Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 10:20
Reklama KD Market

Świętowanie Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej

Obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego organizowane są w Chicagowskiej Bibliotece już po raz piętnasty. Rozpoczęły się one wczoraj, 1 października, występem rewelacyjnego zespołu Megitza, którego założycielką i liderką jest Małgorzata Babiarz.

Kalendarz imprez bibliotecznych jest jak zwykle bardzo zróżnicowany i każdy znajdzie w nim coś, co go z pewnością zainteresuje. I tak w Bibliotece Centralnej imienia Harolda Washingtona zaplanowano kilka interesujących wykładów. Wykład Wojciecha Madeyskiego odbędzie się w czwartek 8 października o godz. 6:30 wieczorem w Video Theater. Znany w Chicago architekt będzie mówił o dokonaniach i wpływie Polaków na kształt architektoniczny naszego miasta. Wykładowi będą towarzyszyć przeźrocza.

Kolejny wykładowca, prof. Merchant, przyjedzie do Chicago w dniu 22 października z Iowa, by przedyskutować temat rozwoju polsko-amerykańskiej prozy. Wykładowca skupi się na zagadnieniu narodowej tożsamości potomków polskich emigrantów, udowadniając witalność i autentyzm, jakie ich pisarstwo wnosi do tygla amerykańskiej rzeczywistości. Wykład rozpocznie się o godz. 6:30 wieczorem w Chicago Authors Room

Zachęcam także do wysłuchania wykładu redaktorki Głosu Polek, oficjalnego biuletynu Związku Polek w Ameryce, p. Mary Mireckiej Piergies. Swój świetnie przygotowany wykład nt. polskich zwyczajów i tradycji wygłosi 6 października o godz. 7:00 wieczorem w bibliotece Portage Cragin.

Prof. Dominika Pacygi z Columbia College w Chicago nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać. Wiele osób o nim słyszało lub zetknęło się z nim osobiście. W dniu 28 października o godz. 6:00 wieczorem profesor zaprezentuje swą najnowszą książkę Chicago: A Biography, mówiącą o historii osadnictwa w naszym mieście, rozpoczynając od pierwszych podróżników, a kończąc na najnowszej fali emigrantów przybywających do metropolii chicagowskiej w ostatnich latach. Spotkanie odbędzie się w Cindy Pritzker Auditorium, w HWLC:

Z poważniejszych programów przygotowanych przez Komitet Obchodów zachęcamy do obejrzenia filmu: The Battle of Warsaw ’44 (Bitwa o Warszawę ’44), który pokazywany w lipcu br. na kanale 11 WTTW telewizji, wyprodukowany jest przez Wandę Kościa dla telewizji BBC. Film traktujący o Powstaniu Warszawskim 1944 roku oparty jest na autentycznych zdjęciach i wywiadach z uczestnikami powstania, którzy powoli odchodzą z grona żyjących. Film zostanie wyświetlony w środę 28 października o godzinie 7:00 wieczorem w bibliotece Roden.

Zachęcamy też do uczestnictwa w spotkaniach dyskusyjnych Klubu Interesujących Książek. Niektóre z tych spotkań odbywają się w języku polskim cyklicznie, co miesiąc. Organizowane są przez biblioteki: Archer Hts., Oriole Park i Portage Cragin. Szkoda, że idea organizowania cyklicznych dyskusji na temat polskich książek nie spotkała się z zainteresowaniem w innych bibliotekach, takich jak Austin-Irving, mimo że w pobliżu tej placówki mieszka wciąż wielu Polaków.... A może znajdzie się grono miłośników polskiej książki i działalność Klubu w bibliotece zostanie wznowiona? Na pewno wpłynęłoby to korzystnie na powiększenie kolekcji polskich książek w tej bibliotece.

Dzięki uprzejmości i hojności właścicieli księgarni D&Z House of Books w tym roku na zakończenie serii spotkań Klubu Interesujących Książek odbędzie się w dniu 27 października o godz. 7:00 wieczorem w bibliotece West Belmont losowanie książek ufundowanych przez tę księgarnię. Tego dnia będziemy też mieli okazję porozmawiać w tej bibliotece z autorem książki North of the Port, Anthonym Bukoskim.

Przechodząc do programów “lżejszego kalibru” – zacznijmy od tych, które adresowane są głównie do dzieci, choć mogą w nich brać udział także dorośli. Są to programy z cyklu crafts, w czasie których uczestnicy, po wysłuchaniu krótkich pogadanek na temat legendarnych bohaterów polskich baśni, wykonają własnoręcznie plastyczne wizualizacje bazujące na własnych wyobrażeniach zrodzonych pod wpływem tych pogadanek. Będą też programy poświęcone świątecznym dekoracjom wykonanym z wydmuszek. Wszystkie programy są bezpłatne, co więcej – materiały potrzebne do wykonania własnych “dzieł sztuki” zapewnione będą przez prowadzących zajęcia plastyczne. Wystarczy się zarejestrować, bowiem ilość uczestników jest ograniczona do 20 osób. Tego rodzaju programy bardzo rozwijają wyobraźnię dzieci, a przy okazji może zainteresują się one też księgozbiorem i innymi programami organizowanymi przez bibliotekę... Byłaby to dodatkowa korzyść dla dzieci i dla biblioteki.
Skoro o dzieciach mowa, warto wspomnieć o prezentacj polskich legend – o Janosiku i o Bazyliszku w wykonaniu p. Kingi Modjeskiej, aktorki znanej m.in. z występów na deskach Trap Door Theater. Jeden z jej programów odbędzie się w Dziale Dziecięcym Biblioteki Harolda Washingtona, inne w bibliotekach lokalnych.
Sporą popularnością cieszą się co roku występy zespołów folklorystycznych. Najdłużej współpracuje z biblioteką chicagowską zespół pieśni i tańca “Lajkonik” pod dyrekcją Haliny Misterki. Także w tym roku młodzi tancerze zaprezentują tańce z wielu regionów Polski. Z kolei tańce i muzykę z jednego tylko regionu, czyli spod polskich Tatr, zaprezentuje zespół ludowy “Gronik” pod dyrekcją Władysława Pawlikowskiego i jego córki, Moniki. Po występach – wspólna zabawa z uczestnikami programu.

Poszczególne biblioteki mają swych ulubieńców wśród wykonawców. I tak “Lajkonik” jest od wielu lat zapraszany m.n. do biblioteki Jefferson Park, zaś “Eddie Korosa i Boys from Illinois” co roku w październiku goszczą w bibliotece Galewood Mont Clare. Czytelnicy z tej biblioteki bardzo lubią słuchać i tańczyć tradycyjne polki, a Eddie Korosa specjalizuje się właśnie w polkach.

Na koniec coś o programach kulinarnych. Już od lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się program Bogny Solak, właścicielki Oak Mill Bakery. Nasze biblioteczne programy z Bogną Solak przysparzają piekarni jeszcze większej sławy. Duża w tym zasługa prezenterki i jej talentu w przekazywaniu wiedzy i umiejętności. Jeśli chodzi o gotowanie, to po raz pierwszy podzieli się swymi sekretami kulinarnymi, p. Krzysztof Sobczyński, który ma za sobą 20-letnie doświadczenie, zdobyte w tak renomowanych restauracjach polskich jak ta w Hotelu Orbis. Po wszystkich pokazach następują degustacje. Panu Krzysztofowi towarzyszyć będzie pracowniczka jego firmy cateringowej, Beata Kaczmarczyk.

Jako przewodnicząca Komitetu Obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego zachęcam wszystkich Czytelników “Dziennika Związkowego” do przyłączenia się do celebrowania wspólnego święta. By zdobyć kompletną listę wszystkich programów i szczegółowe ich opisy, proszę odwiedzić stronę internetową Chicagowskiej Biblioteki Publicznej www.chicagopubliclibrary.org lub poprosić o Kalendarz Imprez Miesiąca Dziedzictwa Polskiego (Calendar of Events for Polish American Heritage Month) w najbliższej bibliotece lokalnej należącej do CPL. Po informacje można też dzwonić do niżej podpisanej na numer telefonu 1-312-747-4715. Proszę pamiętać, że wszystkie programy biblioteczne są bezpłatne. Do zobaczenia!
Maria Zakrzewska
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama