Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 09:50
Reklama KD Market

Zagubiona niezależność



Ameryka od środka





Przed nadchodzącymi w listopadzie wyborami wszyscy w miarę zgodnie spekulują, że republikańska opozycja zdecydowanie zwycięży i odzyska większość przynajmniej w Izbie Re-prezentantów, jeśli nie w Senacie. Prognostyki te niemal na pewno w taki czy inny sposób się spełnią, choć skala owego “zwycięstwa” pozostaje trudna do prze-widzenia. Jednak są w USA nadal politycy, którzy przeczą krakaniom tzw. specjalistów.


 


Walt Minnick jest demo-kratycznym kandydatem do Kongresu w jednym z dystryktów stanu Idaho. Wyborcy zdradzają w tym okręgu zdecydowanie prorepublikańskie prefe-rencje. Dość powiedzieć, że w roku 2008 Barack Obama przegrał tam wybory prezydenckie 25 punktami. Mimo to ostatnie sondaże sugerują, że Minnick dość zdecydowanie wyprzedza swego republikańskiego przeciwnika i ma spore szanse na sukces.


 


Swoje powodzenie Min-nick zawdzięcza postawie, która w zasadzie przestała istnieć w amerykańskiej polityce – jest to człowiek niezależny, który ma swoje własne, nie zawsze zgodne z linią partii, poglądy i który nie boi się ich wygłaszać ani też ich bronić. Kiedyś w USA polityków takich, zwanych często “zachodnimi niezależnymi”, było dość sporo. Do nich zaliczał się na przykład Barry Goldwater, a nawet do pewnego stopnia Roland Reagan. Kiedyś pewną niezależność zdradzał też John McCain, który dziś jest jednak wrakiem polityka, jakim był przed laty.


 


 


Walt Minnick musi z

natury rzeczy zyskać popar-cie bardzo konserwatywnych wyborców. Robi to niezwykle skutecznie. Nie kryje, że jest posiadaczem broni i nalega, że ludzie winni zachować prawo do jej posiadania. Nie chce, by rząd federalny wtrącał się za bardzo w codzienne życie obywateli. Głosował przeciw reformie systemu opieki zdrowotnej w USA. Z drugiej jednak strony twierdzi, że musi pozostać w Partii Demokratycznej, ponieważ jego poglądy są “zbyt libertariańskie”, by pasowały do obozu republikańskiego: np. nie chce delegalizacji aborcji i popiera obecną politykę zagraniczną Białego Domu. Innymi słowy, ma swój własny światopogląd, który nie pasuje pod wieloma względami do żadnego zdefiniowanego obozu politycznego. W tym sensie jest klasycznym “zachodnim niezależnym”, czyli należy do gatunku zagrożonego wymarciem.

 


 


W swoim okręgu ma coraz więcej zwolenników, ale to niestety wyjątek. Wyborcy zdają się coraz częściej stawiać na skrajnie spolaryzowanych, doktrynerskich przygłupów, zarówno lewicowych jak i prawicowych. Czasami zdaje się wręcz, że jeśli ktoś posiada dobre wykształcenie i umie sklecić trzy poprawne zdania angielskie, wykazuje w ten sposób brak kwalifikacji do sprawowania wybieralnego urzędu, bo jest “elitarny”. Z telewizji wycieka nieustannie strumień kiepskiego popu-lizmu, który w obecnych warunkach ekonomicznych pada na bardzo podatny grunt. Politycy w różnych częściach kraju wygłaszają szokująco ignoranckie, ekstremistyczne treści, które jeszcze przed kilkoma laty eliminowałyby ich z dalszego udziału w wyborach, a które dziś nazywane bywają “interesującymi” i “dynamicznymi”. Miewają też często bulwersujący “bagaż przeszłości”, co jakoś nikomu już nie przeszkadza.


 


Ludzi intelektualnie nie-zależnych w tych akurat wyborach trudno znaleźć – wszystko jest czarno-białe, jednowymiarowe, nieprzejednane i z góry podzielone. Nic dziwnego, że tak wielu wyborców w listopadzie zamierza pozostać w domach.


 


Andrzej Heyduk

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama