Targi polskich uczelni, przeznaczone do uczniów i studentów zainteresowanych ofertą polskich uczelni oraz stypendiami dla Polonii na kształcenie w Polsce, odbyły się w niedzielę, 23 lutego, w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) w Chicago.
Targi zorganizowane w Chicago przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), polską agencję rządową miały kluczowe znaczenie dla promocji polskiego szkolnictwa wyższego na arenie międzynarodowej. Najlepsze, polskie uczelnie przedstawiły szeroką i różnorodną ofertę edukacyjną. Była to doskonała okazja do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni i uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania przez odwiedzających targi.
Dzięki tej unikatowej idei Polska została zaprezentowana jako atrakcyjne miejsce oferujące wysokiej jakości edukację o czym mówił Łukasz Gołota – zastępca dyrektora generalnego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej:.
– O ile do tej pory wysiłki państwa polskiego były skierowane na Polonię na obszarze wschodnim, z Kartą Polaka, na obszarze postradzieckim (…), od jakiegoś czasu kierujemy duże wysiłki na rynek amerykański, dostrzegając ogromny potencjał. Dlatego tu jesteśmy, bo chcielibyśmy zaprosić młodą Polonię do studiów w Polsce (…). Polskie uczelnie mają bardzo dobry produkt edukacyjny, porównywalny z niemieckim, francuskim, hiszpańskim. Są w różnych sojuszach europejskich Oxfordem, Heidelbergiem, Barceloną. (…). Studiując na uniwersytecie w Polsce przysługują studentowi wszystkie prawa, które przysługują studentowi polskiemu, na przykład w ramach programu Erasmus, można pojechać do każdego uniwersytetu europejskiego, z którym dana jednostka współpracuje – podkreślił.
Dodatkowo, przedstawiając ofertę edukacyjną dla polonijnych studentów, Łukasz Gołota poinformował o programach NAWA skierowanych do studentów.
– Polonijni studenci mogą studiować w Polsce i dostają od nas stypendium na takie studia. (…) Jeżeli młodzież polonijna ma obawy co do jakości swego języka polskiego, może przyjechać na rok kursu przygotowawczego. My za to płacimy – wskazał.
Odwiedzający targi byli zainteresowani oferowanymi przez uczelnie programami, które umożliwiają studiowanie zarówno w Polsce, jak i w Europie, często z chęcią rozpoczęcia nauki w polskim mieście urodzenia jednego z rodziców, gdzie znajduje się również uniwersytet spełniający ich oczekiwania.
Dla wielu przyszłych studentów język polski nie jest wyzwaniem, ponieważ są absolwentami polonijnych szkół języka polskiego, a niektórzy z nich dodatkowo doskonalą znajomość języka polskiego w ramach lekcji prywatnych.
Z ofertą polskich uczelni zapoznali się też dyrektorzy i nauczyciele szkół języka polskiego z aglomeracji chicagowskiej.
Prezentacja sukcesów naukowych i dydaktycznych polskich uczelni oraz pokazanie ich otwartości na współpracę międzynarodową było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów, jak promować polską naukę w Stanach Zjednoczonych.
Targi polskich uczelni w Chicago wzmocniły wizerunek Polski jako kraju innowacyjnego i dynamicznie rozwijającego się rónież pod względem edukacyjnym.
W chicagowskich targach wzięło udział 16 renomowanych uczelni z różnych rejonów Polski: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka