Social Security Administration przypisała zwłokę w wypłacie świadczeń między innymi swoim niedoborom kadrowym oraz temu, że Kongres nie zapewnił środków finansowych na implementację ustawy, którą zatwierdził.
Ustawa o sprawiedliwości emerytur społecznych (Social Security Fairness Act, H.R. 82) została przegłosowana w Izbie 12 listopada i w Senacie 21 grudnia 2024 r., a następnie podpisana przez prezydenta Bidena 5 stycznia, 2025 roku.
Ustawa przewiduje podwyżkę świadczeń oraz ich retroaktywną wypłatę za okres roczny dla około 3 milionów beneficjentów, których emerytury zostały obcięte w rezultacie krzywdzących klauzul Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO). Oba przepisy ograniczały wysokość świadczeń Social Security dla osób otrzymujących inne świadczenia, w tym również emerytury rządowe. Klauzula WEP redukowała też świadczenia polonijnych seniorów pobierających polskie emerytury.
Na stronie internetowej Social Security Administration czytamy: „Zdolność do szybkiego wdrożenia prawa przez SSA bez negatywnego wpływu na codzienną obsługę klienta zależy od finansowania. Ustawa nie zapewnia środków finansowych na implementację prawa. Ustawa wymaga od SSA dostosowania świadczeń dla ponad 3 milionów osób. Ponieważ działanie ustawy jest wsteczne, SSA musi dostosować retroaktywne świadczenia, jak również przyszłe świadczenia. Chociaż SSA pomaga teraz niektórym beneficjentom objętym ustawą, to w ramach bieżącego budżetu SSA spodziewa się, że dostosowanie świadczeń i wypłata wszystkich świadczeń wstecznych może zająć ponad rok. Telefonujący pod numer SSA National 800 słyszą (automatyczną) wiadomość o ustawie. Ta wiadomość pomogła dziesiątkom tysięcy osób uniknąć czekania na przedstawiciela SSA. Jednak ponad 7000 osób każdego dnia nadal decyduje się czekać na rozmowę z przedstawicielem na temat ustawy. Liczba tych połączeń, a także wizyt i spotkań w lokalnych biurach będzie nadal wzrastać w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Udzielanie pomocy ludziom w związku z tym nowym i niesfinansowanym zadaniem jest utrudnione przez ciągłe niedobory kadrowe SSA, zwłaszcza po zamrożeniu zatrudnienia w listopadzie 2024 r. To zamrożenie zatrudnienia prawdopodobnie będzie kontynuowane. Wszyscy klienci SSA, w tym ci, których ustawa nie dotyczy, będą zmagać się opóźnieniami i wydłużonym czasem oczekiwania na serwis, ponieważ SSA traktuje priorytetowo nową dodatkową pracę”.
(Informacja własna DZ na podstawie: www.ssa.gov)