Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 10:06
Reklama KD Market

Spotkanie ks. prof. Michała Hellera z młodzieżą

Pod hasłem "Wiedza i wiara drogowskazami dla młodzieży polonijnej w nowym millennium" odbył się w ubiegłym tygodniu cykl spotkań z księdzem profesorem Michałem Hellerem, kosmologiem, filozofem, teologiem, laureatem Nagrody Templetona (zwanej religijnym Noblem), który bada między innymi wzajmne zależności między poznaniem empirycznym i duchowym.

Dostojnego gościa zaprosiła i jego wizytę zorganizowała fundacja Academic Quality Council.

Ksiądz Profesor to pierwsza z wybitnych postaci, przedstawionych polonijnej młodzieży przez AQC, w trosce o jej edukację, rozwój duchowy i tożsamość narodową.

Jak stwierdziła Jolanta Tatara, przedstawicielka AQC – jedna z organizatorek wizyty Księdza Profesora – większość badań socjologicznych nt. imigrantów ukazuje kryzys tożsamości w drugim pokoleniu, które wychowuje się w innych uwarunkowaniach.

Celem wizyty dostojnego gościa było umotywowanie polonijnej młodzieży do kontynuowania nauki na wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych i w Polsce oraz kultywowanie swej tożsamości narodowej i wartości z nią związanych – oświadczyła Jolanta Zabłocka, współorganizatorka wizyty z ramienia AQC.
Ks. prof. Heller wystąpił z wykładem pt. "Stworzenie Wszechświata – Bóg i współczesna kosmologia". Posługując się przeźroczami prelegent przedstawił w przystępnym skrócie historię Wszechświata, która została opisana przez nowoczesną kosmologię: począwszy od Big Bangu (Wielkiego Wybuchu), poprzez erę promieniowania i tworzenia się galaktyk do czasów nam współczesnych. Najnowszą historią Wszechświata zajmuje się astronomia, zaś jego najstarszą historią, w pierwotnych początkach Wielkiego Wybuchu – fizyka kwantowa.
Pod koniec swojego wykładu Ksiądz Profesor odniósł się do wzajemnych zależności między religią a nauką.

Rozwój wiedzy nie jest zaprzeczeniem istnienia Boga, choć odwrotnym argumentem posługują się ateiści – uważa Heller. Wypełnianie kolejnych luk w wiedzy nie zaprzecza istnieniu Boga, a wręcz przeciwnie potwierdza jego istnienie. Kolejne rozdziały rozszyfrowanej wiedzy pokazują jej złożoność i wewnętrzne skomplikowanie – elementy precyzyjnie do siebie dopasowane według boskiego planu. Im bardziej skomplikowany plan – jak np. rozwój Wszechświata – tym mocniejsze dowody boskiej myśli. Dlatego na ewolucję trzeba spojrzeć jako na aspekt kreacji. Być może, gdy nauka odcyfruje tajemnicę Wielkiego Wybuchu, przybędzie kolejny argument na rzecz stworzenia.

Wykładu Księdza Profesora w języku angielskim słuchało około 670 uczniów ostatnich klas trzynastu polonijnych liceów, a także 23 uczniów chicagowskich szkół publicznych oraz 39 studentów uniwersytetów chicagowskich.
Illinois Institute of Technology reprezentował wicerektor Gerald Doley oraz pracownica naukowa uczelni, Emilia Radkiewicz, która wydatnie przyczyniła się do realizacji całego przedsięwzięcia – notabene znakomicie zorganizowanego przez AQC.

W drugiej części spotkania z ks. prof. Hellerem w IIT przedstawiono siedemnastu laureatów ufundowanych przez niego nagród w konkursie na pracę pisemną nt. wzajemnych relacji między nauką a religią.

Laureatem głównej nagrody został Adam Zmarzlinski. Otrzymał pełne czteroletnie stypendium na studia w języku angielskim na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto nagrody pieniężne oraz książki otrzymali: Jan Zieliński, Róża Bogumi, Karolina Leja, Iga Babińska, Charles Karol Harmata, Dagmara Mosiniak, Magdalena Elzakowska, Michał Kobyliński, Katarzyna Burzawa, Magdalena Sobieraj, Stanisław Kołek, Anna Bunda, Andrzej Mrowca, Anna Galusza, Aleksandra Podowski, Monika Korus.

Fundacja AQC zamierza kontynuować spotkania z wybitnymi ludźmi, którzy swoją postawą, osiągnięciami, dorobkiem zawodowym będą motywowali młodzież do zdobywania edukacji i do osobistego rozwoju.

W drugiej części spotkania wystąpił też prof. Zygmunt Kolenda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – współpracującej z IIT – który przedstawił możliwości studiowania na tej uczelni.

Warto dodać, że w tę sobotę (3 października) IIT ma tzw. open house, czyli spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych tą uczelnią. W celu uzyskania szczegółowych informacji w języku polskim należy skontaktować się z p. Emilią Radkiewicz, tel. 312.567.7984 lub e-mail:[email protected] albo [email protected] .
Tekst: Alicja Otap
Foto: Ryszard Otap
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama