W dniach 10 do 13 września nowojorski Instytut Piłsudskiego brał udział w 31. sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.
Konferencja odbyła się w tym roku w zamku Montresor, polskiej posiadłości we francuskim miasteczku o tej samej nazwie, w dolinie rzeki Indrois.
Zamek ten, o początkach w XI wieku, został zakupiony w roku 1849 dla Xawerego Branickiego przez jego matkę, Różę z Potockich, i pozostaje w rękach ich potomków. W zamku mieści się piękna kolekcja obrazów, biblioteka z cennymi starodrukami i małe archiwum.
Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie i gościnnie przez rodzinę zamieszkującą zamek i spędziliśmy prawie 3 dni na sesjach naukowych oraz na poznawaniu podobnych do naszej polskich organizacji, działających za granicą. Pierwszy dzień poświęcony był sprawozdaniom z działalności poszczególnych instytucji, drugi – sesji naukowej na temat polskich rodów i osobistości poza krajem. Mieszkaliśmy w pobliskim średniowiecznym mieście Loches, z jeszcze starszym zamkiem i twierdzą.
W krótkich przerwach między sesjami zwiedzaliśmy miasteczko i zamek Montresor, gdzie odbywały się konferencje. Organizatorzy wydali dla uczestników wytworną kolację pożegnalną. Oprócz pracowników trzynastu polskich muzeów, archiwów i bibliotek na świecie, jako zaproszeni goście przybyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i wielu innych organizacji kultury i sztuki w Polsce i we Francji. Ambasador Rzeczpospolitej we Francji, Tomasz Orłowski, miał przemówienie do zebranych.
Na konferencji przedstawiciele Instytutu wygłosili referaty: Iwona Korga opowiedziała o pierwszych ambasadorach polskich w USA, a prezentacje na temat digitalizacji zasobów archiwalnych przedstawił Marek Zieliński. Okazało się, że w zamku znajduje się portret matki księcia Kazimierza Lubomirskiego, pierwszego posła RP w USA.
Dowiedzieliśmy się też, że wiele organizacji przeprowadza albo planuje digitalizację swoich zbiorów i wykorzystaliśmy tę okazję do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń.
Kolejna, trzydziesta druga sesja konferencji odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie. (Komunikat prasowy)
Reklama