Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 08:22
Reklama KD Market

Konkurs literacki ZPwA

"A jeśli komu droga otwarta do nieba,


Tym, co służą Ojczyźnie".


(Jan Kochanowski)


 


Konkurs został ogłoszony w prasie polonijnej oraz na stronach internetowych Meritum i Związku Polek w Ameryce na przełomie marca i kwietnia br. Wybór tematu związany był z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II w „przeddzień” Jego beatyfikacji, a konkretnie z Jego nieustannym nawoływaniem kierowanym do Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach: „na wszystkich – gdziekolwiek się znajdują – spoczywa troska o dobro naszej wspólnej Ojczyzny”. Nie bez znaczenia była także setna rocznica Grupy 114 Związku Polek w Ameryce, u podstaw założenia której leżały cele patriotyczne – zachowanie polskiej tożsamości i praca na rzecz odzyskania niepodległości Polski.


 


Na konkurs wpłynęło 31 prac. Autorami ich są niewątpliwie osoby, które – tak jak błogosławiony Jan Paweł II – „sprawy Ojczyzny niezmiennie traktują jak swoje własne”.


 


W nadesłanych pracach można znaleźć wiele miłości, tęsknoty do ukochanego kraju, niepokoju wynikającego z kierunku zmian zachodzących w Polsce (...), troski o przyszłość Ojczyzny oraz różnorodne działania podejmowane na jej rzecz. Ojczyzna jest dla nich przede wszystkim matką, „drogocenną perłą”, dla której gotowi są zawsze stanąć w obronie (...). Wychowani na nauce Jana Pawła II wiedzą, że „miłość Ojczyzny jest prawem ludzkiego serca (...) i nie ma nic wspólnego z ciasnym nacjonalizmem czy szowinizmem”.


 


Większość prac wskazuje, że ich autorzy zorientowani są w aktualnej sytuacji Polski, martwią się niektórymi zmianami zachodzącymi w kraju (...) i oskarżają także samych siebie za ten stan rzeczy.


 


Formy troski o Ojczyznę wypływają z uświadomienia sobie zagrożeń. Dlatego na pierwsze miejsce wysuwa się troska o przekazywanie polskich tradycji, historii młodemu pokoleniu – przede wszystkim w rodzinie – dzieciom i wnukom.


 


Nauczycielka z Polski pisze: ”W trudnych czasach staram się przekazać moim uczniom najpiękniejsze karty dziejow polskich, nauczyć ich mądrych wyborów i miłości do miejsca urodzenia”. Na rezultaty jej pracy nie trzeba długo czekać, gdyż jej uczeń Tomek wyznaje: „Jestem dumny z mojego kraju. (...) Mówiąc: Mickiewicz, Słowacki, Kopernik, Szopen, Piłsudski, Jan Paweł II, ... jestem dumny, że jestem Polakiem”.


 


Bycie dumnym ze swego kraju nie oznacza zamknięcia się na innych.


 


To jest to, do czego ciągle wzywał JP II w swoich spotkaniach z rodakami. Często mówił o obecności Polaków w historii Europy i o ich wkładzie w zmagania o pokój, o sprawiedliwość i wolność. W sposób zdecydowany wskazywał na te wydarzenia i osiągnięcia Polski, które powinny być powodem do dumy Polaków.


 


Dlatego nie do przecenienia jest w tym zakresie rola domu i szkoły.


 


W pracach konkursowych można znaleźć konkretne przykłady wpływu polskiej poezji i literatury na kształtowanie się patriotycznej postawy piszących. Znajdujemy również przykłady trwania i przekazywania wartości narodowych mimo prześladowań – mowa o Polakach na Wschodzie.


 


Inne formy troski o Ojczyznę, jakie znajdujemy w nadesłanych pracach, to popieranie prasy polonijnej, polskich biznesów, parafii, uczestniczenie w patriotycznych imprezach.


 


Jury w składzie: Danuta Peszyńska, Halina Wiśniewski i Teresa Makowska – zdecydowało wyróżnić prace: Teresy Skiby, Kaliny Grucy, Elżbiety Chojnowskiej i Beaty Jacewicz-Jakonczuk z jej uczniem Tomaszem Kubcem.


 


Przyznano dwie trzecie nagrody. Otrzymali je: Zofia Bukowska i Józef Maciasz-Broda. Nagroda druga przypadła Marii Pawlik. Nie przyznano pierwszej nagrody. Dodatkowo Maria Kaproń i Jacek Sojka otrzymali wyróżnienia prezeski Grupy 114 Związku Polek w Ameryce.


 


Wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie, serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym – gratulujemy.


 


Dyplomy i nagrody zostały przesłane pocztą, gdyż z przyczyn od nas niezależnych uroczystość 100-lecia Grupy 114 ZPwA, podczas której miały być wręczone, została przesunięta na rok 2012.


Teresa Makowska




Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama