Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 4 stycznia 2025 23:47

W Archidiecezji Chicagowskiej zainaugurowano Rok Jubileuszowy w Kościele

Biskupi na całym świecie – w tym chicagowski kardynał Blase Cupich – odprawili w niedzielę, 29 grudnia msze święte inaugurujące obchody Roku Jubileuszowego 2025. Ten Święty Rok ma być czasem nawrócenia, nawiązania bliższej relacji z Bogiem, otwarcia się na drugiego człowieka i pogłębienia życia duchowego. Jubileusz 2025 r. w Archidiecezji Chicagowskiej został zainaugurowany.

Uroczyste rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 w niedzielę, 29 grudnia miało miejsce w Archikatedrze Najświętszego Imienia Jezus w śródmieściu Chicago, a także w pięciu polonijnych kościołach, które zostały, między innymi, wyznaczone przez kardynała Cupicha na jubileuszowe miejsca pielgrzymkowe w Archidiecezji Chicagowskiej. Są to: parafia św. Józefa Robotnika (181 W Dundee Rd, Wheeling), Bazylika św. Jacka (3636 W. Wolfram St, Chicago), parafia Matki Bożej Częstochowskiej (3010 48th Ct, Cicero), parafia św. Franciszka Borgia (8033 W. Addison St, Chicago), Polska Misja Ojców Cystersów – Sanktuarium św. Jana Pawła II (116 Hilton St, Willow Springs).

„Jubileusz 2025 jest okazją dla wiernych, aby doświadczyć łaski odnowy i odrodzenia po latach cierpienia z powodu trwających wojen, kryzysu klimatycznego i utrzymujących się skutków pandemii” – powiedział kardynał Cupich. „Jestem wdzięczny wszystkim proboszczom naszych parafii i misji, które posłużą jako miejsca pielgrzymkowe przez cały Rok Święty, aby lokalni katolicy mogli się zjednoczyć i w pełni uczestniczyć w jubileuszu”.

Rok Święty lub Jubileusz to czas pielgrzymek, modlitwy, pokuty i uczynków miłosierdzia, oparty na starotestamentowej tradycji jubileuszowego roku odpoczynku, przebaczenia i odnowy. To także czas, w którym katolicy pielgrzymują do wyznaczonych kościołów i sanktuariów, odmawiają specjalne modlitwy, przystępują do spowiedzi i przyjmują Komunię Świętą, aby uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.

Według dekretu Penitencjarii Apostolskiej, odpust uzyskają wierni, którzy odbędą pielgrzymkę w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego: w Rzymie do co najmniej jednej z czterech Papieskich Bazylik Większych: św. Piotra na Watykanie, Najświętszego Zbawiciela na Lateranie, Matki Bożej Większej, św. Pawła za Murami.

Archidiecezja Chicago wyznaczyła 24 jubileuszowe miejsca pielgrzymkowe w lokalnych parafiach dla wiernych, którzy nie mogą udać się do Rzymu, aby uzyskać odpust zupełny. W miejscach tych wierni mogą doświadczyć i uzyskać odpust, spędzić czas na modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu, uczestnicząc w Eucharystii, sakramencie pojednania lub innych zaplanowanych liturgiach, a także wyznając wiarę i modląc się w intencjach papieża.

Oto kościoły będące oficjalnymi jubileuszowymi miejscami pielgrzymkowymi w Archidiecezji Chicagowskiej. Są wśród nich polonijne parafie:

Wikariat 1

  • Santa Maria del Popolo – Mundelein
  • Prince of Peace –  Lake Villa
  • Holy Cross – Deerfield
  • St. Anne – Barrington
  • Our Lady of the Wayside – Arlington Heights
  • St. Joseph the Worker (Kościół św. Józefa Robotnika) – Wheeling
  • Our Lady of Perpetual Help – Glenview

Wikariat 2

  • St. Clement – Chicago
  • St. Hyacinth Basilica (Bazylika św. Jacka) – Chicago
  • St. Mary of the Lake – Chicago

Wikariat 3

  •  
    • Holy Name Cathedral – Chicago
    • St. Mary of Czestochowa (Matki Bożej Częstochowskiej) – Cicero
    • St. Rita of Cascia – Chicago

Wikariat 4

  • St. Hubert – Hoffman Estates
  • St. Matthew – Schaumburg
  • St. Francis Borgia (Kościół św. Franciszka Borgia) – Chicago
  • St. Francis of Assisi (Kostner) – Chicago
  • St. John Vianney – Northlake

Wikariat 5

  • St. Cletus – La Grange
  • St. Michael – Orland Park
  • Our Lady Mother of the Church Polish Mission (Polska Misja Ojców Cystersów pw. Matki Bożej Matki Kościoła – Sanktuarium św. Jana Pawła II) – Willow Springs

Wikariat 6

  • St. Gianna Molla – Evergreen Park
  • St. Thomas the Apostle – Hyde Park, Chicago
  • St. Veronica – Flossmoor

 

Historia Jubileuszu

Pierwszy Rok Święty został ogłoszony w 1300 r. przez papieża Bonifacego VIII. Początkowo Rok Święty odbywał się co 100 lat; następnie co 50 lat, a od XV wieku ogłaszany jest co 25 lat.

Rok Święty 2025 w Kościele zainaugurowało otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej w wigilijny wieczór. Aktu tego dokonał papież Franciszek. Przez cały rok próg drzwi przekroczą miliony pielgrzymów. Obrzęd ich otwarcia zmieniono po tym, gdy 50 lat temu fragmenty zasłaniającego je muru spadły tuż obok papieża Pawła VI.

Ceremonię otwarcia Drzwi Świętych pod przewodnictwem papieża w Watykanie obserwowały tysiące wiernych na telebimach ustawionych na placu Świętego Piotra.

Drzwi Święte otwierane są tylko z okazji Roku Świętego. Ćwierć wieku temu otworzył je św. Jan Paweł II inaugurując obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Odbywają się także nadzwyczajne Jubileusze; ostatni był dedykowany miłosierdziu i odbył się w 2016 roku, już za pontyfikatu Franciszka i za życia jego poprzednika Benedykta XVI, który uczestniczył w ceremonii inauguracji.

Jubileusz Zwyczajny zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych Papieskiej Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, 6 stycznia 2026 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego.

W liście papieża Franciszka w sprawie Jubileuszu czytamy:
„Musimy podtrzymywać płomień nadziei, która została nam dana, i czynić wszystko, aby każdy odzyskał siłę i pewność, żeby patrzeć w przyszłość z otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym myśleniem. Najbliższy Jubileusz będzie mógł znacznie przyczynić się do przywrócenia klimatu nadziei i ufności jako znak nowego odrodzenia, którego wszyscy pilnie potrzebujemy. Z tego względu wybrałem motto: Pielgrzymi nadziei. Wszystko to jednak będzie możliwe, jeśli potrafimy na nowo odkryć sens powszechnego braterstwa, jeśli nie będziemy zamykać oczu na dramat szerzącej się biedy, która nie pozwala milionom mężczyzn i kobiet, młodych i dzieci żyć w sposób godny istot ludzkich.
Myślę szczególnie o wielu uchodźcach, zmuszonych do porzucenia swoich ziem. Niech zostaną wysłuchane głosy ubogich w tym czasie przygotowań do Jubileuszu, który, według biblijnego przykazania, przywraca każdemu dostęp do owoców ziemi”.

Logo Jubileuszu

Logo przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Postacie obejmują się wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo, które jednoczą narody. Postać stojąca na samym przodzie przylega do krzyża. Jej postawa jest znakiem nie tylko wiary, ale również nadziei, której nigdy nie można porzucić, ponieważ potrzebujemy jej zawsze i przede wszystkim w najbardziej trudnych momentach.

Warto przyjrzeć się falom i sile, która je wywołuje, aby zauważyć, że pielgrzymka życia nie zawsze odbywa się po spokojnych wodach. Często zarówno osobiste przeżycia, jak i różne wydarzenia na świecie, wzywają nas jeszcze mocniej do nadziei. Dlatego należy zwrócić uwagę na dolną część krzyża, swym kształtem przypominającą kotwicę, stabilizującą łódź podczas wysokiej fali. Jak wiemy, kotwica była często używana jako metafora nadziei. Kotwica nadziei to w rzeczywistości nazwa nadawana w żargonie morskim dryfkotwie, używanej przez łodzie do wykonywania manewrów awaryjnych w celu ustabilizowania statku podczas sztormu.

Nie można pominąć faktu, że obraz ten ukazuje, iż podróż pielgrzyma nie jest faktem indywidualnym, ale wspólnotowym, naznaczonym rosnącym dynamizmem, który coraz bardziej przybliża nas ku krzyżowi. Krzyż nie jest bynajmniej statyczny, lecz dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby zmierzał w jej stronę, nie zostawiając jej samej, bez pomocy, ale zapewniając o swojej obecności i dając poczucie bezpieczeństwa płynącego z nadziei. Wreszcie kolorem zielonym wyraźnie widać motto jubileuszu 2025: Peregrinantes in Spem – Pielgrzymi Nadziei.

Modlitwa Jubileuszu

Ojcze, który jesteś w niebie,
niech wiara, którą nam dałeś
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, naszym Bracie,
i płomień miłości
rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego,
obudzą w nas błogosławioną nadzieję
na przyjście Twojego Królestwa.

Niech Twoja łaska przemienia nas
w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren,
które będą zaczynem ludzkości i kosmosu,
w ufnym oczekiwaniu
nowego nieba i nowej ziemi,
gdy moce Zła zostaną pokonane,
a Twoja chwała objawi się na wieki.

Niech łaska Jubileuszu
ożywi w nas, Pielgrzymach nadziei,
pragnienie dóbr niebieskich
i rozleje po całej ziemi
radość i pokój
naszego Odkupiciela.
Tobie Boże, błogosławiony po wsze czasy,
niech będzie cześć i chwała na wieki.
Amen

Opracowała: Joanna Marszałek
[email protected]

Zdjęcia: Archidiecezja Chicago

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama