– Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla uczniów tej szkoły, nauczycieli, rodziców i w sposób szczególny zapisuje się w jej historii, a to wszystko za sprawą wyjątkowych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i uświetnili szkolne obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyjątkowe i niepowtarzalne staje się również wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – Pieśni Legionów we Włoszech, która to od 1927 roku oficjalnie stała się hymnem Polski – powiedziała dyrektor placówki Anna Awakowicz, witając przybyłą na uroczystość delegację resortu edukacji narodowej z sekretarzem stanu Joanną Muchą i przedstawicielkami podległego MEN Instytutu Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego z dyrektor Urszulą Starakiewicz-Krawczyk na czele.
Na rozpoczęcie uroczystości „Szkoła do hymnu” grupa uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich zaśpiewała pieśń dla Niepodległej „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Po wprowadzeniu na salę szkolnego pocztu sztandarowego uczeń Mikołaj Pietranik zaprezentował krótką historię polskiej drogi do niepodległości, którą zakończył strofami poezji Leopolda Staffa: Polsko! Nie jesteś już niewolnicą, lecz czymś największym, czym być można – sobą! i zaprosił wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.
Gratulując dzieciom i młodzieży wspaniałej patriotycznej postawy wiceminister Joanna Mucha powiedziała, że od tego momentu, zawsze gdy będzie miała okazję śpiewać polski hymn, to będzie myślała o tych wszystkich, którzy z takim zaangażowaniem odśpiewali tutaj Mazurka Dąbrowskiego. Dziękując za zaproszenie i możliwość przebywania w szkole pani wiceminister powiedziała, że polska szkoła daje szansę nie tylko nauczenia się języka polskiego, ale też „pielęgnowania polskości, pielęgnowania tożsamości, poczucia, że jestem Polką, że jestem Polakiem”.
– Przed chwilą z wykładu, który wygłosił Mikołaj słyszeliśmy, że ta polskość musiała być wywalczona. Ona nie była oczywistością. To były powstania, to były 123 lata pod zaborami, to były wielkie starania tysięcy naszych rodaków, którzy odzyskiwali dla Polski niepodległość (…). Pamiętajmy, że Polska ma jeszcze jedną ważną datę. To 1989 rok, kiedy Polska przestała być krajem o ustroju komunistycznym, kiedy Polska stała się krajem europejskim. Na tej europejskiej ścieżce startowała bardzo powoli. Rynek, który był ściśle kontrolowany przez państwo stał się rynkiem wolnym. Zapisaliśmy się do wielu wspólnot międzynarodowych, do NATO i Unii Europejskiej. Staliśmy się pięknym, wspaniałym, europejskim państwem. To państwo stwarza dzisiaj niesłychane szanse, szanse na dobre życie i czeka na was. Pomyślcie o tym, że Polska na was czeka, że do Polski warto jest wrócić, że Polska daje dzisiaj takie szanse na wspaniałe życie, jakich być może nie ma tutaj w Stanach Zjednoczonych. Pomyślcie o tym, że dzięki temu, że uczycie się języka polskiego możecie wrócić do Polski na studia. Może nie na cały czas, może na rok, może na pół roku, ale po to, żeby naprawdę poznać swój kraj ojczysty, żeby zobaczyć jak tam jest pięknie i poczuć tę głęboką polską tożsamość. Pragnę wszystkim państwu podziękować za pielęgnowanie polskości, w szczególności pani dyrektor, ale też całej kadrze, wszystkim rodzicom i wszystkim wam, którzy dokonujecie tego wysiłku, żeby poza nauką w szkole amerykańskiej dodatkowo uczyć się tutaj, w szkole polskiej. Uczyć się języka polskiego, geografii, historii Polski. To wielki wysiłek, ale wierzcie mi, że jest to wysiłek, który się opłaci i z którego wcześniej czy później będziecie zadowoleni. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu. Maluchy pozostaną w moim sercu, szczególnie jeden chłopiec, który tak pięknie i głośno śpiewał hymn. W programie „Szkoła do hymnu” jemu należy się największa nagroda. Polska na was czeka, pomyślcie o tym, żeby do nas wrócić – zaapelowała na zakończenie swojego wystąpienia pani wiceminister Joanna Mucha.
Po uroczystości członkinie delegacji odwiedziły oddział przedszkolny, gdzie dzieci własnoręcznie wykonywały z papieru polskiego orła, deklamowały krótki wierszyk o Polsce i pozowały do wspólnego zdjęcia.
Ostatnim akcentem wizyty w szkole było spotkanie z kadrą pedagogiczną, na którym wiceszefowa resortu edukacji podkreślała, że polonijne szkolnictwo to jest gwarancja więzi z Polską, to jest pielęgnowanie tożsamości polskiej.
– My pragniemy, żeby Polonia amerykańska czuła się Polakami, tak samo ich dzieci. Żeby byli adwokatami polskich spraw na całym świecie, żeby znali się między sobą, lubili się między sobą, zajmowali się tym, co leży w interesie Polski i żeby wracali do Polski, bo Polska jest wspaniałym, pięknie rozwijającym się krajem – apelowała.
Tematem pedagogicznej dysputy był między innymi temat co zrobić, żeby zachęcać polskich rodziców, aby wysyłali dzieci do szkół, gdzie będą mogły poznawać język i historię kraju ojczystego.
Dyrektor Anna Awakowicz wręczyła członkiniom delegacji zaproszenia do wzięcia udziału w obchodach jubileuszu półwiecza istnienia szkoły, który będzie celebrowany od 17 do 19 października 2025 roku.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP