Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 8 stycznia 2025 01:16

Szereg podwyżek podatków i opłat w najnowszym projekcie budżetowym Chicago – głosowanie 13 grudnia

Na piątek, 13 grudnia zaplanowano głosowanie chicagowskiej Rady Miasta w sprawie przyszłorocznego budżetu. Jego ostatnia wersja została już zatwierdzona przez kluczowe komisje miejskie. Projekt zawierał niższą niż pierwotnie proponowana podwyżkę podatków od nieruchomości oraz szereg innych podwyżek miejskich opłat i podatków. Część radnych dalej była niezadowolona. Budżet musi być zatwierdzony większością głosów, czyli przez co najmniej 26 radnych, przed końcem 2024 roku.

Autor: Adobe Stock

Po tygodniach dyskusji i debat, najnowsza wersja budżetu Chicago burmistrza Brandona Johnsona na rok 2025, opiewającego na 17,3 miliarda dolarów, zawierała podwyżkę podatków od nieruchomości o 68,5 mln dolarów. Aby pokryć deficyt w wysokości blisko miliarda dolarów, Johnson pierwotnie proponował podwyżkę podatków od nieruchomości o 300 milionów dolarów. Spotkało się to z jednomyślnym sprzeciwem radnych. Mimo presji Johnson wielokrotnie podkreślał, że nie będzie obcinał usług i programów miejskich i nie zwolni pracowników.

Ostatecznie różnica ma być pokryta przez szereg podwyżek innych podatków i opłat miejskich, m.in. podatku pobieranego od licencji na oprogramowanie, usług w chmurze i innych produktów cyfrowych. Wzrosnąć mają opłaty za parkowanie w centrum w weekendy, koszt toreb na zakupy i podatek dla firm przewozowych. W górę pójdą podatki na biletach na koncerty i inne imprezy rozrywkowe, a na ulicach ma pojawić się więcej kamer wychwytujących kierowców, którzy przejeżdżają na czerwonym świetle i przekraczają limit prędkości.

Łącznie 11 różnych podwyżek podatków i opłat ma wygenerować dla miasta blisko 234 miliony dolarów dodatkowego dochodu.

Część radnych uważa, że budżet autorstwa burmistrza Johnsona przekracza możliwości finansowe miasta i zarzuca burmistrzowi nieodpowiedzialne wydawanie pieniędzy, i brak woli dokonania niezbędnych cięć. Plan finansowy miasta na 2025 rok jest o ponad 5 miliardów większy niż ten z 2020 roku.

Aby wejść w życie, budżet musi być zatwierdzony większością głosów, czyli przez co najmniej 26 z 50 radnych, przed końcem 2024 roku. W przypadku braku budżetu grozi „zamknięcie” miejskiej administracji, a więc przestaną pracować ważne jej działy i ucierpią mieszkańcy.

(jm)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama