Cztery kościoły katolickie w Carol Stream, Villa Park, Wheaton i Oakbrook Terrace na zachodnich oraz południowych przedmieściach Chicago zostaną latem zamknięte w ramach ostatniej fazy restrukturyzacji ogłoszonej 13 lutego przez diecezję Joliet i jej biskupa Ronalda Hicksa.
Restrukturyzacja odbywa się na zasadzie wchłonięcia jednej parafii przez drugą i tym samym eliminacji tej pierwszej lub fuzji dwóch parafii w jedną, nową parafię.
Od 1 lipca kościół katolicki św. Marka (St. Mark Catholic Church) w Wheaton zostanie wchłonięty przez parafię św. Michała (St. Michael), również w Wheaton. W swoim dekrecie dotyczącym parafii św. Marka biskup Hicks cytuje spadek liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy o 71 proc. na przestrzeni 11 lat. Budynek kościoła św. Marka ma pozostać otwarty jako miejsce modlitwy, lecz oficjalnie podlegać będzie parafii św. Michała.
W Villa Park kościół św. Jana Apostoła (St. John the Apostle) zostanie wchłonięty przez odległą o niecałe dwie mile parafię św. Aleksandra (St. Alexander). Zamknięta zostanie świątynia i kościelne budynki przy 330 N. Westmore Ave w tej miejscowości.
W Carol Stream parafia św. Łukasza (St. Luke) zostanie wchłonięta przez parafię oddaloną o około 3 mile parafię Corpus Christi w tej miejscowości. Budynki i kościół św. Łukasza zostaną zamknięte.
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego (Ascension of Our Lord) w Oakbrook Terrace połączy się z parafią Chrystusa Króla (Christ the King) w Lombard. Budynki parafii Wniebowstąpienia Pańskiego pozostaną otwarte jako miejsce kultu, lecz kościołem parafialnym będzie ten Chrystusa Króla. Po 1 lipca wierni mają zdecydować o nazwie swojej nowej, połączonej parafii.
Zgodnie z dekretami biskupa Hicksa budynki obecnych kościołów św. Łukasza i Jana Apostoła mają być zamknięte. Kościoły św. Marka oraz Wniebowstąpienia Pańskiego mają pozostać domami modlitwy, choć niektórzy twierdzą, że to tylko pośredni etap przed ich ostatecznym zamknięciem i sprzedażą nieruchomości.
Wszystkie parafie w powiecie DuPage, objęte tą fazą restrukturyzacji, zostały założone po II wojnie światowej podczas nagłej wzrostu liczby ludności w powiecie DuPage.
W 2022 r. diecezja Joliet ogłosiła rozpoczęcie procesu „ukierunkowanej restrukturyzacji”. Wszystkie parafie oraz przyparafialne szkoły były analizowane pod kątem aktywności i liczby wiernych. W tym samym roku zamknięto parafię i szkołę św. Ireny (St. Irene) w Warrenville. Rok później zamknięto parafię św. Karola Boromeusza (St. Charles Borromeo) w Bensenville i szkołę katolicką pw. Najświętszego Serca (Sacred Heart Catholic School) w Lombard.
W 2024 r. diecezja zamierzała zamknąć 11 parafii, w tym cztery w miejscowości Joliet. Jednej parafii, św. Józefa (St. Joseph), we wrześniu ub. roku udało się wywalczyć apelację w Watykanie. Parafia otrzymała zezwolenie na samodzielne funkcjonowanie.
Ostatnie decyzje biskupa Hicksa były trzecią i ostatnią fazą procesu restrukturyzacji. Biskup Hicks zasygnalizował jednak na stronie internetowej, że nie musi to oznaczać zakończenia procesu.
„Moim obowiązkiem jako waszego biskupa jest zwracanie uwagi na nasze potrzeby duszpasterskie oraz zmieniające się potrzeby naszych wiernych i otaczającej nas demografii. Będziemy nadal monitorować zdrowie i rentowność naszych parafii, szkół i duszpasterstw, aby upewnić się, że jesteśmy tętniącym życiem, kwitnącym Kościołem katolickim, który z oddaniem przekazuje naszą wiarę następnym pokoleniom” – napisał biskup Hicks.
Diecezja Joliet, z siedzibą w tej miejscowości, zarządza katolickimi parafiami i misjami w powiatach DuPage, Will, Grundy, Kankakee, Ford, Iroquois i Kendall. Obejmuje ponad pół miliona katolików, 117 parafii i 7 misji.
Za przyczynę restrukturyzacji diecezja podaje spadek liczby wiernych, problemy budżetowe, spadek liczny powołań, starzejące się budynki kościelne wymagające remontów.
W ciągu ostatnich ponad dwóch dekad diecezja Joliet była w centrum kryzysu dotyczącego wykorzystywania seksualnego przez duchownych. Nazwiska ponad 70 duchownych z tej diecezji oskarżonych o molestowanie dzieci znajdują się obecnie na publicznie dostępnej liście. Na ugody prawne z ofiarami diecezja Joliet wydała miliony dolarów.
W Archidiecezji Chicago w 2023 r. zakończyła się analiza wszystkich parafii pod kątem restrukturyzacji przebiegająca pod hasłem Odnów Mój Kościół (Renew My Church).
Wielofazowa inicjatywa, ogłoszona przez kardynała Blase’a Cupicha w lutym 2016 roku, zakładała restrukturyzację parafii w związku ze spadającą liczbą wiernych, niedoborem księży, problemami finansowymi oraz koniecznością poważnych remontów wielu budynków kościelnych i szkolnych.
Jedną z przyczyn restrukturyzacji jest brak nowych powołań. Szacuje się, że do końca 2030 roku w archidiecezji będzie tylko 240 księży. Obecnie jest około 750 duchownych, z emerytowanymi kapłanami włącznie. Dla porównania, w 1975 r. Chicago miało łącznie ponad 2400 duszpasterzy.
Jeszcze cztery lata temu w archidiecezji chicagowskiej były 344 parafie. Według informacji przekazanych nam przez archidiecezję, 1 lipca 2023 r. liczba ta miała być zredukowana do 216 parafii. Na terenie Archidiecezji Chicagowskiej, obejmującej powiaty Cook i Lake, mieszka ponad 2,2 miliony katolików.
Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com