wizę albo poprosić o ponowne rozpatrzenie wcześniej wydanej decyzji.
• Prośba o ponowne rozpatrzenie sprawy powinna być starannie przygotowana. Aplikant powinien odnieść się do wszystkich zakwestionowanych przez konsula argumentów.
• Jeśli konsul nie zmieni uprzednio wydanej decyzji, możecie Państwo złożyć odwołanie od decyzji konsula. Proszę jednak pamiętać, że część decyzji konsula, dotycząca stanu faktycznego, nie podlega zmianie.
PODSUMOWANIE
Proces starania się o wizę z reguły jest procesem skomplikowanym, a wszystkie podane w nim informacje mogą mieć poważne konsekwencje na przyszłość. Zalecamy konsultację z adwokatem, w szczególności w przypadku otrzymania odmowy.
Zapraszamy do naszego biura w celu otrzymania szczegółowych informacji dotyczących przygotowania aplikacji wizowych lub też odwołania od decyzji konsula.
Christopher Kurczaba
Kurczaba Law Offices, P. C.
6219 N. Milwaukee Ave.
5444 S. Archer Ave. Chicago
(773) 774-0000
www.kurczaba.inf