Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 5 kwietnia 2025 00:10
Reklama KD Market

Noworoczny koncert Teatru Pieśni i Tańca Wici zachwycił publiczność

Polonez, walc, kankan, mazur, polki, tańce rzeszowskie, podlaskie, spiskie, śląskie i góralskie zaprezentowali artyści Teatru Pieśni i Tańca Wici podczas koncertu noworocznego, który 1 lutego odbył się w sali bankietowej Allegra w podchicagowskim Schiller Park. Była to niezapomniana rewia tanecznych umiejętności, układów choreograficznych i niezwykle barwnych kostiumów. Wici, największa polonijna grupa tanecznej w Chicago i całych Stanach Zjednoczonych, od 50 lat promuje polski folklor, kulturę, język polski, zwyczaje i obrzędy wśród Polonii na całym świecie oraz w społeczności amerykańskiej.
Reklama
Noworoczny koncert Teatru Pieśni i Tańca Wici zachwycił publiczność

Autor: Andrzej Baraniak

Wici, tak jak zachwyca publiczność od lat, tak i tym razem zachwyciło. Koncert rozpoczęli młodsi tancerze z grupy Radgoszanie, którzy pod okiem Jakuba Kacały przygotowały krótki program bożonarodzeniowy. W kolejnej odsłonie kilkuset gości sobotniej imprezy zobaczyło zabawy noworoczne z regionu opoczyńskiego w wykonaniu grupy wiciowych maluszków i małych Wici ćwiczących na co dzień w Algonquin pod okiem Izabeli Joks, Stefanii Zawadzkiej i Joanny Wawro. W świat karnawałowej zabawy wprowadzili widzów pasjonaci tańca wykonaniem poloneza. Grupa tanecznych oldboyów pracuje pod okiem Magdaleny Solarz i kierownictwem wiceprezes zespołu Wici Elżbiety Stolarczuk. Po seniorach przyszedł czas na „Maluszki” z Prospect Hts, które zatańczyły wiązankę tańców śląskich w choreografii Kingi Wojdyły oraz „Wiciaczki PNA”, które pod okiem Klaudii Stolarczuk wykonały pastorałkę „Od serca do ucha”. Po tych noworocznych akcentach w ognistej polce „Tritsch-Tratsch” wystąpiła reprezentacja pracująca pod kierownictwem Magdaleny Solarz i Jakuba Kacaly. Tańce przeworskie były udziałem grupy „Wróbelki PNA” ćwiczącej pod okiem Natalii Pluty. Aplauz widowni wywołał kankan w wykonaniu dziewcząt z grupy młodzieżowej Wici, nad którymi czuwa Kinga Wojdyła. Kolejną owację sali wzbudził siarczysty mazur w wykonaniu „Absolwentów”, którym patronuje wspomniany już duet Magdalena Solarz i Jakub Kacala wspierany przez Becky Lenarta. W solowym występie zatańczyli i zaśpiewali Katarzyna Pijanowska i Cleve Williams. W kujawiaku i oberku pokazali się Iwona Polek i Jakub Kacala, których występ poprzedziły tańce lubelskie i spiskie zaprezentowane przez grupy „Radgoszanie” i młodzieżową grupę Wici. W kolejnej odsłonie publiczność zobaczyła tańce podlaskie w wykonaniu podopiecznych Anny Strojnej oraz walca zatańczonego przez grupę reprezentacyjną. Do finału wszystkich wykonawców wprowadziła na scenę kapela pod kierownictwem Mieczysława Dzisia grając kolędy „Przybieżeli do Betlejem” i „Gore gwiazda Jezusowi”. W korowodzie pojawili się kolędnicy z bocianem, Żydem, diabłem i innymi postaciami. 

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

W gronie gości honorowych wieczoru obecni byli: kierownik Referatu ds. Polonii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej, wicekonsul Agata Grochowska, proboszcz parafii pw. św. Tomasza Becketa i św. Alfonsa Ligouri w Mt. Prospect, ks. Grzegorz Wójcik, skarbnik Związku Narodowego Polskiego Anthony W. Nowak-Przygodzki oraz Klaudia Jasiński z Legionu Młodych Polek.

Prowadząca ceremonię zakończenia koncertu Magdalena Dzikowski podziękowała grupie wolontariuszy pracujących na rzecz zespołu. W tym gronie znaleźli się między innymi: Magdalena Wolf, Łucja Szeliga, Paweł Szeliga, Beata Jop, Jakub Jop, Olivia Gancarz, Justyna Leszczyński, kierownik finansowy zespołu Małgorzata Nowak, sekretarz zespołu Kaja Karkut i Elżbieta Stolarczuk, kierownik grupy dorosłych tancerzy i od niedawna wiceprezes Wici.

Słowa podziękowania prowadząca skierowała do Mieczysława Wojdyły, wieloletniego choreografa i dyrektora zespołu Rzeszowiacy, z którego wywodzi się zespół Wici, dyrektora muzycznego Jarosława Sokołowskiego i Mieczysława Dzisia, akompaniatora, nauczyciela śpiewu i kierownika kapeli oraz grona choreografów: Izabeli Biernat, Izabeli Jop, Julii Kretowicz, Natalii Pluty, Klaudii Jasińskiej, Joanny Wawro, Stefanii Zawadzkiej, Kingi Podstawskiej-Wojdyły, Anny Strojnej, Jakuba Kacały oraz dyrektor artystycznej, prezes zespołu Magdaleny Solarz, która dziękując za przybycie i poparcie dla Wici zaprosiła wszystkich na jubileusz 50-lecia działalności, który odbędzie się 27 i 28 kwietnia. W sobotę w teatrze odbędą się 2 jubileuszowe koncerty, a w niedzielę wielki bankiet.

– Nasze noworoczne występy zaczęły się od skromnego przyjęcia świątecznego, które z czasem przerodziło się w wielki bal, który mamy dzisiaj. Złożyły się nań godzinny koncert w wykonaniu poszczególnych grup tanecznych i solistów, wyśmienita kolacja i zabawa do godziny pierwszej w nocy. Od ponad 20 lat noworoczne spotkania cieszą się rosnącym powodzeniem, bo dzisiaj na sali mamy ponad 700 gości, co bardzo cieszy – podsumowała wieczór prezes zespołu Magdalena Solarz, podkreślając, że Wici w dalszym ciągu się rozrastają. Powstały nowe kilkudziesięcioosobowe cztery grupy, a powstałe w okresie współpracy z Andrzejem Rosiewiczem hasło „Niechaj Wici was zachwyci”, którego wybitny artysta estradowy jest autorem, ma swoje pełne uzasadnienie w poziomie artystycznym prezentowanym przez tancerzy.

– Rozpoczynaliśmy artystyczną działalność jako zespół Rzeszowiacy, ale po paru latach to się przekształciło w zespół Wici. Jesteśmy nie tylko regionalnym zespołem, ale pracujemy z baletem, z operą, promujemy folklor amerykański i reprezentujemy Amerykę po całym świecie, gdyż jesteśmy przedstawicielami CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts), organizacji pod patronatem UNESCO. Mogę się nieskromnie pochwalić, że jesteśmy zapraszani na największe imprezy festiwalowe organizowane pod auspicjami tej organizacji. Także w tym roku będziemy uczestniczyć w dwóch takich wydarzeniach – kontynuowała wypowiedź pani Magda.

– Jesteśmy z żoną zachwyceni zarówno tymi najmłodszymi, jak i pozostałymi tancerzami. Warto było tutaj dzisiaj być. Wici nas zachwyciło. Jesteśmy wzruszeni i już dzisiaj zamawiamy miejsca na kwietniowe uroczystości – powiedział John Sym, który większość koncertu rejestrował telefonem i umieszczał bezpośrednią relację na Facebooku.

Założony w 1972 roku zespół od 1983 roku reprezentuje Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA). Poprzez taniec, muzykę i śpiew promuje polski folklor. Wysokie umiejętności taneczne, oryginalna choreografia, barwne stroje i urok osobisty młodych tancerek i tancerzy są gwarantem sukcesów, jakie zespół odnosił i odnosi w swojej pięćdziesięcioletniej historii. O sukcesach zespołu i jego działalności pisaliśmy szerzej na naszych łamach w wydaniu gazety z 3 stycznia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama