Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 5 kwietnia 2025 06:16
Reklama KD Market

Trwa wybór ławy przysięgłych w procesie Roberta Crimo III, oskarżonego o masakrę w Highland Park

Od selekcji ławy przysięgłych rozpoczął się w poniedziałek długo oczekiwany i obserwowany przez cały kraj proces sądowy Roberta Crimo III, oskarżonego o masakrę w Highland Park w 2022 r. W strzelaninie podczas parady z okazji Dnia Niepodległości zginęło 7 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
Reklama
Trwa wybór ławy przysięgłych w procesie Roberta Crimo III, oskarżonego o masakrę w Highland Park
Lake County Courthouse

Autor: Joanna Marszałek

Selekcja ławy przysięgłych miała rozpocząć się 24 lutego rano w sądzie okręgowym powiatu Lake w Waukegan na północnych przedmieściach Chicago. Procesowi przewodniczy sędzia Victoria Rosetti.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Na ostatnim przesłuchaniu przedprocesowym w ubiegłym tygodniu sędzia Rosetti zezwoliła 48 ofiarom masakry pozostać na sali sądowej podczas całej rozprawy. Wiele ofiar jest jednocześnie świadkami w procesie oskarżonego o dokonanie masakry Roberta Crimo III.

Zeznający świadkowie zazwyczaj nie mogą oglądać zeznań innych świadków, aby nie wpłynęły one na ich własne zeznania. Sędzia uznała jednak, że ponieważ każdy świadek-ofiara będzie zeznawać tylko na temat własnego, specyficznego doświadczenia, nie ma ryzyka, że będzie to miało istotny wpływ na zeznania innych świadków.

Na 24-letnim Crimo III, który od aresztowania po masakrze przebywa w areszcie powiatu Lake bez możliwości zwolnienia, ciąży ogółem 117 zarzutów: 21 zarzutów morderstwa pierwszego stopnia – po trzy zarzuty za każdą ofiarę śmiertelną, 48 zarzutów usiłowania zabójstwa i 48 zarzutów poważnego pobicia z użyciem broni palnej – po jednym za każdą ofiarę, która została trafiona kulą lub jej fragmentem.

W pierwszym dniu procesu prokuratorzy wnioskowali o oddalenie 47 zarzutów,  jednak nie podając przyczyny.

Crimo III nie przyznaje się do zarzutów, choć miał przyznać się do strzelaniny podczas zeznań złożonych na policji. Policyjne zeznania mają być jednym z głównych dowodów w procesie.

Ojciec Crimo III, Robert Crimo Jr., przed procesem wydał następujące oświadczenie za pośrednictwem swojego adwokata:

„Bardzo kocham mojego syna. W pełni popieram jego decyzję o przystąpieniu do procesu w tej sprawie. Jak każdy człowiek w tym kraju, Bobby zasługuje na domniemanie niewinności i sprawiedliwy proces. Bez względu na to, co się stanie, zawsze będziesz moim synem”.

Przypomnijmy, że starszy Crimo w 2019 r. poręczył pozwolenie na broń dla 19-letniego wówczas syna mimo jego historii gróźb pod adresem rodziny. W listopadzie 2023 r. w bezprecedensowym wyroku za współodpowiedzialność za przęstepstwo został skazany na dwa miesiące więzienia w ramach umowy z prokuraturą.

Do masakry doszło podczas parady z okazji Dnia Niepodległości – 4 lipca 2022 r. Sprawca strzelał do uczestników świątecznych obchodów z dachu budynku z broni automatycznej. Zginęło 7 osób, a 48 zostało rannych.

Długo oczekiwany proces był wielokrotnie opóźniany i przekładany, między innymi z powodu zachowania i decyzji oskarżonego. W ub. roku Crimo III sygnalizował, że przyjmie ugodę prokuratury, lecz ostatecznie zmienił zdanie. Zmieniał też zdanie dotyczące swojej obrony. Odwoływał się do prawa do szybkiego procesu (speedy trial), zwolnił obrońców i chciał bronić się sam. Następnie poprosił sędzię o ponowne przyznanie mu obrońców publicznych. W zeszłym roku parokrotnie odmówił też doprowadzenia na salę sądową.

Proces może potrwać od 4 do 6 tygodni.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama