Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 07:24
Reklama KD Market

Batalia o reformę imigracyjną przybiera na sile

Senatorowie podkreślają kluczowe zagadnienia projektu nowej ustawy. Wzmożone egzekwowanie prawa oraz reforma systemu imigracyjnego (REPAIR)




Kilku prominentnych senatorów (Reid, Durbin, Schumer, Leahy, Feinstein oraz Menendez) przed kilkoma dniami ogłosiło nowy plan reformy sytemu imigracyjnego REPAIR, który to plan jest „zarysem stabilnych rozwiazań, co do których zgadzają się przedstawiciele obu partii”. Wiele postanowień tego planu jest zbieżnych z propozycją przedstawioną w grudniu ubiegłego roku przez kongresmena Gutierreza. Plan ten daje nadzieję na zmiany w prawie imigracyjnym szczególnie po poparciu, jakie wygłosil prezydent Obama, zapewniąjac, że proponowane reformy byłyby bardzo „ważnym krokiem” w procesie naprawy systemu imigracyjnego, który w wielu przypadkach nie spełnia oczekiwań oraz zadań, do których jest powołany. 



Najważniejsze jego postanowienia to:


 


– Stworzenie możliwości zalegalizowania statusu osób przebywających w Stanach Zjednoczonych bez ważnego statusu, włączając w to przyznanie prawa do pracy oraz podróżowania.


 


– Przyśpieszenie procesu starania się o stały pobyt przez pracę lub rodzinę osób, ktore taki proces już rozpoczęły.


 


– Wprowadzenie aktu prawnego zwanego DREAM Act. Projekt ten przewiduje legalizację statusu studentów, którzy ukończyli w Stanach szkołę średnią oraz 2 lata szkoły wyższej bądź służby wojskowej.


 


– Przebaczenie nielegalnego wjazdu osobom przebywającym w Stanach Zjednoczonych.


 


– Przyznanie stałego pobytu osobom, które ukończyły studia w Stanach Zjednoczonych. 


 


W niniejszym artykule znajdą Państwo podsumowanie najważniejszych postanowień nowej ustawy, które powinny zainteresować zarówno tych, którzy rozpoczęli już proces starania się o stały pobyt, jak i tych, którzy dopiero go planują. 


 


WPŁYW USTAWY NA SYTUACJĘ OSÓB


SPONSOROWANYCH PRZEZ PRACĘ 


 


Ustawa odnosi się również do osób, które starają się o zieloną kartę poprzez aplikację złożoną przez pracodawcę, tzw. Labor Certification. Ustawa przewiduje powołanie specjalnej Komisji do Spraw Sponsorowania Przez Pracę, która podczas ustalania reguł sponsorowania przez pracę kierować się będzie promowaniem rozwoju zatrudnienia oraz ochroną pracowników amerykańskich.


 


W związku z powyższym zachęcam tych, którzy zastanawiają się nad złożeniem aplikacji o stały pobyt przez pracę, aby zrobili to jak najszybciej, zanim nowo powołana Komisja zmieni prawo oraz procedury. 


 


WPŁYW USTAWY NA OSOBY SPONSOROWANE


PRZEZ CZŁONKA RODZINY 



Projekt ustawy przewiduje również przyśpieszenie rozpatrywania aplikacji złożonych przez członków rodziny, które wg ustawy powinny zostać zakończone w przeciągu kolejnych ośmiu (8) lat. Po ośmiu latach ponownie wprowadzone zostaną limity wizowe. 


 


Jedną z większych zmian przewidywanych przez nowe prawo jest zaliczenie małżonka oraz dzieci osób posiadających stały pobyt (LPR) do kategorii „najbliżej spokrewnionych” (immediate relatives), co skróciłoby czas oczekiwania na pozwolenie na pracę z kilku lat do kilku miesięcy. Projekt ustawy przewiduje wiele innych rozwiazań, które między innymi regulują sytuację dzieci, w tym dzieci adoptowanych, oraz przywołuje zasadę humanitaryzmu w szczególnie ciężkich, uzasadnionych względami humanitarnymi sytuacjach. 


 


OSOBY PRZEBYWAJĄCE W STANACH ZJEDNOCZONYCH BEZ STATUSU


– DWA ETAPY DROGI DO STAŁEGO POBYTU



ETAP 1


– DZIAŁANIA POPRZEDZAJĄCE LEGALIZACJĘ STATUSU 



W pierwszym etapie osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych bez ważnego statusu będą zobligowane do przejścia przez proces rejestracji. W tym procesie poprzez weryfikację pobranych odcisków palców zostanie sprawdzona ich tożsamość oraz historia, w tym kryminalna. Wszyscy kandydaci będą zobowiązani do dokonania odpowiednich opłat. Po pomyślej rejestracji oraz weryfikacji będą mogli starać się o status Przyszłego Imigranta (Lawful Prospective Immigrant – LPI). Osoby takie będą miały obowiązek pozostania w Stanach Zjednoczonych. Będą uprawnione do starania się o numer Social Security, który weryfikowany będzie za pomocą odcisków palców oraz o prawo do pracy i podróżowania poza granice Stanów Zjednoczonych. Małżonkowie oraz dzieci przebywające za granicą będą mogły starać się o status LPI. 


 


Wszyscy ci, którzy nie zostaną zweryfikowani, a tym samym zarejestrowani oraz ci, którzy nie zgłoszą się w celu rejestracji, podlegać będą deportacji. Poniżej znajdą Państwo listę osób, które nie będą miały prawa do rejestracji:


 


• Osoby skazane za trzy lub więcej wykroczenia (misdemeanor) lub za jakiekolwiek przestępstwo, które zagrożone jest karą więzienia powyżej roku (felony);


 


• Osoby prześladujące innych;


 


• Osoby, które uważane są za „niepożądane” w Stanach Zjednoczonych, obwarowane zakazem wjazdu ze względu na bezpieczeństwo narodowe lub z powodu historii kryminalnej;


 


• Osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych na statusie tzw. autoryzowanego imigranta lub ważnym statusie nieimigracyjnym;


 


• Osoby, które wjadą nielegalnie po dacie wprowadzenia nowego prawa.


 


ETAP 2


– DOBRA WIADOMOŚĆ – LEGALIZACJA POBYTU 


 


Etap II rozpocznie się osiem lat po wprowadzeniu ustawy oraz po zakończeniu spraw będących w trakcie rozpatrywania. W drugim etapie osoby ze statusem LPI (wszyscy, którzy zostali pomyślnie zarejestrowani w pierwszym etapie) zostaną dopuszczone do złożenia petycji o stały pobyt (LPR). Osoby te będą musiały spełnić następujące warunki:


 


• Spełnić podstawowe wymagania stawiane przyszłym obywatelom Stanów Zjednoczonych;


 


• Wykazać się znajomością języka angielskiego;


 


• Wykazać się ciągłym pobytem w Stanach Zjednoczonych;


 


• Przejść przez wymagane procedury sprawdzające i weryfikujące;


 


• Udowodnić bieżące płacenie podatków oraz innych opłat federalnych lub stanowych;


 


• Zarejestrować się do służby wojskowej (mężczyźni pomiędzy 18-26 rokiem życia).


 


DODATKOWE KWESTIE REGULOWANE


PRZEZ PRZYSZŁĄ USTAWĘ 


 


Oprócz wyżej wymienionych kwestii, nowe prawo regulować będzie również inne bardzo ważne zagadnienia, takie jak:


 


– Wprowadzenie nowego programu promującego nową kategorię wiz pozwalających na zakup nieruchomości przez zagranicznych inwestorów.


 


– Poprawę funkcjonowania wiz dla pracowników religijnych (R1).


 


– Stworzenie nowych możliwości dla pielęgniarek oraz fizykoterapeutów.


 


– Stworzenie programów ułatwiających porozumiewanie się w sądach osób, których zdolność porozumiewania się w języku angielskim jest ograniczona.


 


– Zintegrowanie systemu imigracyjnego.


 


– Powołanie komisji, która zweryfikowałaby dotychczasowe traktowanie Amerykanów europejskiego pochodzeniu w przeszłości.


 


– Stworzenie systemu, który pozwoliłby na weryfikację zatrudnienia, zmierzającą do eliminacji zatrudniania osób „nielegalnych”.


 


– Wprowadzenie obowiązkowej rejestracji oraz tzw. Systemu Monitorowania Kar dla Nieudokumentowanych Obcokrajowców.


 


– Wprowadzenie reformy zmierzającej do lepszego egzekwowania amerykańskiego systemu imigracyjnego. 


 


STYMULACJA GOSPODARKI AMERYKAŃSKIEJ – SZYBKI PROCES


PRZYZNAWANIA „ZIELONYCH KART” OSOBOM Z WYSOKIMI KWALIFIKACJAMI 



Ustawa przewiduje bardzo szybkie przyznawanie stałego pobytu (zielonych kart) obcokrajowcom posiadającym wyższe wykształcenie, zdobyte na uczelniach amerykańskich w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii, matematyki, pod warunkiem, że osoby te posiadają ofertę pracy od pracodawcy amerykańskiego w dziedzinie spokrewnionej z kierunkiem studiów. Propozycja ta likwiduje limity wizowe przyznawane poszczególnym państwom. 


 


RYGORYSTYCZNE


EGZEKWOWANIE PRAWA IMIGRACYJNEGO 


 


Nowa propozycja wzmacnia rolę instytucji powołanych do ochrony Państwa oraz egzekwowania praw imigracyjnych (U.S. Customs and Border Patrol oraz Immigration and Customs Enforcement „ICE”), w tym agentów kontrolujących miejsca pracy oraz urzędników d/s wykrywania fałszerstw (ICE). Zwiększenie liczby personelu w/w agencji ma na celu wzmożoną kontrolę, przeciwdziałanie oraz wykrywanie przestępstw narkotykowych, przemytu oraz nielegalnej imigracji. Jednym z ich zadań będzie powstrzymanie zjawiska nielegalnej imigracji poprzez dokładniejsze monitorowanie i uszczelnianie granic. 


 


Nowa ustawa zwiększa możliwość identyfikacji, aresztowania oraz wydalenia osób, które przekroczyły nielegalnie granicę lub bezprawnie przedłużyły swój pobyt w Stanach Zjednoczonych. Wprowadza również system monitorowania osób, których pobyt wykracza poza termin wizy, poprzez pełne wykorzystanie systemu US VISIT działającego w miejscach przekraczania granicy. Proponuje się również dokładną weryfikację statusu kryminalistów odbywających kary w więzieniach federalnych oraz stanowych. Zapowiada się dokładne monitorowanie programu Visa Waiver (VWP), który to program będzie zawieszony dla państw z dużym odsetkiem osób samowolnie przedłużajacych pobyt. 


 


W świetle ostatnich wydarzeń w Arizonie i w związku z niewłaściwym rozumieniem współpracy lokalnej policji oraz Urzędu Imigracyjnego, nowe prawo będzie stanowiło, że po wprowadzeniu dokładnej kontroli granic, stanowe oraz lokalne władze nie będą mogły stanowić odrębnego prawa w tym zakresie. 


 


Bardzo ważnym rozwiązaniem dla tych, którym odmówiono prawa wjazdu do Stanów Zjednoczonych jest propozycja rozwiązań alternatywnych dla aresztowania. 


 


ARESZTOWANIE I WYDALENIE OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH


W STANACH ZJEDNOCZONYCH NIELEGALNIE W ŚWIETLE NOWYCH PRZEPISÓW 



    Propozycja nowej ustawy zawiera rozwiązania mające na celu zapobieganie nielegalnej imigracji. Przewiduje utworzenie nowej grupy przestępstw, w tym tych związanych z fałszowaniem paszportów, ich handlowaniem oraz innych związanych z fałszowaniem dokumentów. Podwyższa jednocześnie odpowiedzialność oraz kary za fałszerstwo oraz oszustwo. Przewiduje też surowe kary dla osób, które wbrew nakazowi nie opuszczają Stanów Zjednoczonych. 



Ustawa wyznaczy jednolite zasady regulujące zatrzymania oraz aresztowania obcokrajowców przy jednoczesnym dostosowaniu aresztów do wyznaczonych standardów oraz zapobieganiu kierowania aresztowanych do miejsc zbyt oddalonych od miejsca zamieszkania pozostałych członków rodziny. 


 


Przewidziane są kary, łącznie z sankcjami cywilnymi i karnymi dla pracodawców. W zamian za współpracę z przedstawicielami prawa przeciwko naruszającemu prawo pracodawcy ustawa przewiduje korzyści dla współpracujących nielegalnych pracowników. 


 


WERYFIKACJA ZATRUDNIENIA – ZAOSTRZENIE PRAWA 



Przewiduje się nowe procedury weryfikacji osób poprzez analizę linii papilarnych podczas zatrudniania pracowników w celu uniknięcia zatrudniania osób nieuprawnionych do pracy. 


 


Obowiązkiem pracodawcy będzie potwierdzenie możliwości zatrudnienia w nowym systemie. Wyznaczone zostaną kary nakładane na pracodawców stosujących nielegalne praktyki przy zatrudnianiu pracowników przy jednoczesnym, możliwym złagodzeniu kary dla właścicieli małych firm lub tych działających w dobrej wierze. Wyłącza również odpowiedzialność pracodawców zatrudniających nielegalnych pracowników za pośrednictwem subkontraktorów. Pracodawcy zatrudniający nielegalnych pracowników nie będą mogli wliczać wypłaconych im pensji do poniesionych kosztów pracy. 


 


PODSUMOWANIE 



Propozycja nowej ustawy wydaje się być rozwiązaniem rozsądnym i koniecznym. Jak słusznie zauważył prezydent Obama w swoim oświadczeniu wydanym przed kilkoma dniami, system imigracyjny właśnie teraz wymaga jak najszybszych zmian. Będziemy na bieżąco informować Państwa o przygotowywanych zmianach w prawie imigracyjnym oraz o postępie prac z tym związanych. 


 


Jeśli mają Państwo w związku z tym pytania lub wątpliwości, zachęcam do spotkania w naszym biurze w celu omówienia Państwa sytuacji i przygotowania na wprowadzenie nowych przepisów w życie. 


 


Krzysztof Kurczaba jest adwokatem zajmującym się zagadnieniami prawa imigracyjnego. Dla wygody naszych polsko-amerykańskich klientów posiadamy dwa biura – jedno na północnych, drugie na południowych przedmieściach Chicago oraz jedno biuro w Miami. W celu umówienia się na spotkanie prosimy o kontakt z biurem pod adresem 6219 N. Milwaukee, Chicago IL 60646, lub pod numerem telefonu (773) 774-0000. Nasz adres na południu miasta to 5444 S. Archer w Chicago.



Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: www.kurczaba.info

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama