Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 5 kwietnia 2025 22:43
Reklama KD Market

Owocne działania na rzecz polsko-amerykańskiej współpracy naukowej i akademickiej

Konferencja „Polish-American Scientific & Academic Cooperation Meetup Chicago 2025” umożliwiła przedstawienie oferty edukacyjnej polskich uczelni zagranicznym studentom, naukowcom i partnerom instytucjonalnym.
Reklama
Owocne działania na rzecz polsko-amerykańskiej współpracy naukowej i akademickiej
Organizatorzy konferencji (na zdjęciu od lewej): prof. Lidia Filus – prezes chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, profesor i kierownik katedry matematyki na Northeastern Illinois University oraz reprezentujący NAWA: Katarzyna Pietruszyńska, dr Mariusz Czech, dr Łukasz Gołota, zastępca dyrektora agencji

Autor: Dariusz Piłka

Było to wydarzenie mające na celu wzmocnienie szeroko rozumianej współpracy naukowej i akademickiej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Konferencja odbyła się 24 lutego 2025 roku w Alumni Hall na Northeastern Illinois University w Chicago. Jej uczestnikami byli naukowcy i przedstawiciele uczelni, członkowie polonijnej społeczności naukowej, osoby zainteresowane współpracą z polskimi instytucjami akademickimi. Były również obecne dr Katrina E. Bell-Jordan, prezydent Northeastern Illinois University i dr Sudha Srinivas, pełniąca obowiązki prorektora i profesora fizyki i odpowiedzialna za współpracę naukową. Prezentację na temat Uniwersytetu Northeastern Illinois przedstawiła dr Cris E. Toffolo, dyrektor Biura Programów Międzynarodowych.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Podczas pierwszej część konferencji prelegenci mówili o tym, jak starać się o pieniądze na różnego typu badania, z jakich instytucji można je uzyskać, gdzie szukać informacji, a także w jaki sposób informować naukowców amerykańskich, żeby byli zainteresowani współpracą z Polską. W tym panelu zaprezentowali się: dr Łukasz Gołota, zastępca dyrektora NAWA, prof. Lidia Filus, prezes chicagowskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, profesor i kierownik katedry matematyki na Northeastern Illinois University, dr Katarzyna Granat, ekspert ds. dyplomacji naukowej z Ambasady RP w Stanach Zjednoczonych, Claire Winter z Instytutu Edukacji Międzynarodowej IIE, specjalista programowy ds. programów regionalnych i programów dla studentów i stypendystów Fulbrighta. Moderatorem była Magdalena Kachnowicz, dyrektor Działu Programów dla Studentów (NAWA). Na zakończenie części pierwszej prezentację miała dr Izabela Mikołajewska, adiunkt na Uniwersytecie Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, obecnie odbywająca staż naukowy na Northeastern Illinois University w Chicago, na wydziale pedagogicznym (College of Education).

Podczas drugiej części konferencji omówione zostały doświadczenia alumnów międzynarodowych programów wymiany, którzy przedstawili korzyści wynikające z uczestnictwa w wymianach akademickich. W tym panelu wzięli udział: prof. Mateusz Borowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Christina Ciecierski z Northeastern Illinois University, dr Paulina Langa z Uniwersytetu Chicagowskiego, dr Scott W. Hegerty z Uniwersytetu Northeastern Illinois i Aleksandra Walaszek ze Szkoły Instytutu Sztuki w Chicago. Moderatorem był dr Nabil Kahouadji z Northeastern Illinois University.
Następnie przedstawiciele 16 polskich uniwersytetów zaprezentowali różnorodne programy wymiany międzynarodowej oraz strategicznych partnerstw wspierających wymianę edukacyjną i naukową. Prezentację rozpoczęli Katarzyna Pietruszyńska, główny specjalista Działu Programów dla Naukowców i Instytucji i dr Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego, którzy reprezentowali NAWA.

Podczas konferencji przewidziano także czas na networking, co umożliwiło uczestnikom pogłębienie interesujących ich tematów. Była to doskonała platforma do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń między polskimi a amerykańskimi naukowcami oraz instytucjami akademickimi, okazja do budowania i wzmacniania sieci współpracy, realizacji wspólnych projektów badawczych, promowania polskiej nauki i edukacji w USA, co potwierdziła prof. Lidia Filus.

– Wydarzenie („Polish-American Scientific & Academic Cooperation Meetup Chicago 2025”, red.) było wymianą poglądów na temat wymiany naukowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Chodziło o to, żeby zaznajomić bardziej stronę amerykańską, jak dużo możliwości mają przy współpracy z Polską. Chodziło o zwiększenie marketingu i znajomości z uczelniami i badaniami, które są prowadzone na tych uczelniach i żeby zainteresować stronę amerykańską do większego udziału i do wyjazdu do Polski, do współpracy z polskimi uczelniami. Chodziło o również o poinformowanie, że są instytucje, agencje w Polsce, które zajmują się rozdzielaniem funduszy na tego typu badania, że nie tylko (…) w Stanach Zjednoczonych można dostać fundusze, ale również można uzyskać fundusze w instytucjach polskich. Dlatego, że ostatnio polska nauka rozwija się bardzo szybko i ma bardzo dobrych naukowców – powiedziała prof. Lidia Filus.

Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Ambasady RP w Waszyngtonie oraz Konsulatu Generalnego RP w Chicago, co podkreśliło wagę wydarzenia i znaczenie dla relacji polsko-amerykańskich w obszarze nauki i edukacji. Udział w konferencji był bezpłatny, jednak wymagana była wcześniejsza rejestracja. Organizatorami „Polish-American Scientific & Academic Cooperation Meetup Chicago 2025” byli: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), Northeastern Illinois University oraz chicagowski oddział Fundacji Kościuszkowskiej.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama