Wyobraźcie sobie: pół godziny w kuchni i gotowe. Żadnego wyrabiania, żadnego kombinowania – tylko kilka składników, które pewnie macie w domu. Wystarczy masło, cukier, cynamon, ciasto francuskie i odrobina magii w piekarniku. A co najlepsze? Możecie te cynamonki podać na każdą okazję – śniadanie, deser, czy nawet jako ciepłą przekąskę dla niespodziewanych gości.
A gdyby tego było mało, mam dla Was jeszcze polewę z serka kremowego. Tak, to właśnie ten słodki akcent, który sprawia, że Wasze cynamonki będą smakować jak te z najlepszej piekarni. Pachną, smakują, rozpływają się w ustach… i to wszystko bez całego zamieszania z drożdżami. Gotowi? No to do dzieła! Wasza kuchnia zaraz stanie się królestwem cynamonowego zapachu. Smacznego!
Składniki:
2 płaty ciasta francuskiego, każdy o wymiarze 15 x 4 cale
1/2 szklanki miękkiego masła (bardzo miękkiego)
1/2 szklanki brązowego cukru
3 łyżki cynamonu
1/4 łyżeczki soli
1/4 szklanki orzechów włoskich, bardzo drobno posiekanych
Polewa z serka kremowego
1/2 szklanki serka kremowego (o temperaturze pokojowej)
5 łyżek cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Dodatkowo:
12-15 drewnianych patyczków do szaszłyków
Czas przygotowania: 30 min
Czas pieczenia: 15-20 min
Porcje: 12-15 ciastek
W misce wymieszaj miękkie masło, brązowy cukier, cynamon i sól. Mieszaj, aż masa będzie gładka i jednolita.
Rozłóż pierwszy płat ciasta francuskiego na blacie. Posmaruj równomiernie masę cynamonową. Posyp drobno posiekanymi orzechami włoskimi. Przykryj drugim płatem ciasta francuskiego. Następnie pokrój na paski o szerokości 1 cala wzdłuż krótszego brzegu.
Każdy taki pasek składaj jak wstążeczkę (zobacz na zdjęciu) i przebij patyczkiem do szaszłyków.
Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy między nimi (ciasto urośnie). Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C (390 st. F) (góra-dół) przez 15-20 minut, aż będą złociste i lekko chrupiące. Wyjmij na kratkę do studzenia. Przed nałożeniem polewy, wyjmij patyczki.
Przygotuj polewę: w misce umieść serek kremowy i ubijaj mikserem lub rózgą, aż stanie się gładki i puszysty. Stopniowo dodawaj cukier puder, przesiewając go przez sitko, aby uniknąć grudek. Mieszaj do uzyskania jednolitej masy. Wlej ekstrakt waniliowy i dokładnie wymieszaj, aż polewa nabierze aksamitnej konsystencji.
Polewę nałóż na ciepłe cynamonki, aby lekko się rozpuściła, lub na ostudzone, jeśli wolisz bardziej kremowy efekt.
Cynamonki możesz podawać na ciepło lub zimno.
Kasia Marks

Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.
Fot. arch. Kasi Marks