Mit 1.
Mogę używać mojego planu zniżkowego na leki na receptę, mimo że nie dostałem jeszcze karty ubezpieczeniowej.
Prawda!
Od 1 stycznia możemy używać nowych planów na leki na receptę (PDP), o ile otrzymaliśmy korespondencję z firmy ubezpieczeniowej zatytułowaną Enrollment Letter. Każda firma oferująca tego rodzaju produkty zobowiązana jest wysłać taki list w ciągu 10 dni biznesowych od daty zapisania się na plan. List ten zawierać będzie następujące informacje, które przedstawiając w aptece, pozwolą na rozpoczęcie korzystania z planu pomimo braku karty:
Member ID
PCN
Rx BIN
Group ID (lub Rx Group)
Mit 2.
Nie mogę już nic zrobić. Nadal nie dostałem żadnej informacji odnośnie mojego planu, na który zapisałem się w trakcie ostatniego AEP.
Nieprawda!
Jeśli na początku stycznia nadal nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji odnośnie planu, który wybraliśmy w trakcie ostatniego okresu zapisowego powinniśmy niezwłocznie skontaktować się ze swoim agentem. Jeśli nie jest to możliwe, konieczny jest kontakt bezpośrednio z Medicare pod numerem (800) 633-4227, gdzie możemy potwierdzić naszą aplikację. Jeśli okaże się, że nie weszła ona w życie, to możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się na tzw. Specjalny Okres Zapisowy, by dokonać ponownego wyboru.
Mit 3.
Dowiedziałem się, że mój lekarz prowadzący PCP od 1 stycznia nie jest już w networku. Nadal mogę zmienić plan.
Prawda!
Jeśli lekarz lub szpital, na którym Państwu zależy, zakończył współpracę z Waszym planem typu Medicare Advantage na początku roku, to posiadacze takich planów mają możliwość skorzystania z tzw. Otwartego Okresu Zapisowego. W okresie tym, między 1 stycznia i 31 marca, mogą Państwo dokonać jednorazowej zmiany planu typu Medicare Advantage na inny lub powrócić do Oryginalnego Medicare.
Mit 4.
Dowiedziałem się, że jedno z moich lekarstw, które biorę od lat nie jest pokrywane w moim planie na nowy rok. Nie mogę już z tym nic zrobić.
Nieprawda!
Po pierwsze, w pierwszych 90 dniach od rozpoczęcia planu możemy skorzystać z tzw. transition fill. To pozwoli nam na otrzymanie naszego leku na następne 30 dni.
Po drugie, w międzyczasie musimy skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, czy istnieją możliwości zastąpienia bieżącego leku innym.
Po trzecie, jeśli powyższa opcja nie wchodzi w grę, możemy poprosić lekarza o wystosowanie tzw. Request a formulary exception for coverage for non-formulary drug. Jest to standardowy list, który nasz lekarz może wystosować do firmy ubezpieczeniowej z prośbą o dodanie naszego lekarstwa do listy leków w nowym tegorocznym planie. Takie podanie, odpowiednio udokumentowane przez lekarza ma dużą szansę zatwierdzenia. Przyznanie tego wyjątku nie jest niestety pewne.
Mit 5.
Aby złożyć podanie „Request a formulary exception” do nowego planu muszę czekać na wejście planu w życie.
Nieprawda!
Tak długo jak otrzymaliśmy potwierdzenie otrzymania nowego planu, to możemy wysłać podanie o umieszczenie naszego lekarstwa na liście leków pokrywanych do działu obsługi klienta nowego planu, pomimo że nie wszedł on jeszcze w życie.
Mit 6.
Social Security rozpocznie pobieranie stawek za plany typu Part D lub Part C natychmiast na początku roku.
Nieprawda!
Jeśli wybraliśmy opcję opłaty za nasz plan typu Medicare Advantage lub Plan zniżkowy na leki na receptę bezpośrednio z naszej emerytury to musimy na to poczekać około 2-3 miesięcy, zanim zacznie on pobierać stawki. Tyle bowiem zajmuje urzędowi Social Security ustawienie ściągania takiej opłaty bezpośrednio z naszych benefitów.
Robert Sobczak-Słomczewski
Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.
Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.
Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.