Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 23:30
Reklama KD Market
Reklama

Crime Scene: Europe

 


(Instytut Kultury Polskiej, Nowy Jork) – Europę zalewa kryminalna fala: fala nowych, nowatorskich powieści kryminalnych, nawiązujących do tradycji noir i jednocześnie wykorzystujących elementy współczesnej powieści psychologicznej i politycznego thrillera. W tej nowej literaturze znajduje odzwierciedlenie zglobalizowana rzeczywistość Unii Europejskiej.


 


Na zaproszenie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku pisarz Zygmunt Miłoszewski, autor głośnej powieści Uwikłanie (W.A.B. 2007, wyd. angielskie Entanglement), będzie gościem ósmego dorocznego festiwalu literackiego New Literature from Europe, współorganizowanego przez osiem europejskich instytutów kultury w Nowym Jorku.


 


W ramach przeglądu, odbywającego się pod hasłem Crime Scene: Europe, w dniach 15–17 listopada na Manhattanie i Brooklynie odbędą się odczyty i dyskusje z udziałem pisarzy Caryla Fereya (Francja), Zygmunta Miłoszewskiego (Polska), Any Marii Sandu (Rumunia), Stefana Slupetzky'ego (Austria), Jose Carlosa Somozy (Hiszpania) oraz Jana Costina Wagnera (Niemcy). Specjalnym gościem będzie amerykański autor thrillerów Dan Fesperman.


 


W programie tegorocznego festiwalu znalazł się również przegląd filmowy, w ramach którego w Museum of the Moving Image od 18 do 20 listopada można będzie oglądać kinowe adaptacje powieści kryminalnych, reprezentujących nowe oblicze tego gatunku. Autorzy Zygmunt Miłoszewski i Jan Costin Wagner spotkają się z publicznością i wezmą udział w dyskusji poświęconej ekranizacjom ich dzieł, prezentowanych w ramach festiwalu.


 


Bestsellerowe Uwikłanie to pierwsza część kryminalnego cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim. Akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Po ciężkiej sesji terapeutycznej metodą ustawień hellingerowskich, odbywającej się w dawnym klasztorze, zostaje zamordowany jeden z uczestników terapii, Henryk Telak; ofiara zostaje odnaleziona w pokoju z rożnem wbitym w oko. Sprawa ląduje na biurku Szackiego.


 


Zmęczony biurokratycznym kieratem i nudą swego małżeństwa prokurator odżywa, gdy los przynosi mu tę niezwykłą sprawę. Trop prowadzi dociekliwego prokuratora przez galerię barwnych postaci. Jest wśród nich młody dziennikarz-bawidamek, ekscentryczny psychiatra, lubieżny policjant i ogarnięty paranoją historyk, zgłębiający akta SB. W trakcie dochodzenia Szacki odkrywa kolejne morderstwo, dokonane przed upadkiem komunizmu. Na drodze do prawdy napotyka jednak fakty, których dla własnego bezpieczeństwa wolałby nigdy nie poznać.


 


Zygmunt Miłoszewski (ur. 1975 w Warszawie) rozpoczął karierę jako dziennikarz, pisząc m.in. dla polskiego Newsweeka; prawdziwe historie, które opisywał jako reporter, pozwoliły mu rozwinąć narracyjny talent i do dziś stanową inspirację dla jego powieści. Jego pierwsza książka Interkom ukazała się w 2005 roku i zebrała znakomite recenzje. W 2006 roku Miłoszewski opublikował powieść dla młodzieży Góry Adder, a w 2007 r. – kryminał Uwikłanie. Kontynuacja cyklu o prokuratorze Szackim – Ziarno prawdy – właśnie ukazała się w Polsce, a w 2012 ma trafić na rynek anglojęzyczny. Tłumaczem obu książek jest laureatka nagrody Found In Translation 2009, Antonia Lloyd-Jones.


 


Film Uwikłanie (reż. Jacek Bromski, 2011) to nowoczesny thriller kryminalny, oparty na wątkach powieści Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się nie w Warszawie, ale w pełnym zabytków Krakowie, a zamiast zgryźliwego Teodora Szackiego śledztwem kieruje nowoczesna kobieta – nieustępliwa prokurator Agata Szacka, której rolę gra Maja Ostaszewska.


 


Strona internetowa Festiwalu: www.newlitfromeurope.org




Festiwal New Literature from Europe organizowany jest przez nowojorskie oddziały Austrian Cultural Forum, Czech Center, Cultural Services of the French Embassy, Goethe Institut, Istituto Italiano di Cultura, Instytutu Kultury Polskiej, Romanian Cultural Institute i Instituto Cervantes, w ramach programu EUNIC (European Union National Institutes for Culture) i we współpracy z Center for Fiction, BookCourt, Museum of Moving Image, The Mysterious Bookshop, InTranslation, Words Without Borders i przy wsparciu Delegacji Unii E uropejskiej przy ONZ.


(Informacja prasowa)




Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama