Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 5 kwietnia 2025 04:35
Reklama KD Market

Niebezpieczny incydent na Midway: samolot Southwest Airlines uniknął kolizji z odrzutowcem (WIDEO)

Samolot Southwest Airlines rano we wtorek ledwo uniknął kolizji z prywatnym odrzutowcem na lotnisku Midway w Chicago 25 lutego rano. Odrzutowiec wjechał na pas startowy bez zezwolenia – podał rzecznik Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). Nikomu nic się nie stało. To kolejny incydent w ostatnim czasie, który budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa podróży lotniczych.
Reklama
Niebezpieczny incydent na Midway: samolot Southwest Airlines uniknął kolizji z odrzutowcem (WIDEO)

Autor: obin - stock.adobe.com

Rzecznik Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) potwierdził incydent, który miał miejsce około godz. 8:50 am we wtorek, 25 lutego na międzynarodowym lotnisku Midway w Chicago.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Samolot Southwest Airlines, wykonującyw we wtorek lot 2504 z Omaha w stanie Nebraska do Chicago, wylądował bezpiecznie na lotnisku Midway po wykonaniu specjalnego manewru, aby uniknąć możliwej kolizji z prywatnym odrzutowcem, który wjechał na pas, na którym podchodził do lądowania Boeing 737-800.

Pilot Bombardiera Challenger 350, lecącego do Knoxville w stanie Tennessee, wjechał na pas startowy wbrew instrukcjom wieży kontroli ruchu lotniczego.

Boeing 737-800 musiał wykonać manewr przerwania lądowania (go-around), aby uniknąć potencjalnej kolizji. Jest to procedura polegająca na ponownym wznoszeniu się samolotu, gdy istnieje ryzyko kolizji, problem z pasem startowym, nieprawidłowy przebieg lądowania lub inne nieprzewidziane okoliczności.

W trakcie manewru samolot, zamiast lądować, zwiększa moc silników, podnosi nos do góry i wznosi się w powietrze, aby ponownie okrążyć lotnisko i spróbować lądować w bezpiecznych warunkach.

Wideo z incydentu, opublikowane na platformie X przez konto Flight Emergency, pokazuje moment, w którym samolot Southwest prawie ląduje, a następnie szybko podnosi się, gdy prywatny odrzutowiec przecina jego pas startowy.

Maszyny zbliżyły się do siebie na odległość około 2050 stóp, zanim samolot Southwest przerwał lądowanie i wzniósł się w powietrze – podał FlightRadar24.

Samolot Southwest przeleciał nad prywatnym odrzutowcem na wysokości około 250 stóp nad ziemią, po uwzględnieniu ciśnienia i wysokości terenu – obliczył portal.

„Załoga przestrzegała procedur bezpieczeństwa, a samolot wylądował bez incydentu” – poinformował rzecznik Southwest w e-mailu do CNN. „Nic nie jest ważniejsze dla Southwest niż bezpieczeństwo naszych pasażerów i pracowników” – dodał. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Operatorem Bombardiera Challenger 350 jest firma Flexjet. Odrzutowiec może pomieścić do 9 pasażerów, zgodnie z konfiguracjami opublikowanymi na stronie internetowej Flexjet.

Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) prowadzi śledztwo w sprawie tego incydentu na Midway.

Między styczniem 2023 r. a wrześniem 2024 r. NTSB badała 13 incydentów związanych z niekontrolowanym wjazdem na pas startowy, które dotyczyły lotów komercyjnych lub czarterowych.

Każdego roku na Midway dochodzi do około jednej sytuacji bliskiej kolizji, a na O’Hare średnio do nieco ponad jednej – wynika z danych zebranych przez system zgłaszania incydentów związanych z bezpieczeństwem lotniczym,  który prowadzony jest przez NASA.

Incydent na Midway miał miejsce w czasie wzrostu niepokoju dotyczącego bezpieczeństwa podróży lotniczych po największej od lat katastrofie lotniczej w Waszyngtonie oraz serii innych wypadków lotniczych, w tym w Filadelfii.

Ponadto administracja prezydenta Donalda Trumpa zwolniła w ostatnich tygodniach setki pracowników Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), w tym kontrolerów lotniczych i specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lotów. Przeciwko zwolnieniom zaprotestowały związki zawodowe, zarzucając administracji i Departamentowi Efektywności Rządowej (DOGE), którego szefem jest Elon Musk, dokonywanie cięć na ślepo, bez uwzględnienia potrzeb i konsekwencji.

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com


 


 

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama