Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 10:21
Reklama KD Market

Konkurs "Anioły" w Szkole św. Jakuba

&g

 


W Polskiej tradycji ludowej anioł ma ważne miejsce. Jest obecny na co dzień i potrzebny, jak powietrze do oddychania.


 


Każdy człowiek ma swojego anioła stróża, który opiekuje się nim od urodzenia aż do śmierci, będąc niejako narzędziem opatrzności bożej. Dzięki wierze wszyscy już w życiu doczesnym mogą uczestniczyć w "błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi, zjednoczonych w Bogu". Słów kilka o święcie aniołów stróżów, jakie pojawiło się najwcześniej na Półwyspie Iberyjskim i było obchodzone w grudniu. Obchodzone jest również w październiku (ustalone dopiero przez papieża Leona XIII w1893 roku).


 


W Polsce kult aniołów stróżów rozpowszechniali paulini, którzy w XVII wieku założyli na Jasnej Górze pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów. W polskiej tradycji ludowej anioł stróż jest postacią przedstawianą na licznych obrazach, zawieszanych najczęściej nad łóżeczkami dzieci. Anioła wyobrażamy sobie jako pięknego, skrzydlatego młodzieńca w białych, błękitnych lub różowych szatach, tulącego w swych ramionach śpiące dziecko, prowadzącego dzieci przez kładkę, wąską dróżką nad przepaścią, przez niebezpieczny, ciemny las lub jako opiekun sierotki płaczącej nad grobem matki.


 


Jedną z pierwszych modlitw poznawanych w dzieciństwie jest modlitwa do anioła stróża. Według polskich wyobrażeń ludowych i wierzeń, stoi on przy łóżku w godzinie śmierci, broniąc odchodzącą w zaświaty duszę przed zakusami diabła.


 


Aniołowi byli i są tematem twórców ludowych, malarzy i rzeźbiarzy. Nie stronili od ich postaci również najwybitniejsi mistrzowie pędzla i dłuta sztuki sakralnej całego świata chrześcijańskiego. Chociaż od czasów renesansu w rzeźbie aniołowie występują też jako uskrzydlone dzieci, przypominające antyczne amorki, to jednak przeważają postacie młodzieńców.


 


W okresie Adwentu anioł stróż ma do spełnienia ważną rolę – strzeżenia człowieka przed pokusami, które na niego czyhają. Obecny od rana do zmierzchu, zasypia na wieczornej pościeli, by czuwać na spokojnym snem.


 


W okresie "Godów Polskich" – świąt Bożego Narodzenia – postać anioła pojawia się już na początku okresu godowego, w wieczór wigilijny. Anioł zawieszony na czubku drzewka spogląda z wysokości na całą rodzinę, czuwając, by nie wkradło się zło. Po wieczerzy przynosi pod choinkę drobne prezenty – jabłuszko, słodycze, orzechy, ciepły szalik lub rękawiczki. Przez okres Bożego Narodzenia jest obecny wszędzie, chodzi z kolędnikami od domu do domu, aby złożyć życzenia, głosić radosną nowinę przyjścia na świat Bożego Syna. Wreszcie opowiada całą historię od Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, poprzez budzenie pasterzy, aby poszli witać Boże Dziecię, aż do adoracji przy żłóbku wraz z Mędrcami ze Wschodu. W kulturze ludowej postać pięknego anioła najczęściej w białej, rzadko w czerwonej długiej powłóczystej sukni jest znakiem obrony człowieka przed złem.


 


Anioły są najbardziej kochane przez dzieci. To one zanoszą prośby, pisząc do Św. Aniołka kartki, wkładane pod poduszkę przed wieczerzą wigilijną, aby otrzymać prezent pod choinkę.


 


W Szkole św. Jakuba z okazji świąt Bożego Narodzenia odbył się konkurs plastyczny na Anioła. Do konkursu wpłynęło wiele aniołów niezwykłej urody, wykonanych różnymi technikami, z różnych materiałów, począwszy od piór, przez złote, białe, srebrne papiery, watę, plastelinę, włóczkę, aż po jedwabie i koronkowe szaty. Uroda prac konkursowych była możliwa również dzięki pomocy wspaniałych polskich rodziców, którzy potrafią wszystko.


 


Tradycja wykonywania anioła przez dzieci była bardzo żywa nad Wisłą w różnych okresach historii. Najczęściej był to anioł z głową wyciętą z opaski wigilijnego opłatka.


 


Dzieci zabrały do domów piękne anioły z konkursu na Jakubowie, aby zawiesić je na swoich bożonarodzeniowych drzewkach, jak każe polska tradycja ludowa.


 


Tych pięknych prac było ponad 120. Komisja powołana przez dyrektora szkoły, siostrę Agnieszkę Michno, miała trudne zadanie, aby spośród 120 prac wybrać najpiękniejsze.


 


Prace oceniano w grupach ze względu na klasy: zerówka, klasy od I do III i od IV do VIII.


 


Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.:



t;

I nagroda – Julia Ciura, kl. II,


II nagroda – Filip Budzyna, kl. II A, Piotr Wajda, kl. VII B,


W grupie najlepszych znaleźli się też: Julia Persak, Sara Zieliński, Adam Popawski, a wyróżnienia otrzymali: Adam Jackowski i Kacper Bakun.


W grupie zero pierwsze miejsca zajęli bracia Komosa.


 


Ze względu na walory artystyczne prac jury postanowiło przyznać wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu.


 


Jury obradowało w składzie: siostra Agnieszka Michno, Alina Szymczyk, Teresa Wypych i Agnieszka Borynik.


 


W imieniu grona pedagogicznego, rodziców, młodzieży z katolickiej polskiej Szkoły im. świętego Jakuba pragniemy złożyć serdeczne życzenia z okazji Bożego Narodzenia. Niech anioł w wigilijny wieczór przyniesie światło szczęścia i radości, niech odpłyną wszelkie spory i nienawiści, niechaj w każdym polskim domu króluje miłość.


Alina Szymczyk


Fot: s. Agnieszka Michno


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama