Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 10:30
Reklama KD Market

Podsumowanie rocznej działalności koncertowej zespołu „Wici”



Taneczne wspomnienia






Chicago (Inf. wł.) –Tradycyjnie już zbliżający się koniec roku skłania do podsumowań, ocen i snucia planów na przyszłość. Dla Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici” był to bardzo udany i pracowity rok. Zespół liczący blisko trzysta tancerek i tancerzy w wieku od trzech i pół roku do dwudziestu lat, występujących w dwunastu grupach tanecznych, dał w tym roku ponad sześćdziesiąt występów i sporą liczbę prywatnych pokazów na różnego rodzaju przyjęciach i spotkaniach. W opasłym kalendarzu choreografa i dyrektora artystycznego zespołu Magdaleny Solarz zaznaczonych jest wiele terminów i dat koncertów.


 


Wspominając najważniejsze z nich należy powiedzieć o noworocznym koncercie, który ósmego stycznia bieżącego roku odbył się w salach „White Eagle”. Zespoły zaprezentowały skrócony program artystyczny, a we wspólnym przyjęciu z Mikołajem i kolacją wzięło udział około sześciuset osób. Imprezę poprowadzili zaprzyjaźnieni tancerze z zespołu góralskiego.


 


Następnie zespół uczestniczył w Wielkim Koncercie PaSO, w którym zaprezentowały się dorosłe grupy baletowe oraz dzieci. Magdalena Solarz podkreśla, że współpraca z orkiestrą symfoniczną im. Ignacego Jana Paderewskiego Barbary Bilszty układa się bardzo dobrze od wielu już lat, a efekty tej współpracy publiczność mogła oklaskiwać już wielokrotnie na koncertach organizowanych przez PaSO z udziałem międzynarodowej sławy kompozytorów i muzyków.


 


– Nasza współpraca z zespołem “Wici” sięga roku 1997, wówczas to graliśmy jako muzycy „New Philharmonic Orchestra” spektakle baletu “Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego – potwierdza słowa Magdaleny Solarz dyrektor orkiestry Barbara Bilszta. – Prowadzący przedstawienia dyrygent, Harold Bauer, zapytał nas w przerwie spektaklu, czy wiemy, że tańce rosyjskie wykonuje polska grupa taneczna. Oczywiście nie wiedzieliśmy, bo nie znaliśmy wówczas jeszcze nikogo w Chicago. Tym większa była nasza radość z tego nieoczekiwanego spotkania, że gorące brawa po tańcach rosyjskich dowodziły, iż polscy tancerze podobają się publiczności.



Odnaleźliśmy ich w kuluarach i wypytaliśmy o szczegóły, zapisaliśmy nazwę zespołu i adres. Wkrótce potem sami organizowaliśmy koncert, w którym chcieliśmy zaangażować tancerzy. Już w pierwszej rozmowie telefonicznej z Magdaleną Solarz nabrałam przekonania, że mam do czynienia z osobą pełną pasji i że będzie się nam dobrze współpracowało. Nie potrafię policzyć, ile razy w ciągu 15 lat działalności zaprosiliśmy “Wici” do współpracy – nie tylko w karnawale, ale także przy okazji wielkich uroczystych koncertów galowych lub ważnych wydarzeń, jak 10-lecie naszej Akademii Muzyki. Magdalena Solarz zawsze chętnie podejmuje kolejne wyzwania – w ten sposób, dzięki jej talentowi, doświadczeniu i niezwykłej inwencji, powstają nowe, wspaniałe choreografie, jak chociażby “Mazur” Moniuszki do Strasznego Dworu w Rosemont Theatre, czy “Polonez” Wojciecha Kilara zaprezentowany podczas koncertu w Orchestra Hall Symphony Center.



Do koncertów karnawałowych powstały ogniste czardasze, polki, kan-kan (do “Księżniczki Czardasza”), wytworne walce wiedeńskie. Magdalena Solarz stworzyła także piękne układy taneczne do kilku mniejszych form koncertowych, jak mazurek i pieśni Chopina, czy “Kujawiak” Wieniawskiego, albo serię tańców dworskich do prezentowanego przez nas spektaklu “Muzyka Królów Polskich”. Podziwiamy wspaniałych tancerzy “Wici” – obserwujemy ich ciężką pracę, wysiłek, dyscyplinę. Ta praca gwarantuje piękne wykonania. Są one zawsze gorąco przyjmowane przez publiczność i stanowią prawdziwą ozdobę naszych koncertów – podkreśla Barbara Bilszta.


 


Takich opinii o poziomie artystycznym i pracy zespołu można usłyszeć więcej. Potwierdzają je między innymi zaproszenia do udziału w imprezach organizowanych przez środowisko amerykańskie. Jedną z nich był program operetkowy, który dwunastego lutego został wystawiony w Glen Ellyn. Zespół zaprezentował między innymi walca, czardasza i inne tańce z epoki. W karnawale zespół wykonał mazura i poloneza na dorocznej studniówce organizowanej przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich dla polonijnych licealistów.


 


Wiosnę „Wici” rozpoczęły udziałem w Wielkim Koncercie Związku Narodowego Polskiego organizowanym dla szkół sobotnich, w których działają zespoły taneczne sponsorowane przez Związek Narodowy Polski. Choreografem i koordynatorem tego koncertu jest Magdalena Solarz. Na scenie pojawiło się ponad pięciuset młodych wykonawców, a na widowni zasiadło kolejnych kilkaset osób.


 


Do tradycji tanecznych Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici” weszły letnie koncerty stanowiące podsumowanie rocznej działalności zespołu. W tym roku niezapomniany i z rozmachem zorganizowany koncert tańców ludowych i narodowych w wykonaniu wszystkich grup tanecznych „Wici” odbył się jedenastego czerwca na scenie audytorium szkoły przy 1111 Dee Rd. w Park Ridge. Na początku lipca tancerze dali kilka koncertów na Festiwalu ZNP organizowanym na Wschodnim Wybrzeżu. Wystąpiły w nim grupy młodzieżowe i dziecięce.


 


Ósmego sierpnia zespół wyjechał na dwutygodniowe występy na festiwalu karaibskim CIOFF na Gwadelupie organizowanym pod patronatem UNESCO. W festiwalu uczestniczyły zespoły z różnych stron świata. Koncertowano w kilkunastu miastach i ośrodkach.


 


W ostatnią niedzielę sierpnia Reprezentacja zespołu zatańczyła na dorocznych dożynkach organizowanych w Yorkville przez Związek Klubów Polskich, podczas których autorka programu artystycznego dożynek Alina Szymczyk uhonorowała Magdalenę Solarz wieńcem dożynkowym w uznaniu jej wkładu w promowanie kultury polskiej.


 


Z kolei trzeciego września na występie w hotelu Marriott dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Geologów zespół oklaskiwała ponad tysiącosobowa grupa publiczności amerykańskiej. Dwa tygodnie później tancerze wystąpili we wspólnym koncercie z zespołem Lira Singers w Brookfield ZOO. Na początku października zespół zaprezentował się w programie „Tańcz z nami”, organizowanym przez władze miasteczka Palatine.


 


Niewątpliwym wydarzeniem artystycznym sezonu był występ na Bankiecie Dziedzictwa Polskiego organizowanym przez Wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, który szesnastego października odbył się w centrum wystawienniczym w Rosemont. Dwudziestominutowy pokaz historii Polski w tańcu wzbudził uznanie publiczności, która oklaskami na stojąco dziękowała młodzieży za występ.


 


– Przed tegorocznym Bankietem Dziedzictwa, na którym od lat występujemy, Stanisława Rawicka poddała myśl, żeby tym razem było to coś innego, może bardziej nawiązującego do historii – stwierdza Magdalena Solarz. – Wpadłam na pomysł, żeby historię Polski zaprezentować w tanecznej kapsułce. Mając czasowe ograniczenie do około dwudziestu minut na pokaz, musiałam zasygnalizować najważniejsze wydarzenia z ponadtysiącletniej historii państwa polskiego.





Widowisko rozpoczęło się sceną tańca świtezianek, nawiązując w ten sposób do czasów Mieszka, później był Grunwald, rycerz i dwa nagie miecze, okresy powstań narodowych, wreszcie odzyskanie wolności, Bitwa Warszawska, niemiecka okupacja, powstanie Solidarności i współczesny akcent wejścia Polski do Unii Europejskiej. Tańce danej epoki podkreślały stroje. O scenografię zadbał Włodek Bochenek, podobnie jak i o komentarz do danego okresu, który czytali po polsku i angielsku z Mary Anselmo. Po koncercie miałam wiele sygnałów, że program się bardzo podobał, do tego stopnia, że niektórzy z widzów mieli łzy w oczach – wyznaje choreograf zespołu.


 


Umiejętności taneczne zespołu mogli również oklaskiwać uczestnicy uroczystości jubileuszowych szkoły im. Tadeusza Kościuszki, które odbywały się w listopadzie. Wyliczanie kolejnych terminów i miejsc tegorocznych koncertów zajęłoby jeszcze sporo miejsca, dlatego na zakończenie artystycznych wspomnień należy podkreślić, że sukcesy zespołu i prezentowany poziom artystyczny to niewątpliwa zasługa dyrektora artystycznego Magdaleny Solarz, która jest choreografem od ponad trzydziestu lat i wychowała w Chicago kilka pokoleń tancerzy. Dzięki jej pracy zespół może się poszczycić ogromnym dorobkiem scenicznym. Pod jej kierownictwem sprawowanym od blisko dwudziestu pięciu lat „Wici” znacznie się rozrosły i obecnie są najliczniejszym zespołem polonijnym w „Wietrznym Mieście”.


 


W pracy choreograficznej Magdalenę Solarz wspierają: Anna Strojny, zawodowy choreograf, była tancerka uniwersyteckiego zespołu „Jawor” z Lublina, Kinga Wojdyła-Podstawska, wychowanka zespołu, która po ukończeniu studium choreograficznego w Rzeszowie uczy dzieć i jest solistką Reprezentacji. Od dwóch lat pracuje z młodzieżą Joanna Wawro, także absolwentka studium choreograficznego w Rzeszowie, solistka Reprezentacji. Zajęcia prowadzi także Monika Derdas, była tancerka zespołu Krakowiak, absolwentka AWF w Krakowie, zawodowy choreograf. Nad przygotowaniem muzycznym zespołu czuwają między innymi: Jarosław Sokołowski, doświadczona akompaniatorka i nauczycielka Jadwiga Preger oraz Bogumiła Nędzka. Kierownikiem kapeli jest Mieczysław Kmiecik. Nad stroną organizacyjną zespołu czuwa grupa działaczy z Elżbietą Stolarczuk, Elżbietą Książek, Łucją Szeligą, Haliną Bielewicz, Urszulą Lewandowską i wieloma innymi. Kierownikiem kostiumów jest Danuta Wójcik.


 


Już siódmego stycznia wszystkie grupy taneczne „Wici” zaprezentują się w kolejnym otwartym Koncercie Świątecznym, który odbędzie się w salach „Orła Białego” w Niles. W programie oczywiście będą krótkie pokazy taneczne wszystkich grup, a na zakończenie koncertu na salę przybędzie Św. Mikołaj z prezentami. W roku ubiegłym rozdał setki paczek. Wszystkie dzieci zostaną obdarowane, zjedzą z najbliższymi elegancką kolację, a następnie wszyscy będą się wspólnie bawić.


 


– Rozpoczniemy w ten sposób Nowy Rok, który zapowiada się równie bogaty w koncerty i występy, jak ten dobiegający końca. Zapraszam państwa serdecznie na nasze pokazy i koncerty – apeluje Magdalena Solarz.


 


Więcej informacji o zajęciach, terminach oraz działalności zespołu można uzyskać na stronie internetowej: www.wicisonganddance.org lub dzwoniąc pod numery telefonów: 773-777-8800, 773-895-6003.


 


Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSRP


 


(Zdjęcia są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama