Wydarzenie, zorganizowane przez Polish American Youth Council oraz „Dziennik Związkowy”, miało na celu zainspirowanie młodzieży polonijnej do osiągania sukcesów poprzez prezentację historii wybitnych przedstawicieli Polonii. Uczestniczyli w niej uczniowie 19 polonijnych szkół języka polskiego z aglomeracji chicagowskiej, którzy z uwagą słuchali pięciu mówców.
Uczestników powitali Michał Sowacki, prezes Junior Board Polish American Youth Council i towarzysząca mu Anita Mikołajczyk, studentka DePaul University i członkini rady. Serdeczne słowa skierowali do przybyłych Konrad Gostomski, prezes DePaul Polish Student Alliance zrzeszającego polskich studentów i dr Łukasz Gołota, zastępca dyrektora generalnego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Tomasz Orczyk, wicekonsul ds. Polonii, komunikacji i dyplomacji Publicznej pogratulował idei konferencji i życzył konstruktywnych doświadczeń.
W części oficjalnej konferencji zaprezentowali się doradczynie Polskiej Rady Młodzieży (Polish American Youth Council) Alina Mikołajczyk i Katarzyna Sowacki oraz Łukasz Dudka – dyrektor wykonawczy „Dziennika Związkowego”, którzy wspólnie z radą zorganizowali konferencję NEXT.
W tegorocznej edycji prelegentami byli: Adrian Bosowski – doktor farmacji, menedżer w CVS Health, absolwent Loyola University Chicago oraz Polskiej Szkoły im. Maksymiliana Marii Kolbego w Chicago, Alexandra Golota – prawniczka w Biurze Prokuratora Generalnego Illinois, prezeska Legionu Młodych Polek, zaangażowana w działalność charytatywną i polonijną, Emilia Kuru – asystentka lekarza specjalizująca się w operacjach ortopedycznych, absolwentka Loyola University Chicago oraz Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza, skrzypaczka i była tancerka zespołu góralskiego Siumni, Paul Bragiel – przedsiębiorca i inwestor, zaangażowany w rozwój licznych startupów technologicznych na całym świecie, współwłaściciel klubu koszykarskiego Dziki Warszawa oraz trener i menedżer reprezentacji Polski w baseballu oraz Tomasz Sobania – biegacz ekstremalny, znany jako „polski Forrest Gump”, który ukończył bieg przez USA.
Poszczególnych prelegentów przedstawiali studenci, członkowie rady aktywnie zaangażowani w jej działalność: Nell Rygiel, Camille Kuru, Paul Putiatycki, Sylvia Kuciemba i Filip Dudka. Możliwość zadawania pytań prelegentom była jeszcze jednym atutem interesującej konferencji. O genezie powstania Polskiej Rady Młodzieży (Polish American Youth Council) i pierwszej edycji konferencji Next opowiedziała Alina Mikołajczyk.
– Jestem doradcą Polskiej Rady Młodzieży (Polish American Youth Council) od pięciu lat, a także jej pomysłodawczynią razem z Łukaszem Dudką, Kasią Sowacką i młodzieżą z Polish American Youth Council. Organizacja powstała z inicjatywy Michaela Sowackiego, a potem dołączyły moje i inne dzieci. Chodziło nam o to, aby jak najwięcej ludzi mogło skorzystać z inicjatywy. Każdy miał swój pomysł na tę konferencję. Przegadaliśmy to wszystko i powstał ten projekt. Na pierwszej konferencji było 230 osób. Młodzież nie chciała wychodzić. Wtedy stwierdziliśmy, że musimy zrobić kolejne. Jest ogromna satysfakcja, kiedy dowiadujemy się, że uczniowie piszą o konferencji w swoich pracach, na maturze, czy rozmawiają o tym. Dla wielu było to jedno z najważniejszych wydarzeń, czy wręcz punkt zwrotny. Nie robimy tego dla siebie, nie robimy tego dla własnych dzieci, bo one już z tego wyrastają, rzeczywiście jest to dla następnych pokoleń – podsumowała Alina Mikołajczyk.
O ważnych celach organizacji, utworzonej dla młodego polonijnego pokolenia, mówiła Katarzyna Sowacki. – Jestem opiekunką, doradczynią organizacji, która jest współorganizatorem konferencji NEXT Talks for the Future Generation. Organizacja nosi nazwę Polish American Youth Council. Została założona przez studentów. Razem z „Dziennikiem Związkowym” współorganizujemy konferencję Next już piąty raz. Jest to platforma do wymiany doświadczeń, do inspirowania młodzieży, do tego, żeby stawiać sobie wysokie cele (…). Chodzi nam o motywowanie młodych do działania. Również chodzi nam o pracę społeczną, o to aby włączyć młodzież do naszych, małych społeczności lokalnych, żeby wiedzieli, tak jak jeden z mówców to dzisiaj podkreślił, że język polski jest atutem, pomaga w przyszłości w prowadzeniu swojej kariery w różnych dziedzinach – wyjaśniła Katarzyna Sowacki.
Również o organizacji, przebiegu konferencji i towarzyszących jej wydarzeniach opowiedział Łukasz Dudka – dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”. – W tym roku ta konferencja jest o tyle wyjątkowa, ponieważ towarzyszą jej targi polskich uczelni koordynowane przez NAWA (Narodową Agencję Wymiany Akademickiej), więc oprócz możliwości wysłuchania Polaków, którzy odnieśli ogromny sukces w Stanach Zjednoczonych uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną kilkunastu polskich uczelni wyższych. „Dziennik Związkowy” był jednym z inicjatorów i organizatorów konferencji wspólnie z Polish American Youth Council. Jednak najważniejszą rolę pełnili tu młodzi ludzie, studenci różnych uczelni. „Dziennik Związkowy” był odpowiedzialny za media społecznościowe, nagłośnienie. Polish American Youth Council zapewnił armię wolontariuszy, żeby ta impreza mogła dojść do skutku. Dla wielu uczniów NEXT to pierwsza konferencja dlatego chcieliśmy, aby poczuli się jak na profesjonalnej konferencji, w której na pewno wielokrotnie będą uczestniczyć. Konferencję organizujemy na najważniejszych uniwersytetach, w tym roku na DePaul. Rozdaliśmy im identyfikatory, prezenty, można było nagrać wywiad, zrobić sobie zdjęcie z mówcami na ściance, porozmawiać również z innymi uczniami. Ten networking jest niesamowicie ważny i ta rozbudowana przerwa (red. częścią pierwszą a drugą konferencji) miała temu służyć – wyjaśniał Łukasz Dudka.
Po raz kolejny konferencja NEXT odegrała kluczową rolę w budowaniu więzi między młodym pokoleniem Polonii a ich korzeniami ukazując, że polskie pochodzenie może być atutem w życiu zawodowym i osobistym. Dzięki spotkaniom z wybitnymi przedstawicielami Polonii, młodzież zyskała motywację do działania oraz świadomość, że sukces jest osiągalny niezależnie od wyzwań.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka